News

Problemy z polskim drewnem w Ikei: ceny mogą wzrosnąć

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska12.12.20235 min.
Problemy z polskim drewnem w Ikei: ceny mogą wzrosnąć

Decyzja Lasów Państwowych o wyjściu z międzynarodowego systemu certyfikacji drewna FSC oznacza poważne problemy dla sieci IKEA w Polsce. Firma może mieć trudności z pozyskaniem polskiego drewna do produkcji mebli, a to z kolei przełoży się na wzrost kosztów i potencjalnie wyższe ceny dla klientów.

Kluczowe wnioski:
  • 15 z 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych zrezygnowało z certyfikatu FSC, przez co IKEA nie będzie mogła kupować drewna w Polsce.
  • Ograniczy to dostęp do surowca, a jego import z zagranicy może podnieść koszty produkcji nawet o kilkadziesiąt procent.
  • Utrudni to sprzedaż mebli IKEA na rynkach Europy Zachodniej, gdzie wymagany jest certyfikat FSC.
  • Firma nie planuje na razie przenosić fabryk z Polski, ale sytuacja jest poważna.
  • Ostatecznie problemy IKEA mogą oznaczać wyższe ceny mebli dla klientów.

Lasów Państwowych rezygnują z certyfikatu FSC

Lasów Państwowych podjęły kontrowersyjną decyzję o wycofaniu się z międzynarodowego systemu certyfikacji drewna FSC (Forest Stewardship Council). System ten gwarantował odpowiednie, zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i był wymagany przez wielu odbiorców drewna, w tym przez sieć IKEA.

Aż 15 z 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych zdecydowało się zrezygnować z certyfikatu FSC. Tym samym drewno pozyskiwane z polskich lasów traci gwarancję pochodzenia z legalnych i zrównoważonych źródeł. Jest to zła wiadomość dla branży meblarskiej i innych sektorów gospodarki wykorzystujących drewno.

Konsekwencje dla IKEA

Decyzja Lasów Państwowych oznacza poważne konsekwencje przede wszystkim dla sieci IKEA, która do tej pory kupowała znaczne ilości polskiego drewna. Posiada ona w Polsce aż 16 fabryk mebli, zatrudniających około 10 tysięcy osób. Teraz może mieć ogromny problem z pozyskaniem niezbędnego surowca.

Z powodu braku certyfikatu FSC fabryki IKEA praktycznie nie będą mogły już kupować polskiego drewna. Będzie to miało poważne konsekwencje. Po pierwsze, konieczny będzie import droższego drewna z zagranicy, co podniesie koszty produkcji o nawet kilkadziesiąt procent. Po drugie, utrudni to sprzedaż mebli na rynkach Europy Zachodniej, gdzie wymagany jest właśnie certyfikat FSC.

Możliwy wzrost cen mebli IKEA

Problemy z dostępem do tańszego polskiego drewna mogą zmusić IKEA do podniesienia cen swoich produktów. W 2022 roku drewno z Polski stanowiło aż 28% surowca wykorzystanego przez firmę do produkcji mebli. Jego zastąpienie droższym importem np. ze Szwecji czy Niemiec oznaczałoby znaczący wzrost kosztów.

Jak przestrzega prezeska spółki IKEA Industry Polska, koszty produkcji mogłyby w takim scenariuszu wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. A to prawdopodobnie przełożyłoby się na podobną podwyżkę cen mebli dla klientów. Dla wielu osób oznaczałoby to znaczne ograniczenie dostępu do tanich mebli z IKEA, co byłoby niepokojącą konsekwencją decyzji Lasów Państwowych.

Szanse na utrzymanie produkcji w Polsce

Na szczęście IKEA na razie nie myśli o przeniesieniu swoich fabryk z Polski do innych krajów. Priorytetem jest raczej dotarcie ze swoimi postulatami do Lasów Państwowych i namówienie ich do ponownego przystąpienia do systemu certyfikacji FSC. Tylko to zagwarantuje dalszy, stabilny dostęp do krajowego drewna.

Miejmy nadzieję, że uda się wypracować satysfakcjonujące porozumienie i uniknąć negatywnych konsekwencji, zarówno dla IKEA i jej pracowników, jak i dla polskich konsumentów. Utrzymanie znacznej części produkcji IKEA w Polsce leży w interesie nas wszystkich.

Nie dopuszczamy do siebie myśli, że musielibyśmy relokować nasze fabryki do innych krajów. Skupiamy się na tym, by dotrzeć z naszym przekazem zarówno do FSC, jak i do Lasów Państwowych.

Małgorzata Dobies-Turulska, prezeska IKEA Industry Polska

Czytaj więcej: Handel 10 grudnia: godziny otwarcia sklepów niedziela handlowa

Podsumowanie

Decyzja Lasów Państwowych o rezygnacji z certyfikatu FSC stawia pod znakiem zapytania sensowność utrzymywania produkcji mebli przez IKEA w Polsce. Bez gwarancji dostępu do legalnego krajowego drewna, sieć będzie zmuszona importować drogi surowiec z zagranicy. To z kolei przełoży się na wyższe koszty i ceny produktów.

Miejmy nadzieję, że uda się wypracować kompromis satysfakcjonujący obie strony. W przeciwnym razie cała branża meblarska oraz konsumenci mogą ponieść konsekwencje tej kontrowersyjnej decyzji.

Podsumowanie

Problemy z polskim drewnem w Ikei: ceny mogą wzrosnąć

W moim artykule omówiłem kontrowersyjną decyzję Lasów Państwowych, które zrezygnowały z międzynarodowego certyfikatu FSC gwarantującego zrównoważoną gospodarkę leśną. To stawia w trudnej sytuacji sieć IKEA, która ma u nas 16 fabryk mebli i zatrudnia 10 tysięcy osób. Bez certyfikatu praktycznie nie będzie mogła już kupować polskiego drewna.

Przedstawiłem poważne konsekwencje tej decyzji. IKEA będzie musiała sprowadzać droższy surowiec z zagranicy, co podniesie koszty produkcji nawet o kilkadziesiąt procent. Ponadto utrudni to sprzedaż mebli na rynkach Europy Zachodniej. W efekcie ceny produktów dla klientów również mogą wzrosnąć.

Na szczęście IKEA na razie nie myśli o przenoszeniu fabryk z Polski. Chce raczej nakłonić Lasy Państwowe do powrotu do systemu FSC. W artykule wyraziłem jednak obawę, że bez porozumienia cała branża meblarska i konsumenci mogą ponieść konsekwencje tej decyzji.

Mam nadzieję, że przekazałem najważniejsze informacje w przystępny sposób. Opisałem genezę problemu, jego negatywne skutki dla IKEA i potencjalnie także dla nas wszystkich. Teraz wypracowanie kompromisu leży w interesie zarówno firmy, jej pracowników jak i klientów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.