News

Prognoza inflacji w 2024 r. wg Lewiatana

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk15.01.20245 min.
Prognoza inflacji w 2024 r. wg Lewiatana

Inflacja w 2024 roku nie przekroczy 6 procent - przewiduje ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. W swojej najnowszej prognozie wskazuje on na wyhamowanie dynamiki wzrostu cen żywności, zwłaszcza produktów tłuszczowych takich jak masło. Dodatkowo o 20 procent taniej niż przed rokiem płacimy za opał. Te czynniki będą zdaniem Zielonki hamować wzrost inflacji w przyszłym roku. Jednocześnie ekspert szacuje, że inflacja w 2023 roku sięgnie 11,4 procent, choć będzie mocno zróżnicowana w poszczególnych kategoriach - ceny transportu utrzymają się praktycznie bez zmian.

Inflacja w 2024 r. nie przekroczy 6 proc.

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka przewiduje, że inflacja w 2024 roku nie przekroczy 6 procent. W swojej najnowszej prognozie wskazuje on na kilka czynników, które będą hamować wzrost cen w przyszłym roku.

Przede wszystkim dynamika wzrostu cen żywności wyhamowuje. Widać to szczególnie w przypadku produktów tłuszczowych takich jak masło, gdzie ceny w skali roku spadają nawet o kilkanaście procent. Towarzyszy temu również spowolnienie wzrostu cen innych artykułów spożywczych. Ogranicza to presję inflacyjną ze strony tej kategorii dóbr.

Kolejny czynnik to spadek cen opału. W skali roku płacimy za niego około 20 procent mniej. Przekłada się to bezpośrednio na niższą inflację. Jednocześnie może oznaczać, że rynek już zdyskontował ryzyka związane z dostawami surowców energetycznych w tym sezonie grzewczym.

Co dalej z cenami żywności i paliw?

Choć obecnie widać wyhamowanie wzrostu cen artykułów spożywczych, to sytuacja może się zmienić. Kluczowe znaczenie będą miały zbiory w 2023 roku - zarówno w Polsce, jak i na świecie. Niewykluczone są zakłócenia podaży przez niekorzystne warunki pogodowe czy inne czynniki geopolityczne. Może to ponownie windować ceny żywności.

Podobnie wygląda sytuacja na rynku paliw i opału. Choć obecnie ceny spadają, to trudno przewidzieć jak będzie kształtować się popyt w Azji czy sytuacja geopolityczna dotycząca dostaw gazu ziemnego. Nagłe zakłócenia mogą szybko odwrócić obserwowany trend spadkowy.

Inflacja w 2023 r. na poziomie 11,4 proc.

Mariusz Zielonka szacuje, że cały 2023 rok zakończymy ze średnioroczną inflacją na poziomie 11,4%. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, choć z miesiąca na miesiąc dynamika wzrostu cen wyhamowuje.

Ekspert zaznacza przy tym, że wzrost cen w 2023 roku był mocno zróżnicowany w poszczególnych kategoriach dóbr i usług. Jedyne co pozostało praktycznie bez zmian to ceny transportu, na które wpłynęła paniczna reakcja rynku paliw pod koniec 2022 roku.

Kategoria dóbr i usług Zmiana cen w 2023 r.
Żywność +6% rdr
Opał -20% rdr
Transport Bez zmian

Widać więc, że choć średnia inflacja była dwucyfrowa, to w przypadku niektórych kategorii ceny wręcz spadały. Wynikało to m.in. z odreagowania wcześniejszych, panicznych podwyżek z końca 2022 roku.

Największa baza inflacyjna dopiero przed nami

Oceniając perspektywy inflacji w 2024 roku, trzeba mieć na uwadze, że wkrótce czeka nas okres największej bazy odniesienia z poprzedniego roku. Chodzi o luty 2023 roku, kiedy to dynamika wzrostu cen była najwyższa w całym 2022 roku. W zestawieniu rok do roku będzie to zatem najtrudniejszy moment do „pokonania” przez wskaźnik inflacji.

Dodatkowo w tym okresie zapadną decyzje rządu co do przyszłości tarcz antyinflacyjnych. Ich wygaszenie lub modyfikacja może przełożyć się na wzrost niektórych cen dla konsumentów. Stwarza to kolejne ryzyko, choć z drugiej strony tarcze i tak mają charakter czasowy i nie mogą działać w nieskończoność. Będzie to zatem swego rodzaju „moment prawdy” dla faktycznego poziomu cen w gospodarce.

Podsumowując, prognoza inflacji na kolejny rok obarczona jest sporym ryzykiem. Niemniej bazując na dotychczasowych tendencjach oraz zapowiedziach wygaszania bodźców fiskalnych, scenariusz ze wskaźnikiem poniżej 6% wydaje się realny. Czy tak faktycznie będzie, przekonamy się za 12 miesięcy.

Czytaj więcej: Szymon Hołownia zdradza los Ustawy Wiatrakowej pod przyszłym rządem

Podsumowanie

Prognoza inflacji w 2024 r. wg Lewiatana

W artykule przedstawiono prognozę inflacji na 2024 rok autorstwa eksperta Konfederacji Lewiatan Mariusza Zielonki. Przewiduje on, że wskaźnik CPI nie przekroczy 6%, choć podkreśla ryzyka takiej prognozy.

Główne czynniki, które jego zdaniem będą ograniczać inflację w przyszłym roku to wyhamowanie wzrostu cen żywności (zwłaszcza mleczarskich) oraz znaczący spadek cen opału w ostatnich miesiącach. Jednocześnie zastrzega, że sytuacja może szybko ulec zmianie jeśli pojawią się zakłócenia w dostawach surowców rolnych czy energetycznych.

Odnosząc się do 2023 roku Zielonka podkreśla, że choć średnia inflacja sięgnęła 11,4%, to widoczne było duże zróżnicowanie w poszczególnych kategoriach. Np. ceny żywności i opału rosły stosunkowo wolniej, za to bardzo drożał transport. Dostrzega też, że wkrótce czeka nas porównanie do najwyższej bazy inflacyjnej z lutego 2022 r., co może utrudnić walkę z inflacją.

Podsumowując, autor dostrzega szanse na inflację poniżej 6% w 2024 roku, choć obarcza swoją prognozę sporym ryzykiem. Wskazuje kilka czynników, które zaważą na ostatecznym wyniku w tym niepewność globalnych rynków surowcowych czy przyszłość tarcz antyinflacyjnych.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły