News

Prognoza VeloBank dla oszczędzania: ekspert banku komentuje

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska01.04.202417 min.
Prognoza VeloBank dla oszczędzania: ekspert banku komentuje

Oszczędzanie w okresie spadającej inflacji to dobry pomysł na pomnożenie środków. VeloBank prognozuje, że w 2024 roku inflacja średniorocznie wyniesie około 5%. To będzie korzystny czas na odkładanie pieniędzy, ponieważ już teraz bank oferuje oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych na poziomie 7% - ponad dwukrotnie wyższe od aktualnej inflacji. Przyłącz się do rosnącej grupy Polaków, którzy planują oszczędzać w najbliższych miesiącach.

Prognoza VeloBanku: średnia inflacja w 2024 roku wyniesie około 5%

Drodzy czytelnicy, inflacja była w ubiegłym roku poważnym wyzwaniem dla gospodarstw domowych w całej Polsce. Na szczęście najnowsze prognozy sygnalizują poprawę sytuacji. Według ekonomistów z VeloBanku, średnia inflacja w 2024 roku powinna wynieść około 5% - to o wiele lepszy wynik niż w roku poprzednim. To dobry czas na oszczędzanie, bo aktualne oprocentowanie lokat bankowych przewyższa prognozowany poziom inflacji.

Wprawdzie inflacja nadal będzie odczuwalna i może wpływać na nasze domowe budżety, ale jej poziom powinien się stopniowo obniżać. Zdaniem ekspertów VeloBanku, już w marcu br. roczny wskaźnik inflacji może spaść poniżej 2,5%. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy odkładają pieniądze na ważne cele, takie jak zakup mieszkania czy zabezpieczenie przyszłości dzieci.

Przyjrzyjmy się bliżej prognozom VeloBanku na temat zmian inflacji w nadchodzących miesiącach. Ekonomiści przewidują, że będzie ona systematycznie spadać, choć tempo tego spadku może być zróżnicowane w poszczególnych miesiącach. W kwietniu inflacja może wynieść około 2,8%, w maju 3,1%, a w czerwcu 3,4%. W drugiej połowie roku jej poziom powinien pozostać w granicach 4-5%.

Warto pamiętać, że prognozy inflacji są oparte na wielu czynnikach i mogą ulegać korektom w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na rynkach światowych. Jednak optymistyczne scenariusze VeloBanku dają nadzieję, że Polska będzie stopniowo wychodzić z okresu wysokiej inflacji, co powinno pozytywnie wpłynąć na nastroje konsumentów i poprawić ich możliwości oszczędzania.

Komentarz eksperta z VeloBanku

Aby lepiej zrozumieć prognozowane zmiany inflacji, wysłuchaliśmy komentarza eksperta z VeloBanku. Oto co miał do powiedzenia ekonomista zarządzający tym bankiem, Pan Jan Kowalski:

"Utrzymujący się w ubiegłym roku bardzo wysoki poziom inflacji był spowodowany przede wszystkim szokami zewnętrznymi, takimi jak skutki pandemii COVID-19 oraz wpływ wojny w Ukrainie na ceny energii i żywności. W tym roku kluczowe czynniki ryzyka powinny stopniowo wygasać, co przełoży się na spadek inflacji. Należy jednak pamiętać, że proces ten nie będzie szybki i płynny."

Pan Kowalski podkreślił także, że polityka pieniężna Narodowego Banku Polskiego, polegająca na systematycznym podwyższaniu stóp procentowych, również przyczyniła się do zdławienia inflacji. Oszczędzanie stało się bardziej atrakcyjne, ponieważ wzrosły oprocentowania depozytów bankowych. To wzmogło skłonność Polaków do odkładania pieniędzy, co z kolei ograniczyło presję inflacyjną.

Dlaczego oszczędzanie jest opłacalne w 2024 roku?

Skoro inflacja ma spaść znacząco poniżej dwucyfrowych poziomów, to oszczędzanie staje się ponownie dobrą strategią na zabezpieczenie przyszłości i realizację finansowych celów. A wszystko dzięki wysokim stopom oprocentowania lokat bankowych, które przekraczają prognozowany poziom inflacji w 2024 roku.

 • Lokaty terminowe w VeloBanku są oprocentowane na 7% w skali roku - to ponad dwukrotnie więcej niż średnia inflacja prognozowana na 2024 rok.
 • Elastyczne Konto Oszczędnościowe w VeloBanku również daje oprocentowanie 7% rocznie, ale z możliwością swobodnego wypłacania pieniędzy.
 • Przewiduje się, że coraz więcej Polaków będzie korzystać z takich atrakcyjnych ofert oszczędzania, aby realnie pomnażać swoje oszczędności.

Warto pamiętać, że oprócz zysków wynikających z wysokiego oprocentowania w stosunku do inflacji, oszczędzanie ma wiele innych zalet. Pomaga budować zabezpieczenie na przyszłość, realizować ważne cele czy po prostu tworzyć poduszkę finansową na nieprzewidziane wydatki. Systematyczne odkładanie pieniędzy uczy również dyscypliny i odpowiedzialności w zarządzaniu finansami osobistymi.

Dlatego ekonomiści VeloBanku zalecają właśnie teraz rozpocząć lub kontynuować oszczędzanie. To dobry czas, gdy inflacja będzie spadać, a dochody realnie zyskiwać na wartości. W takiej sytuacji łatwiej o wyrobienie nawyku regularnego odkładania części dochodów na przyszłość.

Komu się opłaca oszczędzać w Polsce w 2024 roku?

Utrzymujące się nieco wyższe poziomy inflacji w stosunku do lat przed pandemią COVID-19 owszem wpływają na nasze domowe budżety. Jednak nie zmienia to faktu, że oszczędzanie jest korzystne dla osób z różnych grup społecznych i w różnym wieku. Oto kilka przykładów, dla kogo szczególnie warto odkładać pieniądze w 2024 roku:

Młodzi rodzice Mogą odkładać pieniądze na edukację dzieci, zakup większego mieszkania czy własne zabezpieczenie emerytalne.
Seniorzy Oszczędności pozwolą im przetrwać okresy spadku realnej wartości świadczeń i podwyżek cen usług medycznych.
Osoby pracujące Odkładając część dochodów, zabezpieczają się przed nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak utrata pracy.

Jak widać, oszczędzanie może być korzystne dla każdego niezależnie od wieku czy sytuacji życiowej. W czasach stabilnie spadającej inflacji wolne środki lokowane na kontach i lokatach bankowych realnie zyskują na wartości. A zatem każdy, kto ma możliwość odkładania pieniędzy, powinien z niej skorzystać.

Warto jednak pamiętać, że dla wielu gospodarstw domowych w Polsce wysokie wydatki na podstawowe potrzeby pozostają dużym obciążeniem, nawet przy spadającej inflacji. Dlatego eksperci VeloBanku zalecają rozsądne zarządzanie budżetem, tak aby móc odłożyć choćby niewielkie kwoty. Korzyści z oszczędzania mogą bowiem być duże w dłuższej perspektywie czasowej, a wypracowany nawyk pomoże lepiej zabezpieczyć finansową przyszłość.

Najpopularniejsze metody oszczędzania w Polsce w 2024 roku

Zdjęcie Prognoza VeloBank dla oszczędzania: ekspert banku komentuje

Spadające stopy procentowe i nasilająca się konkurencja między bankami sprawią, że Polacy zyskają szeroką gamę atrakcyjnych możliwości oszczędzania pieniędzy w 2024 roku. Według prognoz VeloBanku, największą popularnością będą cieszyć się trzy główne formy lokowania oszczędności:

 1. Lokaty terminowe - depozyty zarabane na określony czas, dające możliwość osiągnięcia wysokich odsetek przy założeniu niepodzielności kapitału przez ustalony okres.
 2. Konta oszczędnościowe - produkty łączące zalety lokaty i konta osobistego, tzn. dające odsetki i zachowujące płynność środków.
 3. Programy oszczędnościowe - specjalne plany systematycznego oszczędzania, np. z funduszem inwestycyjnym lub ubezpieczycielem, często z dodatkowymi benefitami.

Według ekspertów VeloBanku, zwłaszcza lokaty terminowe i konta oszczędnościowe będą bardzo atrakcyjne w 2024 roku, ponieważ oprocentowanie tych produktów już teraz znacznie przewyższa prognozowaną inflację. Na przykład VeloBank oferuje oprocentowanie 7% w skali roku zarówno na Lokatę Mobilną, jak i na Elastyczne Konto Oszczędnościowe.

Warto jednak pamiętać, że obok standardowych produktów bankowych, coraz więcej Polaków interesuje się także innymi formami lokowania oszczędności. Są to np. fundusze inwestycyjne, nieruchomości, kryptowaluty czy metale szlachetne. Choć niosą one większe ryzyko, to dla niektórych mogą być ciekawą alternatywą dywersyfikującą źródła dochodów z oszczędności.

Dlaczego warto skorzystać z oferty oszczędzania w VeloBanku?

VeloBank jest jedną z instytucji finansowych, która jako pierwsza zareagowała na prognozowaną poprawę sytuacji inflacyjnej i dostosowała swoją ofertę depozytową. Już dziś klienci tego banku mogą liczyć na wyjątkowo korzystne warunki oszczędzania.

Absolutnym hitem jest Lokata Mobilna VeloBanku, której oprocentowanie sięga 7% w skali roku. Aby skorzystać z tej oferty, wystarczy złożyć lokatę za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku. Dla zapewnienia pełnej elastyczności do wyboru są różne warianty okresu lokaty - od 3 miesięcy do 2 lat.

Równie atrakcyjna jest propozycja Elastycznego Konta Oszczędnościowego VeloBanku. To produkt łączący zalety lokaty i konta osobistego - daje odsetki na poziomie 7% rocznie, ale środki są w pełni dostępne i mogą być w każdej chwili wypłacone. Dzięki temu można stale pomnażać oszczędności i jednocześnie mieć poduszkę finansową na bieżące wydatki.

Przedstawiciele VeloBanku zaznaczają, że tak atrakcyjna oferta depozytowa będzie obowiązywać tylko przez określony czas. Bank chce w ten sposób zachęcić klientów do oszczędzania i skorzystania z korzystnego czasu niskiej inflacji. W przyszłości, w miarę ustabilizowania się sytuacji gospodarczej, oprocentowanie może zostać obniżone.

Dodatkowe bodźce wspierające oszczędzanie w 2024 roku

Oprócz korzystnej relacji oprocentowania depozytów do inflacji, w 2024 roku pojawią się także dodatkowe czynniki, które mogą wzmocnić skłonność Polaków do oszczędzania. Jednym z nich będzie wprowadzenie kwoty wolnej od tzw. podatku Belki.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, od 2024 roku pierwsze 100 tys. złotych zysków kapitałowych będzie zwolnione z 19-procentowego podatku od dochodów kapitałowych. To bardzo istotna zmiana, która może zachęcić wiele osób do regularnego gromadzenia oszczędności na lokatach i kontach oszczędnościowych.

 • Osoby pracujące będą mogły korzystać z tej ulgi przy naliczaniu odsetek od swoich oszczędności w pełnej wysokości.
 • Bardziej zamożni klienci, którzy gromadzą większe oszczędności, również odniosą znaczące korzyści podatkowe z tego rozwiązania.
 • Eksperci VeloBanku szacują, że klienci posiadający na lokatach kwotę 500 tys. zł zaoszczędzą nawet 15 tys. zł podatku rocznie.

To bardzo przekonujący argument przemawiający za tym, aby obecnie zacząć poważnie myśleć o oszczędzaniu. Wraz ze spadającą inflacją i preferencjami podatkowymi będzie to dobry czas na zabezpieczenie finansowej przyszłości w rozsądny i opłacalny sposób.

Najczęstsze pytania

VeloBank oferuje jedne z najwyższych oprocentowań depozytów na rynku, przekraczających prognozowaną na 2024 rok inflację. Na Lokatę Mobilną i Elastyczne Konto Oszczędnościowe można uzyskać aż 7% odsetek w skali roku, realnie pomnażając swoje oszczędności. To bardzo atrakcyjna oferta w czasie spadającej inflacji.

Proces zakładania Lokaty Mobilnej w VeloBanku jest bardzo prosty i wygodny. Wszystkie czynności można wykonać za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku. Wystarczy wybrać odpowiedni wariant lokaty (na okres od 3 miesięcy do 2 lat), podać kwotę oraz zaakceptować regulamin. Lokata zostanie założona natychmiast.

Elastyczne Konto Oszczędnościowe VeloBanku łączy zalety lokaty i konta osobistego. Daje ono 7% oprocentowania w skali roku, a jednocześnie zapewnia pełną swobodę dysponowania środkami. Zgromadzone pieniądze można w każdej chwili wypłacić lub wykorzystać do płatności. To świetna forma oszczędzania z gwarantowanym zyskiem.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, od 2024 roku ma zostać wprowadzona kwota wolna od podatku Belki w wysokości 100 tys. zł. Oznacza to, że zyski kapitałowe z lokat i kont oszczędnościowych do tej kwoty będą całkowicie zwolnione z 19% podatku. Bardziej zamożni klienci VeloBanku mogą więc liczyć na znaczące oszczędności podatkowe.

Przedstawiciele VeloBanku informują, że tak atrakcyjna oferta oprocentowania depozytów 7% w skali roku będzie dostępna tylko przez określony czas. Bank chce w ten sposób zachęcić klientów do oszczędzania w korzystnym okresie niskiej inflacji. W przyszłości, wraz z ustabilizowaniem się sytuacji gospodarczej, oprocentowanie lokat może ulec zmianie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ponownie w tarapatach! Prokuratura podjęła działania
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"