• homearrow-right
 • Bankiarrow-right
 • Przelewy eLIXIR PKO – jak wykonać przelew, sprawdzić przychodzące i godziny realizacji

Przelewy eLIXIR PKO – jak wykonać przelew, sprawdzić przychodzące i godziny realizacji

Przelewy eLIXIR PKO – jak wykonać przelew, sprawdzić przychodzące i godziny realizacji
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak23.10.2023 | 4 min.

Przelewy eLIXIR to popularna forma płatności online, która umożliwia szybkie i wygodne przesyłanie pieniędzy pomiędzy rachunkami bankowymi. Jest obsługiwana przez większość banków w Polsce, w tym PKO BP. Przelew eLIXIR dociera na konto odbiorcy zazwyczaj w ciągu kilku sekund. Dzięki temu można nim regulować należności praktycznie w czasie rzeczywistym. Jak jednak dokładnie wykonać przelew eLIXIR w PKO BP? Jak sprawdzić godziny sesji i status przelewów? Ile kosztuje przelew eLIXIR? Odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania.

Jak wykonać przelew eLIXIR w PKO BP?

Aby zlecić przelew eLIXIR w PKO BP, należy:

 • Zalogować się do bankowości elektronicznej PKO BP (serwisu iPKO lub aplikacji IKO).
 • Wybrać opcję "Przelew".
 • W formularzu przelewu wybrać typ "eLIXIR".
 • Wpisać dane odbiorcy - numer rachunku w formacie NRB (26 cyfr) oraz dane identyfikacyjne (imię i nazwisko lub nazwę firmy).
 • Wpisać kwotę przelewu oraz tytuł płatności.
 • Zatwierdzić i wysłać przelew.

Przelew eLIXIR można również zlecić w placówce PKO BP. Wystarczy podać niezbędne dane na formularzu przelewu (odbiorca, kwota, tytuł). Pracownik banku wprowadzi je do systemu.

Kiedy przychodzą przelewy wychodzące z PKO BP?

Przelewy wychodzące eLIXIR z PKO BP są realizowane w godzinach sesji systemu Elixir, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-18:00. Poza tymi godzinami oraz w dni wolne od pracy przelewy eLIXIR nie są przetwarzane.

Zlecenie przelewu eLIXIR z PKO BP oznacza, że pieniądze powinny znaleźć się na koncie odbiorcy w ciągu kilku sekund. Maksymalny czas realizacji wynosi 2 minuty. Jeśli z jakiegoś powodu realizacja przelewu się opóźnia, PKO BP wysyła komunikat.

Jak sprawdzić godziny sesji przelewów w PKO BP?

Sesje ELIXIR przychodzące i wychodzące PKO BP - sprawdź księgowanie - Kiedy Przelew

Godziny sesji przelewów eLIXIR w PKO BP można sprawdzić na stronie internetowej banku w sekcji dotyczącej przelewów natychmiastowych. Podane są tam aktualne godziny przyjmowania przelewów w danym dniu. status sesji (otwarta/zamknięta).

Godziny sesji eLIXIR można również sprawdzić po zalogowaniu do serwisu iPKO lub aplikacji IKO. Znajdują się one w sekcji "Przelewy".

Jakie są koszty przelewów eLIXIR w PKO BP?

Koszt pojedynczego przelewu eLIXIR w PKO BP to standardowo 1 PLN dla klientów indywidualnych. Dla firm i innych podmiotów opłata wynosi 1,50 PLN.

Istnieje możliwość wykupienia abonamentu, w ramach którego można wykonywać nieograniczoną liczbę przelewów eLIXIR w danym miesiącu. Opłata za abonament dla klientów indywidualnych to 8 PLN, dla firm 20 PLN.

Jak długo trwa realizacja przelewu eLIXIR z PKO BP?

Standardowy czas realizacji przelewu eLIXIR wynosi zaledwie kilka sekund. Maksymalnie może trwać 2 minuty od momentu wysłania przez klienta PKO BP.

Aby przelew dotarł tak szybko na rachunek odbiorcy, musi on również korzystać z banku, który uczestniczy w systemie płatności natychmiastowych Express ELIXIR. W przeciwnym razie realizacja może zająć dłużej.

Gdzie znaleźć numer rachunku do przelewu eLIXIR?

Aby wykonać przelew eLIXIR, niezbędny jest numer rachunku odbiorcy w formacie NRB. Składa się on z 26 cyfr.

Numer rachunku do przelewu można uzyskać na kilka sposobów:

 • Odbiorca może udostępnić go bezpośrednio płatnikowi
 • Może on być podany na fakturze lub innych dokumentach
 • Numer rachunku można znaleźć w bankowości internetowej - w historii operacji lub kontrahentach

W razie wątpliwości należy skontaktować się z odbiorcą i poprosić o potwierdzenie aktualnego numeru rachunku w formacie NRB.

Jak zlecić przelew eLIXIR przez internet w PKO BP?

Przelewy krajowy - PKO Bank Polski

Aby zlecić przelew eLIXIR przez internet w PKO BP, należy:

 1. Zalogować się do serwisu iPKO lub aplikacji mobilnej IKO.
 2. Wybrać zakładkę "Przelewy".
 3. Wybrać opcję "Przelew", a następnie "Przelew eLIXIR".
 4. Wpisać numer rachunku odbiorcy oraz kwotę i tytuł przelewu.
 5. Zatwierdzić przelew.

Po kilku sekundach (maksymalnie po 2 minutach) pieniądze powinny znaleźć się na koncie odbiorcy. Przelew eLIXIR przez internet można wykonać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Jakie są limity przelewów eLIXIR w PKO BP?

PKO BP umożliwia przelewy eLIXIR do kwoty 100 000 PLN dla klientów indywidualnych oraz 1 000 000 PLN dla firm i instytucji. Nie ma ograniczenia co do ich dziennej liczby.

Limity sumaryczne na przelewy wychodzące w ciągu doby wynoszą standardowo 20 000 PLN dla osób fizycznych oraz 200 000 PLN dla podmiotów.

Limity można podwyższyć decyzją banku lub wykupując odpowiedni abonament.

Podsumowując, przelew eLIXIR to wygodna, szybka i bezpieczna forma płatności online obsługiwana przez PKO BP. Pozwala w kilka chwil przesłać pieniądze na konto odbiorcy. Warto z niej korzystać przy regulowaniu należności w internecie.

Podsumowanie

Przelew eLIXIR to obecnie jedna z najwygodniejszych form płatności online. Dzięki wsparciu ze strony PKO BP możliwe jest błyskawiczne przesyłanie pieniędzy pomiędzy rachunkami - zazwyczaj w ciągu kilku sekund. Aby w pełni wykorzystać zalety przelewów natychmiastowych eLIXIR w PKO BP, warto zapoznać się z zasadami ich działania. Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowym formatowaniu numeru rachunku odbiorcy oraz zwracać uwagę na godziny sesji systemu eLIXIR. Dzięki temu płatności online staną się jeszcze wygodniejsze.

Najczęściej zadawane pytania

Standardowo przelew eLIXIR realizowany jest w czasie kilku sekund, maksymalnie do 2 minut. Odbiorca otrzymuje natychmiastowe powiadomienie i może dysponować środkami od razu po ich otrzymaniu.

Przelew eLIXIR realizowany przez PKO BP jest w pełni bezpieczny. Wykorzystuje najnowsze standardy szyfrowania i autoryzacji. Dane są chronione na każdym etapie realizacji przelewu.

Tak, przelew eLIXIR można zlecić online w PKO BP przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Jednak jego realizacja nastąpi dopiero w kolejnym dniu roboczym, w godzinach sesji systemu.

Nie, przelew eLIXIR jest standardem obowiązującym w większości polskich banków. Działa jednak tylko pomiędzy rachunkami banków będących w systemie Express ELIXIR.

W PKO BP limit pojedynczego przelewu eLIXIR wynosi 100 000 PLN dla klientów indywidualnych oraz 1 000 000 PLN dla firm.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
 2. Bank Światowy odmawia interwencji w kontrowersje dotyczące prezesa NBP
 3. ING logowanie biznes - Jak zalogować się do konta firmowego?
 4. Czy Polska ponownie skradnie serce inwestorów? Pozytywne sygnały z rynku finansowego.
 5. Najlepsze konto firmowe 2022 - Ranking i porównanie ofert
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły