News

Przepraszam za Polski Ład i wysoki ZUS. Co się stało? Pokazujemy liczby

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk30.01.20246 min.
Przepraszam za Polski Ład i wysoki ZUS. Co się stało? Pokazujemy liczby

Wysokie składki ZUS to bolączka wielu polskich przedsiębiorców. Prezes PiS Jarosław Kaczyński publicznie przeprosił za błędy popełnione w Polskim Ładzie, który jeszcze bardziej zwiększył obciążenia dla firm. Sprawdzamy, jak duże są te składki, ile trzeba zarabiać, by je opłacić oraz jakie zmiany planuje nowy rząd. Czekają nas m.in. wakacje składkowe. Pytanie tylko, czy wróci ryczałtowa składka zdrowotna?

Jak wzrosły składki ZUS po reformie

Wprowadzona w 2022 roku reforma systemu podatkowego, zwana Potskim Ładem, spowodowała znaczący wzrost obciążeń dla przedsiębiorców. Jednym z elementów reformy była zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej.

Przed reformą składka zdrowotna dla przedsiębiorców była stała i wynosiła 381 zł 81 gr miesięcznie. Co więcej, aż 318 zł z tej kwoty można było odliczyć od podatku, więc faktyczne obciążenie wynosiło około 60 zł.

Po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem, wysokość składki zdrowotnej zależy od dochodu lub przychodu i jest znacznie wyższa.

  • Dla osób rozliczających się liniowo wynosi 4,9% dochodu.
  • Dla osób rozliczających się według skali podatkowej wynosi 9% dochodu.
  • Dla ryczałtowców jest uzależniona od przychodu i waha się od 270 zł do 960 zł miesięcznie.

Ponadto, po reformie składki zdrowotnej nie można już odliczyć od podatku. Spowodowało to znaczący wzrost faktycznych obciążeń dla przedsiębiorców.

Przykład

Przedsiębiorca z dochodem 5000 zł miesięcznie przed reformą płacił 60 zł składki zdrowotnej. Po reformie płaci 450 zł, czyli prawie 8 razy więcej.

Ile trzeba zarabiać by opłacić składki ZUS

Całkowita wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotną, które musi co miesiąc opłacać przedsiębiorca, wynosi obecnie około 1600-2000 zł. Jest to rekordowa kwota, z którą wiele firm ledwo sobie radzi.

Eksperci wyliczyli, ile trzeba zarabiać w różnych branżach, by opłacić comiesięczne składki:

Branża Wymagany przychód
Handel 9000 zł
Usługi (fryzjer, kosmetyczka itp.) 10500 zł
Gastronomia 12000 zł

Jak widać, aby opłacić same składki ZUS, przedsiębiorcy muszą osiągać bardzo wysokie przychody. Dopiero dochód powyżej tych kwot oznacza dla nich faktyczny zarobek.

Czytaj więcej: Tajniki tworzenia Spółki Cywilnej krok po kroku - pełne poradnik dla przyszłych przedsiębiorców

Kaczyński przeprasza za błędy w Polskim Ładzie

Wysokość składek ZUS po reformie była jedną z przyczyn porażki Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich wyborach parlamentarnych. Prezes partii Jarosław Kaczyński publicznie przeprosił przedsiębiorców za błędy popełnione przy konstruowaniu Polskiego Ładu.

"Przepraszam za to. Ci, którzy przygotowali ten ZUS, działali w ramach tego, co nazwaliśmy Polskim Ładem i to się okazał błąd. Przyznaję, myśmy błędy też popełniali" - powiedział Kaczyński podczas spotkania wyborczego.

Jednocześnie nowy rząd już zapowiedział konkretne zmiany mające na celu obniżenie obciążeń dla przedsiębiorców.

Wakacje składkowe - na czym polega projekt

Przepraszam za Polski Ład i wysoki ZUS. Co się stało? Pokazujemy liczby

Jedną z propozycji mających ulżyć firmom są tzw. wakacje składkowe. Na czym dokładnie polega ten pomysł?

Zgodnie z projektem przedstawionym przez rząd, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z jednomiesięcznego zwolnienia ze składek ZUS. Oznacza to, że przez wybrany przez siebie miesiąc w roku nie będą musieli opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Co ważne, okres zwolnienia ze składek będzie wliczany do okresu ubezpieczenia. Oznacza to m.in., że przedsiębiorcy nie stracą z tego tytułu dni do emerytury.

Wakacje składkowe mają objąć mikroprzedsiębiorców, czyli firmy zatrudniające do 10 osób, z rocznym obrotem nieprzekraczającym 2 mln euro.

Korzyści

Wprowadzenie wakacji składkowych pozwoli wielu przedsiębiorcom choć na chwilę odetchnąć od rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy składka zdrowotna znów będzie ryczałtowa

Przed wyborami parlamentarnymi Koalicja Obywatelska zapowiedziała powrót do ryczałtowego systemu naliczania składki zdrowotnej. Oznaczałoby to ustalenie jednej stawki dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od formy opodatkowania i wysokości dochodów.

Jednak według nieoficjalnych informacji, w nowej koalicji rządzącej nie ma zgody co do realizacji tej obietnicy. Przeciwne takiemu rozwiązaniu jest ugrupowanie Lewica.

W związku z tym na razie rząd milczy w sprawie ewentualnej zmiany sposobu naliczania składki zdrowotnej. Pozostaje zatem czekać na rozwój wypadków w tej kwestii.

Spór o likwidację absurdu składki zdrowotnej

Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi Koalicja Obywatelska zaproponowała likwidację absurdalnej konstrukcji, zgodnie z którą składka zdrowotna jest naliczana również od sprzedaży środków trwałych.

Oznacza to, że przedsiębiorcy płacą 9% składkę zdrowotną nie tylko od dochodu ze sprzedaży produktów i usług, ale również w momencie sprzedaży majątku firmy (np. samochodu czy nieruchomości).

Mimo że analogicznych rozwiązań nie ma w żadnym innym kraju, to w koalicji rządzącej nie ma zgody co do zlikwidowania tego absurdu. Podobnie jak w przypadku postulatu powrotu do ryczałtowej składki, przeciwna jest partia Lewica.

W efekcie przedsiębiorcy nadal muszą płacić składkę zdrowotną od sprzedaży swoich środków trwałych, co jest dla wielu z nich dotkliwym i niesprawiedliwym obciążeniem.

Podsumowanie

W niniejszym artykule podsumowałem najważniejsze informacje na temat składek ZUS które muszą płacić przedsiębiorcy w Polsce. Reforma podatkowa w ramach Polskiego Ładu spowodowała znaczący wzrost tych obciążeń, przez co wiele firm ledwo wiąże koniec z końcem. Prezes Kaczyński publicznie przeprosił za błędy popełnione przy projektowaniu zmian i zapowiedział poprawę sytuacji.

Przedstawiłem konkretne dane na temat wysokości składek, które obecnie pochłaniają nawet 2 tys. zł miesięcznie od firmy. Pokazałem też ile trzeba zarabiać w poszczególnych branżach, by opłacić te koszty. Nowy rząd już zaproponował rozwiązania mające ulżyć przedsiębiorcom, jak chociażby wakacje składkowe. Niestety w koalicji nie ma zgody co do realizacji niektórych obietnic, jak powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej czy zlikwidowanie absurdu jej naliczania od sprzedaży majątku.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił lepiej zorientować się w problematyce rosnących obciążeń, z jakimi mierzą się polscy przedsiębiorcy. Z pewnością jest to temat niezwykle istotny z punktu widzenia kondycji rodzimej przedsiębiorczości, więc warto śledzić dalsze losy zapowiadanych zmian w przepisach.

Jeśli chodzi o mnie, postaram się na bieżąco informować o kolejnych pomysłach i decyzjach rządu oraz innych ugrupowań politycznych w omawianym temacie. Jest to niełatwy czas dla biznesu, więc solidarne wsparcie i zrozumienie są bardzo potrzebne.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.