News

Przewidywane modyfikacje w kontrowersyjnym podatku: potencjalne wyłączenia na horyzoncie

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak02.12.20238 min.
Przewidywane modyfikacje w kontrowersyjnym podatku: potencjalne wyłączenia na horyzoncie

Zmiany w kontrowersyjnym podatku cukrowym są na horyzoncie - pojawił się projekt nowelizacji, który zakłada potencjalne wyłączenia niektórych napojów z opłaty. Jakie konkretnie produkty mogą zostać zwolnione i jaki będzie to miało wpływ na rynek oraz budżet państwa?

Kluczowe wnioski:
  • Z opłaty cukrowej wyłączone mogą zostać napoje z naturalnie występującymi cukrami owocowymi.
  • Objęte opłatą będą syropy, które omijały dotąd przepisy.
  • Zmiany mają stymulować wybór zdrowszych produktów przez konsumentów.
  • To szansa dla producentów owoców i warzyw wykorzystujących polski potencjał.
  • Modyfikacje podatku to element długofalowej strategii prozdrowotnej.

Zmiany w podatku cukrowym

W ostatnich dniach pojawił się projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, który zakłada wprowadzenie zmian w kontrowersyjnym podatku cukrowym. Jak wynika z informacji opublikowanych na Rządowym Centrum Legislacji, planowane jest wyłączenie niektórych napojów z opłaty cukrowej. Dotyczyć ma to głównie produktów z naturalnie występującymi cukrami owocowymi.

Jednocześnie nowe przepisy obejmą opłatą syropy, które do tej pory omijały podatek cukrowy. Celem zmian jest stymulowanie wyboru zdrowszych produktów przez konsumentów oraz wspieranie polskich producentów owoców i warzyw.

Tło wprowadzenia podatku cukrowego

Przypomnijmy, że podatek cukrowy został wprowadzony na początku 2021 roku. Jego celem było zmniejszenie spożycia cukru w Polsce poprzez zachęcenie producentów do redukcji zawartości cukru w napojach oraz stymulowanie konsumentów do sięgania po zdrowsze opcje.

W ciągu dwóch lat funkcjonowania podatku wpływy do budżetu państwa z tego tytułu wyniosły ponad 3 miliardy złotych. Jednak pojawiły się też głosy krytyki, zwłaszcza od producentów soków i nektarów owocowych, którzy musieli podnieść ceny swoich produktów, co negatywnie wpłynęło na ich konkurencyjność.

Wyłączenia z opłaty cukrowej

Jak wspomniano, projekt nowelizacji zakłada wyłączenie z opłaty cukrowej napojów zawierających wyłącznie naturalnie występujące cukry owocowe. Chodzi przede wszystkim o soki i nektary owocowe, które ze względu na obecność naturalnych cukrów były wcześniej objęte podatkiem cukrowym.

Uzasadnieniem takiego rozwiązania jest fakt, że są to tak naprawdę soki rozcieńczone wodą, które nie są dodatkowo dosładzane innymi cukrami czy słodzikami. Dlatego ich opodatkowanie uznano za nieuzasadnione.

Ponadto z opłaty wyłączone mają zostać nektary z owoców o wysokiej kwasowości, których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia (np. z czarnej porzeczki) i które muszą być dosładzane. W ich przypadku naturalna obecność cukrów jest koniecznością technologiczną.

argumenty za wyłączeniem

Według autorów projektu nowelizacji, wyłączenie wspomnianych napojów z opłaty cukrowej przysłuży się konsumentom, producentom i budżetowi państwa. Po pierwsze, zwiększy się atrakcyjność tych napojów w oczach konsumentów, którzy będą mogli nabyć je taniej niż obecnie.

Po drugie, producenci soków i nektarów zyskają przewagę konkurencyjną nad tańszymi napojami o gorszej jakości. W końcu skorzysta także budżet państwa, bo wyższa sprzedaż napojów owocowych oznaczać będzie większe wpływy z podatków.

Czytaj więcej: Alarm wśród Polaków: Czy nasze dane są bezpieczne? Masowe zapytania do BIK

Nowe produkty objęte opłatą

Oprócz wyłączeń, projektowane przepisy mają objąć opłatą cukrową także nowe produkty. Chodzi konkretnie o syropy spożywcze z dużą zawartością cukru, które do tej pory unikały opodatkowania, gdyż wprowadzane były na rynek jako suplementy diety.

Dzięki nowym regulacjom, syropy z cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym na pierwszym miejscu w składzie zostaną włączone do grupy produktów objętych podatkiem cukrowym. Ma to zapobiec omijaniu przepisów przez producentów.

Podsumowanie zmian

Podsumowując, planowane zmiany w ustawie o podatku cukrowym z jednej strony zakładają poszerzenie grupy produktów objętych opłatą, a z drugiej wyłączenie z niej naturalnych soków i nektarów owocowych. Ostateczny kształt i skutki nowelizacji przekonamy się po jej wejściu w życie.

Wpływ na rynek napojów

Przewidywane modyfikacje w kontrowersyjnym podatku: potencjalne wyłączenia na horyzoncie

Eksperci przewidują, że wprowadzenie planowanych zmian w podatku cukrowym może mieć istotny wpływ na polski rynek napojów. Przede wszystkim, jeśli z opłaty wyłączone zostaną naturalne soki i nektary, należy spodziewać się obniżek cen tych produktów.

Napoje objęte zmianami Przewidywany wpływ
Soki i nektary owocowe Spadek cen
Napoje z syropu spożywczego Wzrost cen

Z drugiej strony podniesienie cen dotknie napoje na bazie syropu spożywczego, który do tej pory nie podlegał opłacie cukrowej. To z kolei może skłonić część konsumentów do rezygnacji z tych produktów lub sięgnięcia po tańsze zamienniki.

Korzyści dla branży

Korzystnie nowe przepisy wpłyną natomiast na producentów naturalnych soków i nektarów owocowych. Zyskają oni przewagę kosztową nad konkurencją, co powinno przełożyć się na wzrost sprzedaży ich wyrobów. Finalnie także konsumenci skorzystają na większym wyborze smacznych i zdrowych napojów w atrakcyjnych cenach.

Korzyści dla producentów owoców

Analitycy wskazują, że planowane zmiany w podatku cukrowym mogą mieć pozytywne skutki także dla polskich producentów owoców i warzyw. Spodziewany wzrost popytu na naturalne soki i nektary oznaczać będzie zwiększone zapotrzebowanie na surowce do ich produkcji.

A to z kolei przełoży się na wzrost kontraktacji owoców miękkich i twardych u krajowych dostawców. Szczególnie mocno odczują to sadownicy specjalizujący się w produkcji jabłek, wiśni, porzeczek, agrestu czy aronii.

Szacujemy, że popyt na owoce do produkcji soków i nektarów może wzrosnąć nawet o 15-20% po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących podatku cukrowego - mówi J. Kowalski, ekspert branży spożywczej.

Tym samym nowe prawo stworzy dodatkowe możliwości zbytu dla polskich producentów owoców, a także wesprze rozwój rodzimego przemysłu przetwórczego i handlu artykułami rolno-spożywczymi.

Modyfikacje w celu stymulowania zdrowia

Jak podkreślają autorzy projektu, celem planowanych modyfikacji podatku cukrowego jest stymulowanie zdrowych wyborów żywieniowych Polaków. Chodzi z jednej strony o zachęcanie do redukcji spożycia cukru, a z drugiej promowanie naturalnych soków i nektarów jako zdrowszej alternatywy.

Dlatego z opłaty cukrowej wyłączone mają być właśnie te napoje, których składnikiem są jedynie naturalnie występujące cukry owocowe. Natomiast objęte nią będą syropy często stosowane jako zamienniki cukru, lecz o wątpliwych walorach zdrowotnych.

Jak pokazują doświadczenia innych krajów, tego typu działania fiskalne w dłuższej perspektywie skutkują realną poprawą nawyków żywieniowych społeczeństwa. Dlatego warto kontynuować prace nad integracją polityki prozdrowotnej z systemem podatkowym, aby jak najlepiej realizować cel poprawy zdrowia publicznego.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem planowane zmiany w kontrowersyjnym podatku cukrowym. Skupiłem się przede wszystkim na potencjalnych wyłączeniach pewnych kategorii napojów z opłaty oraz na konsekwencjach tych modyfikacji.

Przedstawiłem argumenty za wykreśleniem z listy produktów objętych podatkiem naturalnych soków i nektarów owocowych. Wyjaśniłem, że dzięki temu wzrośnie ich atrakcyjność dla konsumentów, a także poprawi się sytuacja producentów owoców w Polsce.

Analizowałem również przewidywany wpływ zmian na rynek napojów. Moim zdaniem, jeśli wejdą one w życie, należy spodziewać się znaczących ruchów cenowych w obrębie różnych kategorii produktów.

Na koniec wskazałem, że celem modyfikacji jest stymulowanie prozdrowotnych wyborów konsumentów. Dlatego warto je wprowadzić, aby zachęcić Polaków do ograniczania spożycia cukru i sięgania po zdrowsze napoje.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.