News

Rachunki ogrzewania mogą być dużo niższe bez zmian w przepisach i cenach

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska30.12.20239 min.
Rachunki ogrzewania mogą być dużo niższe bez zmian w przepisach i cenach

Rachunki ogrzewania mogą być dużo niższe bez zmian w przepisach i cenach. Widzimy wzrosty cen energii i zastanawiamy się, jak obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie bez konieczności wymiany urządzeń czy instalacji. Istnieją dwie bardzo skuteczne metody - poprawa izolacji budynku oraz montaż inteligentnego systemu sterowania ogrzewaniem. Ten drugi to prostsze i tańsze rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić nawet 40% rocznych kosztów. Wystarczy zastosować automatykę, która samodzielnie obniży temperaturę, gdy budynek nie jest używany. To prosta metoda na szybkie zmniejszenie rachunków bez konieczności remontu.

Zmniejsz rachunki za ogrzewanie

Rosnące ceny energii i ciepła powodują, że rachunki za ogrzewanie są coraz wyższe. Wielu z nas zastanawia się, jak je zmniejszyć, nie inwestując w kosztowny remont i wymianę instalacji. Okazuje się, że jest na to prosty sposób - wystarczy zamontować inteligentny system sterowania ogrzewaniem, który automatycznie dostosowuje temperaturę do potrzeb domowników.

System taki dzieli budynek na oddzielne strefy grzewcze i sam decyduje kiedy i o ile stopni obniżyć lub podnieść temperaturę w danym pomieszczeniu. Dzięki temu nie ogrzewamy całego domu, gdy w większości pomieszczeń nikogo nie ma. To prosty sposób na oszczędność nawet 40% rocznych kosztów, bez inwestycji w nową instalację czy ocieplenie.

Jak działa automatyczne sterowanie ogrzewaniem?

Inteligentny system sterujący ogrzewaniem montuje się jako dodatek do standardowej instalacji wodnej, elektrycznej lub gazowej. Składa się z centralnego modułu oraz głowic termostatycznych, montowanych na grzejnikach w każdym pomieszczeniu. Całość komunikuje się bezprzewodowo, dzięki czemu można go zamontować w kilka godzin, bez potrzeby przeprowadzania remontu.

Użytkownik definiuje w sterowniku tygodniowe harmonogramy dla poszczególnych stref z informacją kiedy dane pomieszczenia są używane, a kiedy mogą być wychładzane. Na tej podstawie system automatycznie podnosi lub obniża temperaturę, minimalizując zużycie energii. Dodatkowo, wbudowane czujniki ruchu i otwartych okien gwarantują, że nie ogrzewamy pustych pokoi, a gdy ktoś uchyli okno - grzejnik zostanie automatycznie przymknięty.

Ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu strefowym?

Według danych producentów systemów sterowania, w zależności od charakterystyki budynku możliwe jest zmniejszenie rachunków nawet o 40%. Przeprowadzone badania potwierdzają, że w domach jednorodzinnych oszczędność wynosi średnio ok. 30%.

Co istotne, nie trzeba wymieniać kaloryferów, grzejników, ani robić kosztownego remontu. Inteligentny regulator można zamontować do praktycznie każdej instalacji i niemal natychmiast zacząć oszczędzać. Biorąc pod uwagę rosnące ceny gazu i prądu, system sterowania ogrzewaniem zwraca się już po 3-4 latach użytkowania.

Nowe możliwości oszczędzania na ogrzewaniu

Transformacja energetyczna i wzrost kosztów tradycyjnych nośników energii, takich jak węgiel czy gaz, zmuszają nas do poszukiwania nowych sposobów na oszczędzanie. Chociaż inwestycje w odnawialne źródła energii są konieczne i wartościowe, ich efekty odczujemy dopiero za kilka lat.

Tymczasem istnieją technologie, które już dziś pozwalają zmniejszyć zużycie energii w naszych domach średnio o 20-40%, a tym samym także i koszty ogrzewania. Inteligentne systemy sterowania działają na każdej instalacji i choć stosunkowo rzadko o nich słyszymy, warto bliżej im się przyjrzeć.

Jak jeszcze możemy oszczędzać na ogrzewaniu oprócz automatyki?

  • Ocieplenie budynku - zatrzymuje ciepło i zmniejsza straty, ale to duża inwestycja
  • Wymiana okien - droga, ale z czasem się zwraca
  • Własne OZE - fotowoltaika, pompa ciepła, ale wciąż kosztowne rozwiązania
  • Wymiana źródła ciepła - bardziej ekologiczne, ale też wymaga nakładów

Automatyczne sterowanie ogrzewaniem to najprostszy i najszybszy sposób na realne oszczędności, bez angażowania dodatkowego kapitału i przeprowadzania kosztownego remontu. Dlatego warto rozważyć tę opcję zwłaszcza teraz, gdy każda podwyżka cen energii daje się nam we znaki.

Według ekspertów, powszechne zastosowanie inteligentnych systemów regulacji mogłoby zmniejszyć krajowe zużycie gazu o 10-15%. To realny wkład w transformację energetyczną, na który stać już dziś niemal każdego.

Czytaj więcej: Tusk znalazł sposób na weto prezydenta. gdzie pójdą trzy miliardy złotych?

Oszczędzaj na starej instalacji ogrzewania

Większość polskich budynków, zwłaszcza tych starszych, nie ma zaawansowanych technologicznie systemów grzewczych. Najczęściej są to tradycyjne kaloryfery, podłączone do junkersa lub kotłowni zasilanej gazem lub węglem. Tego typu rozwiązania nie pozwalają precyzyjnie sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, przez co nie ogrzewamy ich optymalnie.

Na szczęście, nawet na starej instalacji centralnego ogrzewania można zaoszczędzić dzięki inteligentnej automatyce. A konkretnie - montując system sterowania ogrzewaniem strefowym. Koszt takiego rozwiązania to ok. 150-250 zł za każdy dodatkowy element, a zysk - niższe rachunki za gaz czy prąd.

Liczba kaloryferów w domu Szacunkowy koszt systemu sterującego
6 sztuk 1500 - 2000 zł
10 sztuk 2000 - 3000 zł
15 sztuk 3000 - 4000 zł

Biorąc pod uwagę, że taki system gwarantuje oszczędności rzędu 30-40%, inwestycja zwraca się już po 3-4 sezonach grzewczych. Tym bardziej, że w kolejnych latach opłaty za ogrzewanie ciągle rosną. Inteligentna automatyka to najprostszy i najtańszy sposób, by stale obniżać swoje rachunki - bez wymiany kaloryferów lub remontu.

Automatyczne obniżanie temperatury to podstawa

Rachunki ogrzewania mogą być dużo niższe bez zmian w przepisach i cenach

Aby skutecznie oszczędzać na ogrzewaniu trzeba przede wszystkim obniżać temperaturę w pomieszczeniach, gdy nie są one używane. Wydaje się to proste i oczywiste, ale w praktyce rzadko kto pamięta o ręcznym kręceniu zaworami przy kaloryferach. Z pomocą przychodzą inteligentne systemy sterujące, które robią to za nas automatycznie.

Regulator grzewczy sam oblicza kiedy można bezpiecznie obniżyć temperaturę w danym pomieszczeniu. Robi to na podstawie zadanych przez nas harmonogramów tygodniowych. Dodatkowo, algorytmy uczenia maszynowego analizują nasze codzienne nawyki i stale optymalizują ustawienia, by nie marnotrawić ani gram energii. Obniżana temperatura to podstawa, by ograniczyć wydatki na ogrzewanie.

Ile stopni można obniżyć temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach?

Zgodnie z zaleceniami specjalistów, w ciągu dnia temperatura w mieszkaniu powinna wynosić 20-22°C. Natomiast w nocy lub gdy nikogo nie ma w domu można ją bezpiecznie obniżyć do 16-18°C. Zbyt duża różnica temperatur lub zbyt niska absolutna wartość mogłyby negatywnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu. Dlatego inteligentne systemy sterujące ogrzewaniem automatycznie kontrolują te parametry.

Optymalna strategia to stopniowe obniżanie temperatury w nocy o 2-3°C, a w ciągu dnia, gdy nikogo nie ma w domu, o kolejne 4-5°C. Taki zakres gwarantuje wymierne oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Nowoczesne algorytmy obsługujące sterowniki pozwalają też na wykrywanie otwartych okien i automatyczne przymykanie zaworów, by nie tracić ciepła bez potrzeby.

Dostosuj ogrzewanie do indywidualnych potrzeb

Aby jeszcze skuteczniej ograniczać zużycie ciepła, inteligentne systemy sterujące pozwalają dostosować ogrzewanie do konkretnych potrzeb i trybu życia domowników. Regulator dzieli budynek na oddzielne strefy, np. parter, piętro, garaż. Dla każdej można zdefiniować indywidualny harmonogram ogrzewania z uwzględnieniem godzin snu, pracy czy nauki.

Dodatkowo nowoczesne urządzenia wykorzystują zaawansowane algorytmy i uczenie maszynowe do stalej optymalizacji ustawień. Analizują one nasze codzienne nawyki i zachowania, by jeszcze lepiej dopasować temperaturę do konkretnych potrzeb. Rezultatem jest ciepło dostarczane dokładnie tam, gdzie i kiedy jest potrzebne. To najlepszy sposób na ograniczenie marnotrawstwa energii i istotne obniżenie rachunków za ogrzewanie przy zachowaniu pełnego komfortu cieplnego.

Obniż koszty ogrzewania bez inwestycji i remontów

Rosnące ceny węgla, prądu i gazu powodują, że co raz częściej myślimy o ograniczeniu wydatków na cele grzewcze. Tradycyjne metody jak docieplanie budynków, wymiana okien czy modernizacja kotłowni lub kaloryferów wymagają jednak sporych inwestycji. Tymczasem istnieje prostszy i znacznie tańszy sposób.

Rozwiązaniem, które nie wymaga remontów i dużego nakładu pracy jest montaż inteligentnego systemu sterowania ogrzewaniem. Jego koszt to zaledwie 2-3 tysiące złotych w przeciętnym domu jednorodzinnym. Jednocześnie gwarantuje oszczędności rzędu 30-40% rocznych kosztów ogrzewania. Inwestycja zwraca się więc już po 3-4 latach.

Dodatkowo montaż regulatora grzewczego jest banalnie prosty - wystarczą dwie osoby i jeden dzień pracy. Nie ma potrzeby kucia ścian, wymiany kaloryferów, czy innych uciążliwych prac remontowych. A mimo to efekt w postaci niższych rachunków jest natychmiastowy i bardzo konkretny. Dlatego automatyzacja ogrzewania to obecnie najłatwiejszy i najszybszy sposób na realne oszczędności.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści. Źródło:

Podsumowanie

W moim artykule poruszyłem temat rosnących kosztów ogrzewania i sposobów na ich obniżenie bez konieczności przeprowadzania kosztownych inwestycji czy remontów. Przedstawiłem rozwiązanie w postaci inteligentnych systemów sterowania ogrzewaniem strefowym, które automatycznie dostosowują temperaturę w domu do potrzeb mieszkańców. Wyjaśniłem na czym dokładnie polega ich działanie i funkcje, dzięki którym pozwalają zaoszczędzić nawet 40% rocznych kosztów ogrzewania.

Pokazałem, że montaż takich regulatorów jest banalnie prosty i nie wymaga żadnych inwestycji w nową instalację czy wymianę grzejników. Mimo to, dzięki inteligentnym algorytmom sterującym, pozwalają natychmiast ograniczyć marnotrawstwo ciepła i istotnie obniżyć rachunki. Przeanalizowałem także dodatkowe korzyści wynikające z indywidualnego dostosowywania temperatury do konkretnych pomieszczeń i trybu życia domowników.

Pokazałem, że wprowadzenie tego typu rozwiązań na szeroką skalę mogłoby realnie wpłynąć na obniżenie krajowego zapotrzebowania na gaz nawet o kilkanaście procent. Na koniec podkreśliłem, że automatyzacja starej instalacji grzewczej za pomocą inteligentnych regulatorów, to obecnie najprostszy i najtańszy sposób na konkretne oszczędności w każdym domu.

Mam nadzieję, że artykuł przekonał Cię do rozważenia montażu systemu sterowania ogrzewaniem jako dobrego sposobu na walkę z rosnącymi rachunkami za energię. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, zapraszam do kontaktu mailowego w celu omówienia szczegółów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły