News

Raport o kredytach gotówkowych w Polsce: Polacy pożyczają na jaki cel?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk21.02.20246 min.
Raport o kredytach gotówkowych w Polsce: Polacy pożyczają na jaki cel?

Kredyty gotówkowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, przyznawanie takich kredytów jest obecnie łatwiejsze niż kilka lat temu. Po drugie, Polacy chętnie pożyczają pieniądze na cele konsumpcyjne. Najnowsze dane pokazują, że zaciągamy kredyty gotówkowe przede wszystkim na remont mieszkań lub domów, zakup sprzętu RTV i AGD czy samochodu. Coraz chętniej też finansujemy w ten sposób wyjazdy zagraniczne lub pokrywamy bieżące wydatki.

Wzrost popularności kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, przyznawanie takich kredytów jest obecnie łatwiejsze niż kilka lat temu. Po drugie, Polacy chętnie pożyczają pieniądze na cele konsumpcyjne. Po trzecie, banki oferują atrakcyjne warunki oprocentowania i spłaty kredytów gotówkowych.

Jak pokazują dane Biura Informacji Kredytowej za listopad 2023 r., udzielono o 8,9 proc. więcej kredytów gotówkowych niż w analogicznym okresie 2022 roku. Ich średnia wartość wynosiła 22 099 zł.

Pożyczki gotówkowe cieszą się również rosnącym zainteresowaniem. Według raportu BIK, instytucje pozabankowe udzieliły w listopadzie 2023 r. o 79,4 proc. więcej tego typu zobowiązań niż rok wcześniej.

Powody rosnącej popularności

Na popularność kredytów i pożyczek gotówkowych wpływa kilka czynników:

 • Rosnące dochody Polaków, które pozwalają na zaciąganie zobowiązań
 • Malejące stopy procentowe, które obniżają koszt kredytu
 • Liczne promocje i zachęty ze strony banków

Dzięki temu, kredyt gotówkowy stał się w ostatnich latach bardziej dostępny i opłacalny dla przeciętnego Kowalskiego.

Najpopularniejsze cele pożyczek gotówkowych

Jak wynika z badań Związku Banków Polskich, najczęstsze cele, na jakie bierzemy kredyty i pożyczki gotówkowe to:

remont mieszkania lub domu
zakup sprzętu RTV i AGD
zakup samochodu
pokrycie bieżących wydatków
zagraniczna podróż

Kredyt gotówkowy można w praktyce przeznaczyć na dowolny cel, bo bank nie wymaga udokumentowania wydatków. Daje to dużą swobodę, ale i pokusę nadmiernego zadłużania się.

Remont nieruchomości na kredyt

Jednym z głównych powodów zaciągania kredytów gotówkowych jest remont lub modernizacja domu czy mieszkania. Tego typu inwestycje wymagają często dużego jednorazowego kapitału, którego przeciętny Kowalski nie posiada. Tutaj z pomocą przychodzi kredyt.

Coraz więcej osób decyduje się na remont na kredyt, bo pozwala to od razu przeprowadzić wszystkie planowane prace bez rozłożenia ich na raty. Najczęściej finansujemy w ten sposób remonty łazienek, kuchni, wymianę okien i ocieplenie domów.

Pożyczki gotówkowe również wykorzystywane są w tym celu, choć przeciętny konsument musi się liczyć z dość wysokim oprocentowaniem tego typu produktów finansowych. Średnie RRSO sięga nawet 13-15% dla pożyczek udzielanych przez firmy pozabankowe.

Czytaj więcej: Limit amortyzacji dla środka trwałego - od jakiej kwoty?

Kredyty gotówkowe – dla kogo i na co?

Podsumowując, kredyty gotówkowe – podobnie jak pożyczki – najczęściej zaciągają konsumenci pragnący sfinansować na kredyt:

 • remont domu lub mieszkania
 • zakup sprzętu AGD i RTV
 • zakup samochodu
 • opłacenie bieżących rachunków i wydatków
 • wakacje za granicą

Decydując się na kredyt gotówkowy warto rozważyć opłacalność takiego rozwiązania i dokładnie przeanalizować domowy budżet pod kątem zdolności do spłaty nowego zobowiązania. Nie zawsze lepiej jest wziąć kredyt niż zaoszczędzić na wymarzone cele.

Wysokość średniej pożyczki gotówkowej w 2023

Raport o kredytach gotówkowych w Polsce: Polacy pożyczają na jaki cel?

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w listopadzie 2023 roku średnia wartość udzielonego w Polsce kredytu gotówkowego wyniosła 22 099 zł. Oznacza to wzrost o 9,1% w stosunku do listopada 2022 roku.

Najwyższe wzrosty sprzedaży odnotowały kredyty i pożyczki gotówkowe na kwoty powyżej 50 000 zł. Ich popularność zwiększyła się odpowiednio o 17,2% i 20,5% w okresie 11 miesięcy 2023 roku.

Widać więc wyraźnie, że Polacy zaciągają z roku na rok wyższe kredyty gotówkowe. Być może wynika to z rosnących potrzeb konsumpcyjnych i aspiracji gospodarstw domowych.

Wysokość pożyczki a cel

Kwota zaciąganego kredytu lub pożyczki gotówkowej jest ściśle powiązana z celem, na jaki te środki są przeznaczane. I tak na przykład:

 • Kredyt na remont mieszkania to zwykle 15-50 tys. zł
 • Kredyt na zakup samochodu to najczęściej 30-80 tys. zł
 • Kredyt na bieżące wydatki to zazwyczaj 2-10 tys. zł

Widać więc wyraźnie, że w zależności od planowanego sposobu wykorzystania pożyczonych środków zmienia się też zapotrzebowanie na konkretną kwotę kapitału.

Koszty i oprocentowanie kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe należą do jednych z droższych produktów kredytowych oferowanych przez banki. Ich orientacyjne koszty kształtują się następująco:

Średnie RRSO: 12,32%
Średnie oprocentowanie: 11,16%
Prowizja: 3-10% kwoty kredytu

Pożyczki gotówkowe oferowane przez firmy pozabankowe są jeszcze droższe. Tutaj średnie RRSO sięga nawet 20-25%, a dodatkowo trzeba liczyć się z różnymi opłatami manipulacyjnymi.

Warto więc porównać oferty kilku banków i instytucji finansowych, by wybrać najkorzystniejszy kredyt gotówkowy. Ogromne znaczenie ma aktualnie obowiązujące oprocentowanie, które bezpośrednio wpływa na wysokość miesięcznej raty.

Koszty dodatkowe

Opróczsamego oprocentowania, na całkowity koszt kredytu gotówkowego składają się również:

 • Prowizja za udzielenie kredytu
 • Ubezpieczenie kredytu
 • Opłata za prowadzenie rachunku
 • Koszty wezwań do spłaty
 • Odsetki karne za opóźnienia w spłacie

Wszystkie te opłaty trzeba dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji, aby móc ocenić całościowe koszty kredytu gotówkowego i dobrać najkorzystniejszą ofertę.

Kredyty gotówkowe – najlepsze oferty

Wybierając kredyt gotówkowy, warto porównać dostępne na rynku oferty. Liderami pod względem atrakcyjności warunków pozostają nadal duże banki, takie jak:

 • PKO BP
 • Bank Pekao
 • ING Bank Śląski
 • Santander Bank
 • mBank
 • Alior Bank

Warto również rozważyć oferty kredytów gotówkowych online, np. w bankach:

 • Citi Handlowy
 • Credit Agricole
 • Inteligo
 • Alior Bank

Tego typu kredyty charakteryzują się szybką ścieżką decyzyjną, wygodną obsługą przez internet i często atrakcyjnym oprocentowaniem. Są zatem dobrą alternatywą dla tradycyjnych kredytów gotówkowych.

Podsumowanie

Kredyty i pożyczki gotówkowe cieszą się rosnącą popularnością wśród Polaków. Jak wynika z przedstawionych danych, bierzemy je najczęściej na remont domu lub mieszkania, zakup sprzętu AGD i RTV, samochodu lub opłacenie bieżących rachunków. Ich średnia wartość systematycznie rośnie z roku na rok i obecnie wynosi około 22 tys. zł w przypadku kredytów gotówkowych. Niestety wiąże się to również z ponoszeniem sporych kosztów w postaci wysokiego RRSO sięgającego nawet kilkunastu procent.

Podsumowując, kredyty i pożyczki gotówkowe mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób potrzebujących szybkiego zastrzyku gotówki, jednak przed ich zaciągnięciem warto dokładnie przeanalizować opłacalność takiego kroku i porównać oferty kilku banków, by wybrać tę najkorzystniejszą.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.