News

Rekordowe zyski OFE z naszych emerytur od czasów rządów Tuska

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska06.12.20237 min.
Rekordowe zyski OFE z naszych emerytur od czasów rządów Tuska

Rekordowe zyski OFE z naszych emerytur od czasów rządów Tuska osiągnięte zostały dzięki dobrej koniunkturze na GPW. W listopadzie aktywa OFE wzrosły o blisko 8 mld zł i sięgnęły 199 mld zł. To najwyższy poziom od lutego 2014 r., kiedy to rząd Donalda Tuska przejął połowę aktywów OFE. Mimo trudnych czasów, fundusze emerytalne potrafią pomnażać powierzone im środki i chronić je przed inflacją.

Kluczowe wnioski:
 • Aktywa OFE osiągnęły najwyższy poziom od 2014 r. i wynoszą 199 mld zł
 • OFE zarobiły dla emerytów od stycznia 30,4%, chroniąc ich oszczędności przed inflacją
 • Najlepsze stopy zwrotu osiągnęły PKO BP Bankowy OFE i Nationale-Nederlanden OFE
 • Dobry wynik OFE to zasługa wzrostu warszawskiej giełdy i spadku rentowności obligacji
 • Mimo trudnych czasów, fundusze emerytalne potrafią pomnażać powierzone im środki

Aktywa OFE najwyższe od 2014 roku

Wartość aktywów netto zarządzanych przez otwarte fundusze emerytalne (OFE) wzrosła w listopadzie o 3,9 proc. do 199,4 mld zł. To najwyższy poziom od lutego 2014 r., kiedy to rząd Donalda Tuska przejął połowę aktywów OFE.

Tak znaczący wzrost aktywów zawdzięczamy bardzo dobrej koniunkturze na Giełdzie Papierów Wartościowych. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał w listopadzie 3,8 proc., a indeks blue chipów WIG20 poszedł w górę o 3,1 proc. Jeszcze lepiej poradziły sobie średnie i małe spółki.

OFE mają obowiązek inwestować 80 proc. swoich aktywów w akcje polskich spółek notowanych na GPW. Dlatego zyskują, gdy rośnie warszawski parkiet. W listopadzie średnia stopa zwrotu funduszy wyniosła 4,1 proc. Od stycznia do listopada OFE zarobiły dla przyszłych emerytów 30,4 proc.

OFE chronią nasze oszczędności emerytalne przed inflacją

W dobie wysokiej inflacji, sięgającej niemal 18 proc., OFE okazują się skutecznym narzędziem do ochrony wartości zgromadzonego kapitału emerytalnego. Zyski osiągane przez fundusze znacząco przewyższają wzrost cen w sklepach i punktach usługowych.

Dzięki inwestycjom na giełdzie, OFE nie tylko chronią nasze przyszłe emerytury przed inflacją, ale potrafią je dodatkowo pomnażać. Trudno o lepszą metodę oszczędzania na jesień życia niż fundusze emerytalne.

Wartość aktywów OFE wzrosła do 199 mld zł

Po wzroście o blisko 8 mld zł w samym listopadzie, aktywa otwartych funduszy emerytalnych osiągnęły wartość 199 mld zł. Ostatni raz tak duży kapitał OFE zarządzały w lutym 2014 r. Wtedy to rząd Donalda Tuska przeniósł do ZUS połowę aktywów funduszy za jednym zamachem uszczuplając je o 100 mld zł.

Po 8 latach OFE odbudowały swój potencjał inwestycyjny niemal do poziomu sprzed reformy z 2014 r. Jeśli utrzyma się dobra passa na giełdzie, w najbliższych miesiącach fundusze mogą osiągnąć rekordowy pułap aktywów w swojej historii.

Obecnie zgromadzone w OFE 199 mld zł to prawie 4 proc. polskiego PKB. To pokazuje, jaki potencjał inwestycyjny drzemie w funduszach emerytalnych.

Czytaj więcej: Masowy strajk w Czechach szokuje świat - przekonaj się, dlaczego

OFE zarobiły dla emerytów 30% od stycznia

Otwarte fundusze emerytalne mają za sobą bardzo udany rok pod względem inwestycyjnym. Od stycznia do końca listopada średnia stopa zwrotu OFE wyniosła 30,4 proc. To znakomity wynik, znacznie przewyższający oprocentowanie lokat bankowych czy obligacji skarbu państwa.

Fundusz Emerytalny Stopa zwrotu od stycznia do listopada 2022
PKO BP Bankowy OFE 34,3%
OFE Nationale-Nederlanden 29,7%

W listopadzie wszystkie OFE zarobiły ponad 3,8 proc. Najlepszy wynik odnotował PKO BP Bankowy OFE. Z kolei najniższą stopę zwrotu wypracowało OFE Nationale-Nederlanden. Niemniej, i tak jest to ponad dwukrotnie więcej niż wskaźnik inflacji w listopadzie.

Sektor funduszy emerytalnych rośnie w siłę

Rosnące aktywa, dwucyfrowe stopy zwrotu i skuteczna ochrona przed inflacją sprawiają, że sektor otwartych funduszy emerytalnych odzyskuje dawną siłę i znaczenie. Jeszcze kilka lat temu przyszłość OFE stała pod znakiem zapytania. Dziś okazują się jednym z najlepszych sposobów oszczędzania na emeryturę.

Wzrost wartości OFE dzięki spadkowi rentowności obligacji

Rekordowe zyski OFE z naszych emerytur od czasów rządów Tuska

Za wysoką stopę zwrotu OFE odpowiada nie tylko dobra passa na GPW. Równie istotny okazał się spadek rentowności obligacji, który przyspieszył wraz ze słabnącą inflacją w USA. Rynek obligacji i akcji są ze sobą powiązane, więc zmiany stóp procentowych mają wpływ także na notowania spółek.

 • Spadek rentowności amerykańskich obligacji zwiastuje złagodzenie polityki monetarnej przez FED.
 • Inwestorzy oczekują obniżek stóp procentowych w USA już w drugiej połowie 2023 roku.

Te czynniki wpływają pozytywnie na wyceny spółek, powodując wzrost indeksów giełdowych. Tym samym zawdzięczamy im wyższą wartość naszych emerytur zgromadzonych w OFE.

Wpływ Rezerwy Federalnej na polski rynek kapitałowy

Decyzje banku centralnego USA mają kluczowe znaczenie dla nastrojów inwestorów na całym świecie, również na rodzimej giełdzie. Dlatego warto śledzić doniesienia zza oceanu, aby lepiej rozumieć mechanizmy stojące za wahaniami cen akcji znajdujących się w portfelach polskich OFE.

PKO BP Bankowy OFE z najwyższym zyskiem w listopadzie

W listopadzie najwyższą stopę zwrotu spośród wszystkich otwartych funduszy emerytalnych wypracował PKO BP Bankowy OFE. Jego aktywa zyskały na wartości 4,8 proc., podczas gdy średnia dla całego sektora wyniosła 4,1 proc.

PKO BP Bankowy OFE już od początku roku lideruje pod względem stóp zwrotu. Od stycznia do listopada jego aktywa zyskały 34,3 proc. To ponad 5 punktów procentowych więcej od drugiego w zestawieniu Aviva OFE Aviva BZ WBK.

Dobrą passę PKO BP Bankowy OFE zawdzięcza trafnym decyzjom inwestycyjnym jego zarządzających. W odróżnieniu od konkurencji, fundusz ten stawia na akcje małych i średnich spółek, a nie blue chipów. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Nationale-Nederlanden OFE z najniższym zyskiem wśród OFE

Choć wszystkie otwarte fundusze emerytalne zanotowały w listopadzie ponad 3,8 proc. stopy zwrotu, to w zestawieniu wypada najgorzej Nationale-Nederlanden OFE. Jego aktywa zyskały "tylko" 3,9 proc., podczas gdy lider - PKO BP Bankowy OFE - osiągnął aż 4,8 proc.

Słabsza passa Nationale-Nederlanden OFE utrzymuje się już od początku roku. Od stycznia do listopada fundusz wypracował 29,7 proc. zysku, co jest dopiero szóstym wynikiem w sektorze. Lepsze rezultaty uzyskały m.in. Aviva OFE BZ WBK czy OFE Pocztylion.

Być może w grudniu analitycy Nationale-Nederlanden OFE podejmą trafniejsze decyzje inwestycyjne i poprawią pozycję funduszu w rankingu zyskowności OFE. Wszystko jest jeszcze możliwe.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem kwestię rosnących zysków, jakie w tym roku wypracowały otwarte fundusze emerytalne. W listopadzie aktywa OFE zwiększyły się o blisko 8 mld zł i osiągnęły pułap 199 mld zł. To najwyższa wartość od lutego 2014 roku, kiedy reforma OFE obcięła ich aktywa o połowę.

Zwróciłem również uwagę, że dzięki inwestowaniu na giełdzie, fundusze emerytalne chronią nasze oszczędności emerytalne przed inflacją. Od stycznia do listopada OFE zarobiły dla przyszłych emerytów średnio 30,4 proc., znacząco przebijając wzrost cen w sklepach.

Wskazałem także, że na wzrost wartości aktywów OFE wpływ miał nie tylko wzrost warszawskiej giełdy, ale i spadek rentowności obligacji w USA. Rynek długu i akcji są ze sobą ściśle powiązane, więc decyzje banku centralnego USA oddziałują na nastroje inwestorów również na polskim parkiecie.

Na koniec porównałem stopy zwrotu poszczególnych OFE. Liderem okazał się PKO BP Bankowy OFE. z kolei najgorzej wypadło Nationale-Nederlanden OFE, które od stycznia do listopada osiągnęło najniższą stopę zwrotu w sektorze.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.