News

Rewolucyjny projekt koalicji dotyczący emerytur już w Sejmie

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska01.02.20246 min.
Rewolucyjny projekt koalicji dotyczący emerytur już w Sejmie

Emerytury stażowe bez limitu wieku to rewolucyjny projekt koalicji rządzącej, który trafił właśnie do Sejmu. Propozycja zakłada możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu określonego stażu pracy, bez względu na wiek. W projekcie zaproponowano wydłużenie wymaganego stażu pracy dla kobiet do 35 lat, a dla mężczyzn do 40 lat. Przewidziano również wprowadzenie emerytur minimalnych dla osób spełniających nowe warunki. Projekt wzbudza kontrowersje i spotyka się z krytyką ze strony opozycji.

Emerytury stażowe bez limitu wieku

Projekt ustawy złożony przez Lewicę w Sejmie zakłada wprowadzenie emerytur stażowych bez limitu wieku. Oznacza to, że na emeryturę będzie można przejść po osiągnięciu określonego stażu pracy, niezależnie od aktualnego wieku.

Zgodnie z propozycją, kobiety będą mogły skorzystać z emerytury stażowej po przepracowaniu minimum 35 lat, a mężczyźni - 40 lat. Jest to znaczne wydłużenie obecnych warunków uprawniających do nabycia praw emerytalnych.

Celem projektu jest umożliwienie wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej, bez konieczności osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego. Stanowi realizację obietnic wyborczych Lewicy dotyczących reformy systemu emerytalnego.

Inicjatywa spotkała się już z krytyką ze strony przedstawicieli niektórych ugrupowań opozycyjnych. Wskazują oni na zbyt wysokie koszty takiego rozwiązania dla finansów państwa i możliwe problemy w jego sfinansowaniu.

Wydłużenie okresu uprawniającego do świadczenia

W obecnym stanie prawnym, aby nabyć prawo do emerytury, trzeba osiągnąć wiek 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn oraz udokumentować odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy. Wymagany okres składkowy i nieskładkowy to co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Projekt Lewicy przewiduje zniesienie wymogu osiągnięcia określonego wieku i wydłużenie niezbędnego stażu pracy. Emerytura byłaby przyznawana wyłącznie na podstawie udokumentowanego stażu - co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

W ten sposób osoby, które rozpoczęły pracę w młodym wieku, mogłyby skorzystać z uprawnień emerytalnych znacznie wcześniej niż dotychczas, pod warunkiem nieprzerwanej aktywności zawodowej.

Obniżenie wysokości nowych emerytur stażowych

Eksperci zwracają uwagę, że wprowadzenie emerytur stażowych bez limitu wieku spowoduje automatyczne obniżenie wypłacanych świadczeń. Osoby decydujące się na wcześniejsze nabycie praw emerytalnych otrzymają niższe kwoty miesięcznych wypłat.

Zgodnie bowiem z zasadami systemu, im niższy wiek przejścia na emeryturę, tym krótszy czas opłacania składek emerytalnych i zgromadzenia kapitału na przyszłe świadczenie. Pozbawienie dodatkowych lat aktywności zawodowej wpłynie zatem na obniżenie podstawy wymiaru przyszłego świadczenia.

Dlatego osoby decydujące się skorzystać z emerytury stażowej muszą mieć świadomość, że oznacza to rezygnację z potencjalnie wyższej emerytury w przyszłości na rzecz jej wcześniejszego, ale niższego świadczenia.

Wprowadzenie minimalnej emerytury stażowej

Projekt Lewicy zakłada również wprowadzenie minimalnej emerytury stażowej. Oznacza to, że osoby spełniające wymagany staż 35 lub 40 lat, ale nie osiągające minimalnej podstawy wymiaru, miałyby zagwarantowane świadczenie na poziomie najniższej emerytury.

Ma to zapobiec sytuacji, w której długoletni pracownicy po przejściu na wcześniejszą emeryturę stażową otrzymywaliby bardzo niskie świadczenia. Dzięki temu rozwiązaniu każda osoba z wymaganym stażem ma zagwarantowaną emeryturę stażową co najmniej na poziomie najniższego świadczenia.

Czytaj więcej: Energię w 2024 roku wyjaśnia minister finansów

Porozumienie związków zawodowych

Projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych został przygotowany przez Lewicę we współpracy z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych. Stanowi on realizację postulatów środowisk związkowych dotyczących reformy systemu emerytalnego.

Związki zawodowe od lat postulowały wprowadzenie rozwiązań pozwalających na wcześniejsze nabycie praw do świadczeń dla długoletnich pracowników. Emerytury stażowe były jednym z głównych postulatów Solidarności. Poparcie OPZZ dla projektu zwiększa szanse na jego przyjęcie.

Wprowadzenie emerytur stażowych to jeden z najważniejszych postulatów środowisk pracowniczych realizowany przez koalicję rządzącą. Związki liczą, że pozwoli to wielu osobom na zasłużony odpoczynek po wieloletniej ciężkiej pracy.

Kontrowersje i krytyka opozycji

Rewolucyjny projekt koalicji dotyczący emerytur już w Sejmie

Choć projekt Lewicy cieszy się poparciem związków zawodowych, wywołał także spore kontrowersje. Przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych podkreślają, że tak radykalna reforma systemu emerytalnego wiąże się z ogromnymi kosztami dla finansów publicznych.

Obawiają się oni, że skrócenie aktywności zawodowej milionów Polaków i wypłata im świadczeń znacząco zwiększy deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ich zdaniem, nie przedstawiono wiarygodnych kalkulacji, skąd wziąć środki na sfinansowanie nowych emerytur stażowych

Ponadto, krytycy tego rozwiązania argumentują, że zachęcenie do dezaktywizacji zawodowej milionów doświadczonych pracowników może mieć niekorzystny wpływ na rynek pracy i całą gospodarkę.

Mimo kontrowersji, projekt ma duże szanse na uchwalenie - Lewica jest bowiem częścią koalicji rządowej i ma większość głosów w Sejmie potrzebną do przeforsowania ustawy. Jeśli dojdzie do porozumienia wewnątrz koalicji, emerytury stażowe bez limitu wieku najprawdopodobniej wejdą w życie.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono projekt ustawy dotyczący wprowadzenia emerytur stażowych bez limitu wieku, złożony przez Lewicę w Sejmie. Przedstawiono kluczowe założenia propozycji, zakładającej możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu 35-letniego stażu przez kobiety i 40-letniego przez mężczyzn, niezależnie od wieku.

Zwrócono uwagę na kontrowersje związane z projektem, szczególnie w kontekście wysokich kosztów dla budżetu i krytyki ze strony przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych. Podkreślono jednak determinację Lewicy do przeforsowania ustawy ze względu na wcześniejsze zobowiązania wyborcze i porozumienie ze związkami zawodowymi popierającymi to rozwiązanie.

Przeanalizowano możliwe skutki wprowadzenia emerytur stażowych, takie jak obniżenie wysokości świadczeń przy wcześniejszym zakończeniu aktywności zawodowej, ale także zagwarantowanie minimalnych kwot dla osób z odpowiednio długim stażem ubezpieczeniowym. Całościowo omówiono zatem najważniejsze aspekty proponowanych zmian w systemie emerytalnym.

Podsumowując, projekt budzi duże emocje i kontrowersje, zarówno ze względu na potencjalnie wysokie koszty, jak i możliwość wcześniejszego zakończenia kariery zawodowej przez miliony Polaków. Pomimo oporów części ugrupowań politycznych i ekspertów, ma jednak spore szanse na realizację dzięki poparciu Lewicy i związków zawodowych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły