Rok Smoka w Chinach zazwyczaj kojarzy się z dobrym rokiem na posiadanie dzieci, jednak mimo tego eksperci nie spodziewają się poprawy sytuacji demograficznej. Wysokie bezrobocie wśród młodych oraz niepewna sytuacja gospodarcza powstrzymują przed decyzją o założeniu rodziny. Dodatkowo maleje liczba zawieranych małżeństw, ponieważ młode pary stawiają na rozwój kariery zawodowej kosztem posiadania dzieci. Te czynniki powodują, że pomimo symboliki Roku Smoka, nie nastąpi ożywienie demograficzne w Chinach.
Rok Smoka w Chinach nie zmieni negatywnych trendów demograficznych
Mimo iż Rok Smoka uznawany jest przez Chińczyków za dobry moment na posiadanie dzieci, to eksperci nie spodziewają się poprawy sytuacji demograficznej w Chinach. Wskaźnik dzietności w Chinach systematycznie spada od dekad i nic nie wskazuje na to, aby akurat Rok Smoka miał tę tendencję odwrócić.
Główne przyczyny pogłębiającego się kryzysu demograficznego w Chinach to przede wszystkim trudna sytuacja na rynku pracy wśród ludzi młodych oraz niepewność gospodarcza zniechęcająca do zakładania rodzin.
Bezrobocie i kariera ważniejsze od dzieci
Bardzo wysokie bezrobocie wśród młodych Chińczyków, sięgające nawet 20%, powoduje, że młode pary obawiają się podejmować długoterminowe zobowiązania finansowe związane z wychowywaniem dzieci. Bez stabilnej pracy i pewnego dochodu trudno myśleć o założeniu rodziny.
Dodatkowo młodzi ludzie stawiają dziś na rozwój kariery zawodowej, co opóźnia lub wręcz uniemożliwia decyzję o posiadaniu potomstwa. Takie postawy są coraz bardziej popularne w chińskim społeczeństwie.
Malejąca liczba małżeństw pogłębia problem
Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na spadek dzietności w Chinach jest zmniejszająca się z roku na rok liczba zawieranych małżeństw. Młodzi single koncentrują się na karierze i awansie zawodowym, przez co coraz później, albo wcale, nie decydują się na założenie rodziny.
Według danych chińskiego urzędu statystycznego w 2022 roku zawarto zaledwie 6,8 mln małżeństw, co oznacza spadek o 10,5% w porównaniu z rokiem 2021 i aż o 16% względem 2020 roku.
Co więcej, w Chinach nadal silne są tradycyjne normy społeczne, które negatywnie postrzegają posiadanie dzieci pozamałżeńskich. Dlatego spadek liczby związków małżeńskich przekłada się bezpośrednio na niższą dzietność.
Mimo symboliki Roku Smoka, prognozy demograficzne są pesymistyczne
Choć Rok Smoka uchodzi w Chinach za szczególnie pomyślny czas na rozród, to statystyki pokazują, że w ostatnich latach smoka nie odnotowano wyraźnego wzrostu liczby urodzeń. Wręcz przeciwnie:
Rok Smoka | Spadek urodzeń |
1988 | - 4% |
2000 | - 4% |
2012 | - 9% |
Dlatego pomimo symboliki Roku Smoka, eksperci nie spodziewają się istotnej poprawy sytuacji demograficznej Chin. Prognozy mówią nawet o możliwym spadku wskaźnika urodzeń w 2024 roku o kolejne kilka procent.
Jeśli negatywne trendy demograficzne w Chinach się utrzymają, może to mieć ogromne konsekwencje gospodarcze i społeczne dla tego kraju w perspektywie kilkudziesięciu lat.
Podsumowanie
Pomimo że Rok Smoka uznawany jest w Chinach za dobry czas na posiadanie dzieci, to eksperci nie spodziewają się poprawy sytuacji demograficznej. Powodem są rosnące bezrobocie wśród młodych ludzi, niepewna sytuacja gospodarcza oraz mniejsza liczba zawieranych małżeństw. Młode pokolenie stawia na karierę kosztem założenia rodziny. Prognozy na najbliższe lata są pesymistyczne i mówią o dalszych spadkach dzietności w Chinach.
Pogłębiający się kryzys demograficzny w Chinach, którego nawet symboliczny Rok Smoka nie jest w stanie powstrzymać, może mieć fatalne skutki dla przyszłości gospodarczej i społecznej tego kraju.