News

Rosja nielegalnie omija sankcje na auta z Polską pomocą

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska21.04.20243 min.
Rosja nielegalnie omija sankcje na auta z Polską pomocą

Sankcje Unii Europejskiej miały zatrzymać rosyjski przemysł motoryzacyjny. Ale z pomocą Białorusi i niektórych krajów UE, takich jak Polska, Moskwa znalazła sposób na ominięcie restrykcji. Według danych urzędowych, w ciągu dwóch lat wojny produkcja rosyjskich samochodów spadła o 40%. Jednak nieoczekiwanie eksport z UE na Białoruś wzrósł kilkakrotnie, zwłaszcza drogich aut. Polska stała się największym unijnym eksporterem na Białoruś, wyprzedzając Niemcy i Litwę.

Spadek produkcji rosyjskich aut z powodu sankcji UE

Rosja znalazła się w trudnej sytuacji z powodu embarga nałożonego przez kraje Unii Europejskiej. Sankcje wprowadzone w odpowiedzi na napaść na Ukrainę odcięły rosyjskich producentów samochodów od kluczowych komponentów sprowadzanych wcześniej z Zachodu.

Efekt był druzgocący - według oficjalnych statystyk, produkcja sektora motoryzacyjnego Rosji spadła o blisko 40% w ciągu dwóch lat wojny. Wycofanie się zachodnich firm i brak dostępu do części doprowadziły do poważnych perturbacji w funkcjonowaniu rosyjskich fabryk aut.

Co więcej, z powodu sankcji rosyjski eksport samochodów do krajów Unii Europejskiej niemal całkowicie zamarzł. W okresie 2021-2023 sprzedaż aut z Rosji do UE zmniejszyła się aż o 90%, przyczep o 93%, a traktorów o 96%.

Zwiększony eksport samochodów na Białoruś z krajów Unii

Jednak mimo nałożonych na Moskwę restrykcji, niektóre państwa UE zaczęły w tym czasie zwiększać sprzedaż samochodów na Białoruś. Według danych Wspólnoty, w 2023 r. eksport pojazdów z krajów unijnych na Białoruś wzrósł ponad 6-krotnie w porównaniu z 2021 rokiem.

Dotyczyło to zwłaszcza luksusowych aut o dużych pojemnościach silników, na które wprowadzono zakaz eksportu do Rosji. W przypadku samochodów powyżej 2500 cm³ sprzedaż na Białoruś zwiększyła się aż o 1666%.

Podobną tendencję odnotowano także w przypadku innych towarów związanych z motoryzacją - eksport przyczep i naczep na Białoruś wzrósł o 342%, motocykli o 1191%, a pojazdów do transportu towarów o 80%.

 • Eksport samochodów z krajów UE na Białoruś wzrósł 6-krotnie w 2023 r.
 • Sprzedaż luksusowych aut powyżej 2500 cm³ zwiększyła się o 1666%
 • Wzrosty również w eksporcie przyczep, motocykli i pojazdów ciężarowych

Czytaj więcej: Grafika z Tuskiem - genialny pomysł w sieci!

Kraje takie jak Polska omijają restrykcje, eksportując auta

Zdjęcie Rosja nielegalnie omija sankcje na auta z Polską pomocą

Wśród państw unijnych znacząco zwiększających eksport na Białoruś znalazła się Polska. W latach 2021-2023 nasz kraj powiększył tam sprzedaż towarów o dwie trzecie i stał się największym unijnym eksporterem na Białoruś, wyprzedzając Niemcy i Litwę.

W przypadku eksportu samochodów, firmy z Polski zajmują drugie miejsce wśród krajów UE, odpowiadając za 27% wymiany na Białoruś. Więcej aut z Unii sprzedają tylko Niemcy (42%), a za Polską plasuje się Litwa z 10-procentowym udziałem.

Sytuacja budzi obawy, że Polska i inne kraje unijne pomagają Rosji ominąć sankcje poprzez reeksport towarów na Białoruś, skąd swobodnie trafiają one następnie do Federacji Rosyjskiej. Urzędnicy Unii dostrzegają ten proceder i zapowiadają walkę z nielegalnym obchodzeniem restrykcji.

 • Polska stała się największym eksporterem na Białoruś wśród krajów UE
 • Polskie firmy odpowiadają za 27% eksportu samochodów na Białoruś
 • UE zarzuca Polsce i innym krajom pomoc Rosji w obchodzeniu sankcji

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły