News

Rosja przejmuje zagraniczne firmy za bezcen. Osobiste zaangażowanie Putina

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak19.12.20237 min.
Rosja przejmuje zagraniczne firmy za bezcen. Osobiste zaangażowanie Putina

Rosja przejmuje zagraniczne firmy za bezcen. Według informacji "New York Times", po inwazji na Ukrainę zachodnie koncerny masowo wycofują się z rosyjskiego rynku. Jednak Kreml nakłada na nie wysokie podatki za wyjście i zmusza do sprzedaży aktywów po zaniżonych cenach, nawet o 50%. W transakcje te osobiście angażuje się Putin, dbając by trafiały one do rosyjskich firm państwowych lub powiązanych z nim oligarchów. Taka polityka przynosi budżetowi Rosji krótkotrwałe korzyści, ale może zaszkodzić gospodarce w dłuższej perspektywie poprzez utratę konkurencyjności i inwestycji zagranicznych.

Przymusowa sprzedaż majątku

Według doniesień New York Times, po inwazji Rosji na Ukrainę nastąpił masowy exodus zachodnich firm z rosyjskiego rynku. Jednak Kreml nałożył na odchodzące koncerny wysokie podatki, a także zmuszał je do sprzedaży aktywów po znacznie zaniżonych cenach, nawet o 50%.

W te transakcje osobiście angażował się Władimir Putin, dbając by majątki zachodnich firm trafiały do rosyjskich przedsiębiorstw państwowych lub powiązanych z Kremlem oligarchów. Działała przy tym specjalna podkomisja podległa administracji prezydenta.

Interwencje w umowy i arbitralne decyzje

Putin wielokrotnie bezpośrednio interweniował w uzgodnione wcześniej transakcje sprzedaży majątku zachodnich firm. Zmieniał przy tym warunki umów, obniżając kwoty nawet o 50% i narzucając nabywców korzystnych z perspektywy interesów państwowych.

Na przykład majątek duńskiego browaru Carlsberg został faktycznie znacjonalizowany, a władze zatrzymały dwóch pracowników firmy. Niemiecka sieć OBI po rewizjach została zmuszona do sprzedaży aktywów za symboliczną kwotę firmom powiązanym z objętym sankcjami senatorem Arsenem Kanokowem.

Prywatyzacja na zlecenie Kremla

Jak wynika z szacunków New York Times, taka polityka pozyskiwania zachodnich aktywów przyniosła dotąd rosyjskiemu budżetowi ponad 1,25 mld dolarów zysku. Jednak według ekspertów te krótkoterminowe korzyści mogą zaszkodzić gospodarce Rosji w dłuższej perspektywie.

Podejście Kremla do zachodnich inwestorów wzmacnia bowiem obraz kraju jako niebezpiecznego i nieprzyjaznego miejsca do prowadzenia biznesu. Może to zniechęcić kolejne zagraniczne firmy do wejścia na rynek, a w konsekwencji zahamować dopływ inwestycji i obniżyć konkurencyjność rosyjskiej gospodarki.

Ci goście mają władzę, by wziąć, co chcą. I ty musisz to zaakceptować – powiedziała dziennikowi prawniczka OBI Urszula Nartowska.

Polityka faktów dokonanych

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wprost potwierdził, że majątek zachodnich koncernów jest przejmowany po "poważnych zniżkach" przez rosyjskie firmy, które robią to z przyjemnością. Jest to więc polityka faktów dokonanych, gdzie zachodni inwestorzy są stawiani przed wyborem: albo straty albo przymusowa wyprzedaż aktywów.

Wiele zależy od dalszego rozwoju sytuacji geopolitycznej i gospodarczej Rosji. Jednak już teraz widoczne są pierwsze oznaki spowolnienia koniunktury oraz wzrostu protekcjonizmu państwowego. Może to prowadzić do utrwalenia negatywnych trendów w perspektywie kolejnych lat.

Czytaj więcej: Nadchodzi gwałtowne podwyżki cen mieszkań - jak przyszły rząd planuje interweniować?

Putin narzuca warunki transakcji

Kluczową rolę w opisanym procederze przejmowania zachodnich aktywów odgrywa osobiście prezydent Władimir Putin. To on bezpośrednio angażuje się w transakcje, narzuca warunki i wymusza ustępstwa na zachodnich firmach.

Działa przy tym specjalna podkomisja podlegająca Kremlowi, a wszystkie najważniejsze umowy dotyczące sprzedaży wymagają akceptacji i podpisu samego Putina. Jest więc bezpośrednio odpowiedzialny zarówno za krótkoterminowe zyski, jak i długofalowe konsekwencje takiej polityki dla rosyjskiej gospodarki.

  • obniżenie kwot transakcji nawet o 50%
  • narzucanie nabywców związanych z Kremlem
  • nacjonalizacja majątków firm zachodnich

To najważniejsze metody stosowane przez Putina, by przejmować zachodnie aktywa po zaniżonych cenach. Skutkiem jest osłabienie zaufania inwestorów i wzrost ryzyka dla prowadzenia biznesu w Rosji. Zniechęca to kolejne zagraniczne podmioty, co może mieć negatywny wpływ na rozwój rosyjskiej gospodarki.

Kapitał zachodni wypływa z Rosji

Rosja przejmuje zagraniczne firmy za bezcen. Osobiste zaangażowanie Putina

Inwazja Rosji na Ukrainę zapoczątkowała falę wycofywania się zachodniego kapitału z rosyjskiego rynku. Według szacunków w 2022 roku swój majątek w Rosji zlikwidowało lub zawiesiło działalność około tysiąca zagranicznych firm.

Jest to jeden z największych odpływów kapitału zagranicznego w Rosji od upadku Związku Sowieckiego. Opuściły już rosyjski rynek globalne koncerny reprezentujące m.in. takie branże jak handel, finanse, IT, motoryzacja, spożywcza czy przemysł.

Branża Firmy, które opuściły Rosję
Handel i usługi Ikea, Inditex, Metro
Motoryzacja Toyota, Volkswagen, BMW
Spożywcza Danone, Nestle, Carlsberg

Eksperci szacują, że dotychczasowy odpływ kapitału zagranicznego z Rosji to strata rzędu 40-50 mld dolarów inwestycji. A to może być dopiero początek, jeśli wojna i sankcje będą się przedłużać.

Rosyjskie firmy kupują aktywa

Choć zachodnie koncerny masowo wycofują się z Rosji, to ich miejsce zajmują krajowe firmy - często powiązane z Kremlem oligarchowie. Przejmują one majątek i aktywa po zaniżonych cenach, niejednokrotnie wygrywając z konkurencją dzięki politycznemu wsparciu.

Wiele z tych firm nie miałoby szans w starciu z globalnymi koncernami w warunkach otwartej gospodarki rynkowej. Jednak w obliczu wojennej deglobalizacji i chaosu na rynku umacniają swoją pozycję. Pytaniem otwartym pozostaje, czy poradzą sobie z utrzymaniem i rozwojem tak dużych aktywów w dłuższej perspektywie.

Konsekwencje dla gospodarki

Eksperci nie mają wątpliwości, że masowy exodus zagranicznych firm i kapitału z Rosji bardzo negatywnie odbije się na krajowej gospodarce. Już teraz obserwujemy załamanie importu wielu towarów, rosnącą inflację, spadek dochodów ludności i wzrost bezrobocia.

W dłuższej perspektywie może to oznaczać trwałe obniżenie konkurencyjności i produktywności rosyjskiej gospodarki. A przede wszystkim - utratę dostępu do nowoczesnych technologii i know-how z zagranicy.

Utracona konkurencyjność gospodarki

Masowy exodus zagranicznych firm z Rosji tłumaczony jest przede wszystkim ryzykami reputacyjnymi i problemami z prowadzeniem działalności na rynku objętym sankcjami.

Jednak w dłuższej perspektywie o wiele groźniejsze mogą okazać się konsekwencje utraty dostępu do zagranicznego kapitału, nowoczesnych technologii i know-how. Zaważy to na konkurencyjności i innowacyjności rosyjskiej gospodarki na najbliższe lata.

Skutek Konsekwencje
Ograniczenie transferu technologii Zahamowanie modernizacji przemysłu
Spadek inwestycji zagranicznych Niższy wzrost gospodarczy

Bez napływu kapitału i dostępu do zachodnich rynków Rosja może ponownie skazana na autarkię gospodarczą. Choć przyniesie to zyski grupom wpływu skupionym wokół Kremla, to dla zwykłych Rosjan oznacza to wperspektywie dekady utratę szans na poprawę jakości życia.

Podsumowanie

W moim artykule opisałem mechanizm przejmowania przez Rosję majątków zachodnich firm, które decydują się opuścić jej rynek. Kreml nakłada na nie w tym celu specjalne podatki, a także zmusza do sprzedaży aktywów po znacznie zaniżonych cenach. Osobiście angażuje się w to Putin, dbając by trafiały one do rosyjskich przedsiębiorstw państwowych lub powiązanych z nim oligarchów.

Taka polityka przynosi wprawdzie budżetowi Rosji krótkoterminowe zyski, jednak ekonomiści przestrzegają, że może mieć katastrofalne skutki dla tamtejszej gospodarki w dłuższej perspektywie. Masowy exodus zagranicznego kapitału pozbawia ją bowiem dostępu do nowoczesnych technologii, a także zniechęca do wejścia na ten rynek kolejne międzynarodowe koncerny.

Opisałem też kilka głośnych przypadków wymuszenia na firmach Zachodu sprzedaży aktywów po zaniżonych cenach i przejęcia ich przez podmioty powiązane z Kremlem. Szacuje się, że na procederze tym budżet Rosji zarobił już ponad miliard dolarów, jednak koszt utraty przyszłych inwestycji może być znacznie wyższy.

Podsumowując - agresywna polityka Putina przynosi obecnie wymierne korzyści, ale w długim terminie zaszkodzi konkurencyjności rosyjskiej gospodarki i cofnie ją w rozwoju. Cenę zapłacą zwykli Rosjanie w postaci gorszej jakości życia i mniejszych szans na jej poprawę w kolejnych latach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.