News

Rosjanie w kłopotach: Dowiedz się, jak Ukraina okazuje wdzięczność Polsce

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska03.12.20236 min.
Rosjanie w kłopotach: Dowiedz się, jak Ukraina okazuje wdzięczność Polsce

Rosjanie w kłopotach: Polska nieustannie wspiera Ukrainę, dostarczając broń, która pomaga odeprzeć rosyjską inwazję. Najnowszym przykładem jest przekazanie 18 haubic samobieżnych AHS Krab, które stały się koszmarem dla okupantów.

Kluczowe wnioski:
 • Polska przekazała Ukrainie 18 haubic Krab, które skutecznie niszczą pozycje rosyjskie.
 • Ukraińcy podpisali też kontrakt z Hutą Stalowa Wola na dostawę kolejnych 56 egzemplarzy Krabów.
 • Oprócz Polski, broń dla Ukrainy dostarczają też inni sojusznicy, jak USA, Wielka Brytania czy Niemcy.
 • Z analiz wynika, że Polska jest w czołówce państw udzielających Ukrainie wojskowego wsparcia.
 • Dostawy broni z Polski, w tym haubic Krab, pomagają Ukrainie odeprzeć rosyjską agresję.

Polska wspiera Ukrainę

Polska od samego początku rosyjskiej inwazji aktywnie wspiera Ukrainę. Nasi wschodni sąsiedzi mogą liczyć zarówno na pomoc humanitarną, jak i wojskową z naszego kraju. Jednym z najważniejszych elementów tego wsparcia są dostawy sprzętu militarnego, który pomaga Ukraińcom odeprzeć ataki.

Jak podkreślają sami Ukraińcy, kluczowa jest dla nich broń artyleryjska. Dlatego z tak wdzięcznością przyjęli informację o przekazaniu im przez Polskę 18 haubic samobieżnych AHS Krab. Te nowoczesne maszyny znacząco wzmacniają siłę ognia ukraińskiej armii.

Skuteczność Krabów na polu walki

Haubice Krab doskonale sprawdzają się w warunkach walki z rosyjskim okupantem. Ich mobilność, szybkostrzelność i precyzja pozwalają artylerzystom Ukrainy niszczyć cele oddalone nawet o 40 km.

Ukraińcy chwalą też łatwość obsługi Krabów. Po krótkim przeszkoleniu ich artylerzyści całkowicie opanowali te maszyny. Nie bez powodu wojsko Ukrainy określa polskie haubice mianem "koszmaru" dla Rosjan.

Kraby niszczą Rosjan

O skuteczności Krabów najlepiej świadczą relacje z frontu publikowane przez samych Ukraińców. Donoszą oni o licznych udanych ostrzałach pozycji rosyjskich, w wyniku których giną żołnierze i niszczony jest sprzęt przeciwnika.

W ostatnich tygodniach szczególne wrażenie zrobiła relacja z zniszczenia rosyjskiego czołgu T-90M - jednej z najnowocześniejszych maszyn w rosyjskim arsenale. Ukraińscy artylerzyści posługujący się polskimi Krabami zdołali trafić i całkowicie zniszczyć ten czołg.

Rosyjscy żołnierze boją się Krabów i z większą ostrożnością podchodzą do swoich działań, co znacząco utrudnia im prowadzenie wojny

Nie do przecenienia jest także wpływ Krabów na morali rosyjskich żołnierzy. Ci, zdając sobie sprawę ze skuteczności polskich haubic, z większą ostrożnością podchodzą do swoich poczynań. Utrudnia im to prowadzenie wojny.

Kontrakty na dostawy haubic

Mając świadomość wagi ciężkiego sprzętu artyleryjskiego, Ukraina złożyła w Polsce zamówienie na kolejną partię haubic. Tym razem będzie to 56 egzemplarzy Krabów, które ma dostarczyć Huta Stalowa Wola - producent tych maszyn.

Realizacja tego kontraktu jeszcze bardziej wzmocni siłę ukraińskich artylerzystów. Po pierwszych dostawach i sukcesach odnoszonych przy pomocy Krabów, Ukraina nie może już sobie pozwolić na to, by zabrakło jej amunicji do tych maszyn.

Czytaj więcej: Austriacki kolos z branży nieruchomości na krawędzi upadku

18 Krabów od Polski

Dotychczas Polska przekazała Ukrainie 18 haubic Krab z zasobów własnego wojska. Była to pierwsza tego typu broń z Zachodu, którą otrzymali Ukraińcy.

Data przekazania Liczba haubic
Kwiecień 2022 18

Decyzja o wsparciu militarnym podjęta została bardzo szybko po rosyjskiej agresji z 24 lutego. Już w kwietniu 2022 roku Ukraina otrzymała od nas 18 egzemplarzy Krabów wraz z zapasem amunicji. Była to broń wyjęta wprost z zasobów Wojska Polskiego.

Kraby trafiły do Ukrainy w momencie intensywnych walk i ciężkich rosyjskich ostrzałów artyleryjskich. Ich wsparcie było więc niezwykle cenne dla tamtejszych żołnierzy.

Sojusznicy dostarczają broń

Rosjanie w kłopotach: Dowiedz się, jak Ukraina okazuje wdzięczność Polsce

Oprócz Polski, wsparcie wojskowe dla Ukrainy deklarują też inni zachodni sojusznicy. W ostatnich tygodniach do Kijowa dotarły długo oczekiwane dostawy ciężkich czołgów.

 • USA przekazało system obrony przeciwlotniczej Patriot
 • Wielka Brytania wysłała eskadrę czołgów Challenger 2
 • Niemcy zdecydowały się w końcu na dostawę czołgów Leopard 2

Te dostawy mają kluczowe znaczenie przed planowaną wiosenną ofensywą Rosji. Im lepiej Ukraina będzie przygotowana pod względem uzbrojenia, tym większa szansa na powstrzymanie agresora.

Ranga polskiej pomocy

Jak pokazują analizy think tanków, Polska wraz z USA i Wielką Brytanią plasuje się w czołówce państw pod względem wielkości wsparcia militarnego dla Ukrainy. Szczególnie istotne są nasze dostawy broni artyleryjskiej i opancerzonej.

Ukraińcy doceniają zaangażowanie Polski i widzą w nas kluczowego sojusznika. Możemy być pewni, że haubice Krab jeszcze nie raz udowodnią swoją wartość na polu walki, przyczyniając się do pokonania rosyjskiego agresora.

Polska liderem pomocy

Nasz kraj od samego początku wojny aktywnie wspiera Ukrainę. Robimy to zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak i poprzez realną, wojskową pomoc. Widać to wyraźnie po skali i znaczeniu przekazywanego sprzętu.

Można bez przesady powiedzieć, że Polska jest liderem wśród państw wspierających Ukrainę. Haubice Krab, których kolejne dostawy są potwierdzone, to tego najlepszy dowód. Te nowoczesne maszyny artyleryjskie odgrywają istotną rolę na polu walki, pozwalając Ukrainie skutecznie odpierać rosyjską agresję.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się bliżej pomocy wojskowej, jaką Polska świadczy Ukrainie. Już na samym początku dało się zauważyć, że jesteśmy jednym z kluczowych sojuszników Kijowa, dostarczając niezbędny sprzęt, który pomaga odeprzeć Rosjan.

Szczególną uwagę poświęciłem haubicom samobieżnym Krab, których do tej pory przekazaliśmy Ukrainie 18 sztuk. Okazały się one niezwykle cennym wsparciem dla ukraińskich artylerzystów. Dzięki precyzji, mobilności i szybkostrzelności Krabów armia Ukrainy odnosi spektakularne sukcesy na froncie.

Jak wskazują sami Ukraińcy, Krab jest prawdziwym "koszmarem" dla rosyjskich żołnierzy. Polskie haubice niszczą cele wroga oddalone nawet o 40 km, a ich obsługa jest na tyle prosta, że Ukraińcy szybko się jej nauczyli. Nic więc dziwnego, że Ukraina złożyła kolejne zamówienie na te maszyny.

Podsumowując, wsparcie militarne z Polski odgrywa niebagatelną rolę w walce Ukrainy z rosyjskim agresorem. Jesteśmy liderem pomocy i z pewnością jeszcze nie raz nasz sprzęt, w tym haubice Krab, pomoże Ukrainie w trudnych chwilach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.