News

Rośnie zainteresowanie odnawialnymi surowcami na rynku motoryzacyjnym. Wzrost cen miedzi i innych metali.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak07.01.20246 min.
Rośnie zainteresowanie odnawialnymi surowcami na rynku motoryzacyjnym. Wzrost cen miedzi i innych metali.

Rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii napędza popyt na metale wykorzystywane w produkcji pojazdów elektrycznych. W efekcie rosną ceny miedzi, niklu, aluminium i innych metali niezbędnych do budowy akumulatorów, silników elektrycznych czy paneli słonecznych. Analitycy przewidują, że trend wzrostowy utrzyma się w nadchodzących latach wraz z postępującą transformacją energetyczną i rozwojem elektromobilności. Inwestorzy dostrzegają potencjał zysków z inwestycji w metale przemysłowe i coraz chętniej angażują kapitał w ten sektor.

Miedź i inne metale drożeją

Ceny miedzi oraz powiązanych z nią metali, takich jak cynk, nikiel czy aluminium, wyraźnie rosną. Tona miedzi na giełdzie metali w Londynie kosztuje obecnie około 8500 dolarów, czyli o 1000 dolarów więcej niż podczas ubiegłorocznego szczytu notowań. Eksperci prognozują dalsze wzrosty.

Zdaniem analityków Goldman Sachs i Fitch Solutions, w tym roku średnia cena tony miedzi może sięgnąć nawet 10 tys. dolarów. Byłby to poziom zbliżony do historycznego rekordu z marca 2022 r., kiedy notowania dochodziły do 10 800 dolarów.

Wzmożony popyt na metale przemysłowe związany jest przede wszystkim z rosnącym zainteresowaniem zielonymi technologiami, w tym pojazdami elektrycznymi. Do produkcji akumulatorów oraz podzespołów samochodów elektrycznych potrzebne są takie surowce jak m.in. miedź, nikiel czy kobalt.

Globalne prognozy wzrostów

Jak wynika z raportu Banku Światowego, w 2023 r. zanotowano już wyraźny wzrost cen rud żelaza oraz ołowiu, wykorzystywanego m.in. w produkcji akumulatorów. W nadchodzących latach spodziewany jest zaś wzrost cen aluminium, miedzi, niklu i cynku nawet o 10 proc. rocznie.

Analitycy wiążą rosnące notowania metali przemysłowych z postępującą transformacją energetyczną i odchodzeniem od paliw kopalnych. Kluczowe znaczenie mają tutaj inwestycje w odnawialne źródła energii, które napędzają popyt na miedź, aluminium i inne metale.

Wpływ branży motoryzacyjnej

Rosnące zainteresowanie pojazdami elektrycznymi ma kluczowe znaczenie dla koniunktury na rynkach metali przemysłowych. Szacuje się, że w najbliższych 6 latach popyt na miedź może wzrosnąć o 4,2 mln ton, za sprawą rozwoju elektromobilności.

Dla porównania, obecny globalny deficyt miedzi analitycy Goldman Sachs oceniają na 0,5 mln ton rocznie. Wzmożone zapotrzebowanie przekłada się na wyższe ceny i prognozy dalszych wzrostów w nadchodzących latach.

Według Fitch Solutions, do 2025 r. cena miedzi może poszybować nawet do 15 tys. dolarów za tonę, bijąc tym samym historyczne rekordy.

Zwiększone wykorzystanie metali w branży motoryzacyjnej to efekt rosnącej popularności samochodów elektrycznych. Coraz więcej państw przyjmuje plany stopniowej eliminacji pojazdów spalinowych. Dodatkowo rozwój odnawialnych źródeł energii zwiększa popyt na miedź wykorzystywaną m.in. do produkcji turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych.

Czytaj więcej: Najważniejszy wyciek danych w Polsce, nalot bandytów na przedsiębiorców

Wpływ Chin na notowania

Kluczowym graczem na globalnym rynku metali przemysłowych pozostają Chiny. To właśnie popyt ze strony Państwa Środka w największym stopniu wpływa na kształtowanie się cen miedzi, cynku, niklu czy aluminium.

W 2022 r. na rynkach odnotowano spadek popytu ze strony Chin, co przełożyło się na korektę cen metali. Obecnie inwestorzy liczą jednak na ożywienie w gospodarce Chin i związany z tym wzrost importu surowców przemysłowych.

Indeks PMI dla chińskiego sektora usług (XII 2022) 52,9 pkt
Indeks PMI dla chińskiego sektora usług (XI 2022) 51,5 pkt

W grudniu 2022 r. indeks PMI dla chińskiego sektora usług, będący wyznacznikiem koniunktury gospodarczej, wzrósł do 52,9 pkt. z 51,5 pkt miesiąc wcześniej. To najlepszy wynik od 5 miesięcy, który może zapowiadać ożywienie popytu ze strony Chin.

Rynki liczą na obniżki stóp procentowych

Istotnym czynnikiem dla notowań metali przemysłowych mogą być decyzje banków centralnych największych gospodarek. Spodziewane jest rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych, które miałoby pobudzić popyt i wspomóc globalną koniunkturę.

Niższe stopy procentowe poprawiłyby nastroje inwestorów i zachęciły do większego zaangażowania na rynkach surowców. To z kolei przełożyłoby się na wzrost cen metali przemysłowych, w tym miedzi, cynku czy niklu.

Inwestorzy stawiają na wzrosty

Rośnie zainteresowanie odnawialnymi surowcami na rynku motoryzacyjnym. Wzrost cen miedzi i innych metali.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, inwestorzy coraz chętniej stawiają na dalsze wzrosty cen metali przemysłowych. Szczególnie duży potencjał dostrzegany jest w miedzi, nazywanej często barometrem koniunktury.

W ciągu najbliższych 2 lat notowania miedzi mogą pobić historyczne rekordy i sięgnąć nawet 15 tys. dolarów za tonę. Inwestorzy liczą także na dwucyfrowe zwyżki cen takich metali jak cynk, nikiel czy aluminium.

Kluczowe znaczenie dla utrzymania hossy na tych rynkach będzie miał popyt ze strony sektora motoryzacyjnego i producentów zielonych technologii. Jeśli globalna transformacja energetyczna nabierze tempa, zapotrzebowanie na metale przemysłowe powinno dalej rosnąć.

Podsumowanie

W artykule omówiono obecną sytuację na rynkach metali przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem notowań miedzi. Cena tego metalu, uznawanego za barometr koniunktury gospodarczej, zbliża się do historycznych rekordów z 2022 roku. Analitycy spodziewają się dalszych wzrostów w nadchodzących latach.

Kluczowe znaczenie dla koniunktury na tym rynku mają inwestycje w zielone technologie, w tym rozwój elektromobilności. Rosnące zainteresowanie pojazdami elektrycznymi napędza popyt na metale wykorzystywane do produkcji akumulatorów i podzespołów, takie jak miedź, nikiel czy kobalt.

Istotną rolę odgrywa również popyt ze strony Chin, będących największym importerem metali przemysłowych. Tamtejsza gospodarka wykazuje oznaki ożywienia, co może dodatkowo wspierać wzrosty cen surowców.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, inwestorzy coraz chętniej stawiają na kontynuację hossy na rynku miedzi i innych metali. Prognozy wskazują, że w ciągu 2 lat cena miedzi może przekroczyć 15 tys. dolarów za tonę, bijąc tym samym historyczne rekordy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.