News

Rusza kadrowa rewolucja w TVP. Co znalazł rząd Tuska?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk12.12.20235 min.
Rusza kadrowa rewolucja w TVP. Co znalazł rząd Tuska?

Rusza kadrowa rewolucja w TVP zapowiadana przez nowy rząd Donalda Tuska. W środę minister kultury ma powołać prokurenta w spółce TVP, co zapoczątkuje zmiany personalne. Spodziewane są odejścia dotychczasowych dziennikarzy i obsadzenie stanowisk nowymi twarzami.

Kluczowe wnioski:
 • Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz powoła prokurenta w TVP.
 • Planowane są odejścia dotychczasowych dziennikarzy TVP, m.in. Danuty Holeckiej.
 • Na zwolnione stanowiska mają trafić nowe osoby, jak Paweł Płuska czy Marek Czyż.
 • Zmiany dotkną nie tylko obsady, ale także treści programów informacyjnych.
 • Celem jest odpolitycznienie TVP i przywrócenie jej wiarygodności.

Zmiany personalne w TVP

Nowy rząd Donalda Tuska już zapowiedział, że zamierza przeprowadzić zmiany personalne w mediach publicznych, a zwłaszcza w Telewizji Polskiej. W środę minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz ma powołać prokurenta w spółce TVP, co rozpocznie proces kadrowej rewolucji.

Spodziewane są odejścia wielu dotychczasowych dziennikarzy, którzy byli kojarzeni z propagandowym przekazem poprzednich władz. Chodzi zwłaszcza o gwiazdy programów informacyjnych, jak Danuta Holecka czy Miłosz Kłeczek. Już pojawiły się nieoficjalne informacje, że zakończą oni współpracę z Telewizją Polską.

Nowe twarze zastąpią dotychczasowych dziennikarzy

Na miejsce odchodzących osób zostaną zatrudnieni nowi dziennikarze, którzy mają zapewnić obiektywny i rzetelny przekaz. Jak ujawniły media, nowym szefem „Wiadomości” TVP ma zostać Paweł Płuska, obecnie związany ze stacją TVN.

Do Telewizji Polskiej mają trafić również tacy dziennikarze jak Marek Czyż czy Jarosław Kulczycki. Wszystko po to, by odpolitycznić media publiczne i przywrócić im utraconą wiarygodność w oczach widzów.

Nowy zarząd Telewizji Polskiej

Oczekuje się, że zmiany personalne w TVP nie ograniczą się tylko do dziennikarzy i prezenterów. Rząd Donalda Tuska dąży do kompleksowej reformy mediów publicznych, więc zapewne dojdzie także do wymiany całego zarządu Telewizji Polskiej.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już wkrótce z funkcji prezesa TVP zostanie odwołany obecny szef Jacek Kurski. Na jego miejsce rząd może powołać kogoś związanego wcześniej z mediami publicznymi i cieszącego się autorytetem.

Kandydaci na prezesa TVP

Wśród potencjalnych kandydatów na nowego prezesa TVP wymienia się m.in. Krzysztofa Czabańskiego, który w przeszłości już zajmował to stanowisko. Innym typem jest Jacek Żakowski, dziennikarz i publicysta z dużym doświadczeniem.

Nie można też wykluczyć, że prezesem TVP zostanie ktoś spoza branży medialnej – ktoś kto zapewni niezależność telewizji publicznej od wpływów politycznych i partyjnych.

Czytaj więcej: PiS pozostawia problem, na który piekarnie czekają na decyzję rządu Tuska

Przebudowa programów informacyjnych

Kluczowym elementem reformy Telewizji Polskiej będzie przebudowa programów informacyjnych, które za rządów PiS stały się narzędziem propagandy sukcesu i szerzenia ideologii partii rządzącej.

Naszym celem jest przywrócenie wiarygodności i obiektywizmu „Wiadomościom” TVP oraz innym programom informacyjnym – oświadczył Bartłomiej Sienkiewicz.

Dlatego oprócz zmian personalnych, zmieni się także formuła i treść programów informacyjnych. Znikną materiały stronnicze i tendencyjne, skupiające się głównie na sukcesach władzy i porażkach opozycji.

Model BBC wzorem dla TVP

Przebudowane programy informacyjne TVP mają czerpać wzorce z BBC, która słynie na świecie z rzetelności, bezstronności i wysokich standardów dziennikarskich. Chodzi o to, by widzowie na powrót zaczęli ufać Wiadomościom TVP.

Nie będzie to łatwe zadanie, ale nowy rząd jest zdeterminowany, by Telewizja Polska na powrót stała się wiarygodnym i szanowanym medium publicznym.

Odejścia dziennikarzy z TVP

Rusza kadrowa rewolucja w TVP. Co znalazł rząd Tuska?

Już wkrótce z Telewizji Polskiej odejdzie wielu dziennikarzy i prezenterów, którzy byli kojarzeni z upolitycznionym przekazem forsowanym przez miniony obóz rządzący. Na liście potencjalnych odejść znajdują się m.in.:

 • Danuta Holecka – prezenterka Wiadomości
 • Miłosz Kłeczek – prezenter programu Minęła 8 w TVP Info
 • Michał Adamczyk – szef portalu tvp.info
 • Samuel Pereira – zastępca Adamaczyka
Danuta Holecka 23 lata pracy w TVP
Miłosz Kłeczek 15 lat pracy w TVP

Jak widać, część z tych osób była związana z Telewizją Polską od wielu lat. Ich odejście będzie zatem sporym przemeblowaniem dotychczasowych twarzy stacji.

Przyczyny odejść dziennikarzy

Bezpośrednią przyczyną zwolnień i odejść są oczywiście zmiany polityczne i objęcie władzy przez nowy obóz. Ale pośrednio winne są same media publiczne, które straciły swoją niezależność, obiektywizm i wiarygodność.

W efekcie widzowie masowo odwrócili się od Telewizji Polskiej, traktując ją jako tubę propagandową poprzedniego rządu. Stąd teraz potrzeba gruntownych zmian personalnych i programowych, by odzyskać utraconą reputację.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem zapowiadane przez nowy rząd zmiany kadrowe w Telewizji Polskiej. Już w środę minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz ma rozpocząć proces wymiany kadr w TVP przez powołanie prokurenta.

Spodziewam się, że z TVP odejdzie wielu dotychczasowych dziennikarzy, którzy byli kojarzeni z propagandą poprzednich władz. Mam na myśli takie osoby jak Danuta Holecka, Miłosz Kłeczek czy Samuel Pereira. Zastąpią ich nowe, bardziej obiektywne twarze.

W artykule wskazałem też, że zmiany nie ominą zarządu TVP. Istnieje duże prawdopodobieństwo odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa oraz powołania w to miejsce kogoś nowego, by zapewnić niezależność telewizji.

Podkreśliłem, że transformacja TVP obejmie nie tylko kadry, ale też przebudowę programów informacyjnych. Chodzi o to, by widzowie na nowo zaufali Wiadomościom, kojarzonym ostatnio z propagandą.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"