News

Rząd planuje rewolucję w waloryzacji emerytur. Losowo odkryte informacje

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak07.02.20246 min.
Rząd planuje rewolucję w waloryzacji emerytur. Losowo odkryte informacje

Rewolucja w waloryzacji emerytur może stać się faktem. Według najnowszych, nieoficjalnych informacji, rząd planuje wprowadzić szereg zmian w zasadach waloryzowania świadczeń emerytalnych. Najważniejszą ze zmian ma być wprowadzenie dodatkowej, wrześniowej waloryzacji oraz modyfikacja sposobu naliczania tej przypadającej w marcu. Jeśli doniesienia się potwierdzą, będzie to prawdziwa rewolucja systemu, na którą czekają miliony emerytów i rencistów.

Podwójna waloryzacja świadczeń emerytalnych

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, rząd planuje wprowadzić rewolucyjne zmiany w zasadach waloryzacji emerytur i rent. Najważniejszą nowością ma być wprowadzenie drugiej, wrześniowej waloryzacji świadczeń.

Obecnie waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest raz do roku, w marcu. Ma to rekompensować seniorom wpływ inflacji i wzrostu płac na wartość pieniądza. Jednak przy dwucyfrowej inflacji, jaką mamy obecnie, taki system okazuje się niewystarczający.

Stąd pomysł na dodatkową waloryzację we wrześniu. Dzięki temu emeryci i renciści dwa razy w roku otrzymywaliby podwyżkę swoich świadczeń. Pozwoliłoby to lepiej zabezpieczyć ich siłę nabywczą w warunkach galopujących cen.

Jak miałaby wyglądać wrześniowa waloryzacja?

We wrześniu świadczenia emerytalno-rentowe miałyby być waloryzowane tylko wtedy, gdy inflacja w pierwszej połowie roku przekroczy 5%. Pierwotnie zakładano, że podwyżka we wrześniu wyniesie tylko nadwyżkę inflacji ponad ten próg.

Jednak według najnowszych doniesień, wrześniowa waloryzacja ma być liczona dokładnie tak samo, jak ta przeprowadzana co roku w marcu. Oznacza to uwzględnienie zarówno inflacji, jak i 20% wzrostu przeciętnych wynagrodzeń. Końcowa podwyżka może więc okazać się spora.

Zmiana sposobu naliczania marcowej waloryzacji emerytur

Oprócz wprowadzenia wrześniowej waloryzacji, planowana jest także zmiana dotycząca tej marcowej, przeprowadzanej co roku. Obecnie do wyliczenia marcowego wskaźnika waloryzacji bierze się pod uwagę inflację z całego poprzedniego roku.

Tymczasem rząd proponuje, aby uwzględniać jedynie inflację z drugiej połowy roku. W praktyce oznaczałoby to niższą podwyżkę emerytur i rent, niż gdyby wziąć pod uwagę całoroczny wskaźnik inflacji.

Obecny sposób Planowana zmiana
inflacja za cały poprzedni rok inflacja z 2. połowy poprzedniego roku

W 2023 r. inflacja osiągnęła szczytowe wartości w pierwszej połowie roku, a później zaczęła spadać. W związku z tym, uwzględnienie tylko tej z drugiego półrocza oznaczałoby niższą podstawę do waloryzacji w 2024 r.

Czytaj więcej: Beata Szydło konfrontuje autorów ustawy o wiatrakach: Co zrobił jej rząd?

Wprowadzenie dodatkowej wrześniowej waloryzacji emerytur

Kolejną rewolucyjną zmianą zapowiadaną przez rząd jest wprowadzenie dodatkowej, wrześniowej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Dotychczas podwyżka emerytur i rent przeprowadzana była tylko raz w roku, w marcu.

Jednak przy rosnącej inflacji, zwłaszcza dwucyfrowej, marcowa waloryzacja okazuje się dla seniorów niewystarczająca. Ich siła nabywcza w kolejnych miesiącach znacząco spada, a muszą czekać nawet rok na kolejną podwyżkę.

Kiedy zostanie wprowadzona wrześniowa waloryzacja?

Niestety w tym momencie brak konkretnych informacji, kiedy dodatkowa wrześniowa waloryzacja emerytur i rent miałaby wejść w życie. Z doniesień medialnych wynika, że rząd intensywnie nad tym pracuje. Być może zmiany zaczną już obowiązywać od września 2024 roku.

Na razie są to jednak tylko nieoficjalne zapowiedzi. Będziemy musieli poczekać na ostateczny kształt proponowanych reform i decyzje rządu w tej sprawie. Jeśli plany zostaną zrealizowane, czeka nas prawdziwa rewolucja systemu waloryzacji świadczeń emerytalnych.

Nowy sposób obliczania wysokości wrześniowej waloryzacji

Rząd planuje rewolucję w waloryzacji emerytur. Losowo odkryte informacje

Kolejna rewolucyjna zmiana dotyczy sposobu wyliczania wysokości planowanej wrześniowej waloryzacji emerytur i rent. Jak już wspomniano, początkowo założono, że we wrześniu świadczenia będą podwyższane tylko o nadwyżkę inflacji ponad 5% w pierwszej połowie roku.

Jednak według najnowszych doniesień, wrześniowa waloryzacja ma być liczona dokładnie tak samo, jak ta przeprowadzana corocznie w marcu. Oznacza to uwzględnienie nie tylko inflacji, ale również 20% wzrostu przeciętnych wynagrodzeń w gospodarce.

Końcowa podwyżka emerytur i rent we wrześniu może więc okazać się znacznie wyższa, niż pierwotnie zakładano.

Dla przykładu, przy inflacji na poziomie 8% w pierwszej połowie 2024 r., zgodnie z wcześniejszymi założeniami podwyżka we wrześniu wyniosłaby 3% (8% inflacji pomniejszone o próg 5%). Tymczasem według nowych planów byłoby to 8% inflacji + 20% wzrostu wynagrodzeń, czyli potencjalnie nawet ok. 10%.

Uwzględnienie tylko półrocznej inflacji przy marcowej waloryzacji

Kolejna ważna zmiana w regulacjach dotyczących waloryzacji emerytur i rent dotyczy sposobu wyliczania corocznej marcowej podwyżki świadczeń.

Dotychczas do naliczania wskaźnika marcowej waloryzacji brana jest pod uwagę inflacja z całego poprzedniego roku kalendarzowego. Tymczasem rząd proponuje, by uwzględniać jedynie inflację z drugiej połowy roku (czyli z okresu od lipca do grudnia).

Oznaczałoby to niższą podstawę do wyliczania marcowej podwyżki emerytur i rent niż gdyby wziąć pod uwagę całoroczny wskaźnik inflacji. W 2023 r. inflacja osiągnęła szczytowe wartości w pierwszej połowie roku, a następnie zaczęła spadać. W efekcie, przy podwyżce w 2024 r. emeryci i renciści mogą stracić na takiej zmianie.

Niejasność co do terminu wejścia w życie planowanych zmian

Na koniec warto zaznaczyć, że na obecnym etapie wciąż brak jasności, kiedy wszystkie zapowiadane zmiany dotyczące waloryzacji emerytur i rent miałyby wejść w życie.

Są to na razie nieoficjalne doniesienia medialne na temat planów rządu. Będziemy musieli zaczekać na ostateczny kształt proponowanych reform emerytalnych i formalną decyzję o ich wdrożeniu.

Jeśli plany zostaną zrealizowane, czeka nas z pewnością prawdziwa rewolucja systemu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w Polsce.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono potencjalne, rewolucyjne zmiany w systemie waloryzacji emerytur i rent, które według nieoficjalnych informacji planuje wprowadzić rząd. Przede wszystkim mowa o dodaniu drugiej, wrześniowej waloryzacji świadczeń. Miałaby ona rekompensować emerytom i rencistom wpływ inflacji w pierwszej połowie roku.

Ponadto, rząd rozważa zmianę sposobu naliczania rocznej, marcowej waloryzacji. Pod uwagę brana byłaby nie całoroczna inflacja jak dotychczas, a jedynie ta z drugiej połowy poprzedniego roku. Oznaczałoby to mniejszą podwyżkę świadczeń.

Omówiono także nowy, korzystniejszy dla seniorów sposób liczenia wrześniowej waloryzacji - uwzględniający zarówno inflację, jak i 20% wzrostu płac. Podkreślono jednak, że na razie są to tylko nieoficjalne doniesienia i trudno przewidzieć, kiedy ewentualne zmiany mogłyby wejść w życie.

Jeśli plany reform waloryzacji emerytur się ziściłyby, czeka nas swoista rewolucja tego systemu. Dla seniorów oznaczałoby to z jednej strony częstsze podwyżki świadczeń, z drugiej - potencjalnie niższą marcową waloryzację. Na ostateczny kształt propozycji przyjdzie nam jednak poczekać.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły