News

Rząd podnosi emerytury. Jakie będą kwoty?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk27.01.20246 min.
Rząd podnosi emerytury. Jakie będą kwoty?

Rząd w 2023 roku planuje podnieść emerytury, aby zrekompensować emerytom skutki wysokiej inflacji. W artykule dowiesz się, jakie podwyżki emerytur są planowane w tym roku i na jakie konkretne kwoty mogą liczyć seniorzy. Emeryci dostaną wyższą waloryzację świadczeń od marca, 13. i 14. emeryturę w niezmienionej wysokości, a w przypadku utrzymującej się inflacji powyżej 5 proc., rząd obiecał nawet podwójną waloryzację emerytur. Średnio emeryci mają dostać w 2023 roku 4,4 tys. zł więcej niż w ubiegłym.

Waloryzacja emerytur od marca

Rząd zapowiedział, że waloryzacja emerytur nastąpi już 1 marca 2023 roku. Będzie ona oparta na tzw. inflacji "emeryckiej", czyli wskaźniku uwzględniającym koszyk towarów i usług najczęściej konsumowanych przez emerytów. Ten wskaźnik inflacji okazał się wyższy niż ogólny i wyniósł 11,9%.

Oprócz inflacji do waloryzacji doliczane będzie 20% realnego wzrostu płac z poprzedniego roku. Jeśli ten wzrost będzie ujemny, nie zostanie uwzględniony. W efekcie rząd szacuje, że minimalna emerytura wzrośnie o 192 zł - z 1588 zł brutto miesięcznie do 1780 zł.

Zapowiadana na marzec podwyżka świadczeń emerytalnych ma zrekompensować seniorom choć częściowo skutki wysokiej inflacji z zeszłego roku. Jednak według ekonomistów może być ona niewystarczająca by nadrobić spadek siły nabywczej emerytur.

Czynniki wpływające na ostateczną waloryzację

Na ostateczny wymiar marcowej waloryzacji emerytur będziemy musieli poczekać - zależy on m.in. od danych GUS o inflacji i wzroście wynagrodzeń, które zostaną opublikowane 9 lutego. Niemniej wiadomo już, że świadczenia emerytalne wzrosną w tym roku minimum o 11,9%.

Kwoty 13. i 14. emerytury w 2023

13. emerytura ma być wypłacona na dotychczasowych zasadach, czyli będzie to kwota minimalnej emerytury po marcowej waloryzacji. Świadczenie trafi do seniorów wraz z kwietniową wypłatą emerytury. Z kolei 14. emerytura również ma pozostać bez zmian i wynieść 2650 zł brutto. Będzie wypłacona we wrześniu lub październiku.

Emerytura Kwota (zł)
13. emerytura Kwota minimalnej emerytury po waloryzacji
14. emerytura 2650

W przypadku 14. emerytury obowiązuje jednak zasada "złotówka za złotówkę", czyli pełną kwotę otrzymają jedynie osoby ze świadczeniem nieprzekraczającym 2900 zł. Im wyższa emerytura, tym niższa 14.

W jaki sposób zostaną wypłacone dodatkowe emerytury?

Zapowiedziane przez rząd 13. i 14. emerytura mają stanowić wsparcie finansowe dla seniorów w tym trudnym okresie wysokiej inflacji. Wypłata dodatkowych świadczeń będzie rozłożona na II i IV kwartał tego roku tak, by emeryci otrzymywali regularne zastrzyki pieniędzy.

Czytaj więcej: Działania KE w odpowiedzi na prośbę Tuska. Jest wiele do zrobienia.

Inflacja warunkiem podwójnej waloryzacji

Rząd Donalda Tuska ogłosił ponadto, że jeśli inflacja utrzyma się w tym roku powyżej 5%, emeryci dostaną tzw. podwójną waloryzację świadczeń. Oznacza to, że oprócz regularnej marcowej waloryzacji, ich emerytury zostaną ponownie zwaloryzowane prawdopodobnie we wrześniu.

Celem tego rozwiązania jest rekompensata wzrostu cen w ostatnich miesiącach oraz uniezależnienie podwyżek emerytur od kalendarza wyborczego. Podwójna waloryzacja ma urealnić wartość świadczeń seniorów.

Jednak według prognoz inflacja może spaść w tym roku poniżej 5%, co oznaczałoby, że dodatkowa waloryzacja emerytur jednak nie nastąpi. Pozostaje więc uważnie obserwować kształtowanie się inflacji w najbliższych miesiącach.

Minimalna emerytura wzrośnie o 192 zł

Rząd podnosi emerytury. Jakie będą kwoty?

Jak wynika z zapowiedzi rządu, osoby pobierające najniższe świadczenia emerytalne, czyli minimalną emeryturę, odczują podwyżkę najmocniej. Szacuje się, że minimalna emerytura brutto wzrośnie z 1588 zł do 1780 zł, czyli o 192 zł. To daje wzrost w granicach 12%.

Najbiedniejsi emeryci odczują więc realną poprawę swojej sytuacji finansowej. Jednak najprawdopodobniej i tak nie zrekompensuje im to całości ubiegłorocznej inflacji.

Wzrost najniższych świadczeń emerytalnych to dobra wiadomość, jednak według organizacji broniących praw emerytów, podwyżka powinna być wyższa, by realnie zniwelować negatywne skutki drożyzny.

Średnio emeryci dostaną 4,4 tys. zł więcej

Łącznie emeryci mają otrzymać w tym roku ok. 4,4 tys. zł więcej niż rok wcześniej - wynika z szacunków. Składa się na to wyższa marcowa waloryzacja, 13. i 14. emerytura w niezmienionej wysokości oraz ewentualna druga waloryzacja jesienią.

Składnik Szacowana kwota
Wyższa marcowa waloryzacja +11,9% świadczenia
13. emerytura ok. 1800 zł brutto
14. emerytura 2650 zł brutto
Razem ok. 4,4 tys. zł

Należy jednak pamiętać, że są to szacunki i ostateczna łączna kwota dodatkowych świadczeń dla seniorów może się nieco różnić, w zależności m.in. od poziomu inflacji w kolejnych miesiącach tego roku.

Ile realnie zyskają emeryci?

Przeciętnie emeryci mają więc nominalnie dostać ok. 4,4 tys. zł dodatkowych pieniędzy z różnych tytułów. Należy jednak zauważyć, że przy rosnących cenach oznacza to w praktyce mniejszy realny zysk dla seniorów. Na ile zrekompensuje im to inflację z ubiegłego roku, pokażą kolejne miesiące.

Rząd obiecuje rekompensatę za inflację

Podsumowując, rząd zapowiedział na ten rok istotne podwyżki dla emerytów, które mają zrekompensować seniorom negatywne skutki wysokiej inflacji.

Marcowa waloryzacja będzie wyższa niż zwykle, a 13. i 14. emerytura mają pozostać bez zmian. Co więcej, przy inflacji powyżej 5% emeryci dostaną jesienią nadzwyczajną, drugą waloryzację. Łącznie świadczenia mają wzrosnąć o ok. 4,4 tys. zł.

Czy te działania wystarczą, by realnie podnieść siłę nabywczą emerytur do poziomu sprzed wysokiej inflacji? Czas pokaże. Na pewno jednak zapowiedziane podwyżki choć trochę poprawią domowe budżety wielu seniorów.

Podsumowanie

W tym artykule przyjrzałem się planowanym na ten rok podwyżkom świadczeń emerytalnych. Dowiedziałem się, że już od 1 marca emeryci otrzymają wyższą waloryzację, opartą na wskaźniku inflacji wynoszącym 11,9%. To oznacza średni wzrost rent i emerytur o co najmniej 11,9%. Minimalna emerytura ma wzrosnąć o około 192 zł.

Emeryci mogą też liczyć na 13. i 14. emeryturę w podobnej wysokości jak w zeszłym roku. Dodatkowo rząd obiecał, że jeśli inflacja utrzyma się powyżej 5%, emeryci dostaną jesienią nadzwyczajną drugą waloryzację świadczeń. Łącznie emeryci mają zyskać ok. 4,4 tys. zł w porównaniu do 2022 roku.

Przedstawione w artykule zapowiedzi to dobra informacja dla seniorów, którzy odczuwają negatywne skutki rosnących cen. Podwyżki emerytur powinny choć częściowo zrekompensować spadek ich siły nabywczej z powodu ubiegłorocznej wysokiej inflacji. Pozostaje mieć nadzieję, że będą wystarczające by realnie poprawić sytuację finansową emerytów.

Podsumowując, emeryci otrzymają w tym roku znaczące podwyżki, na które składa się marcowa waloryzacja, 13. i 14. emerytura oraz potencjalna druga waloryzacja jesienią. Łącznie daje to ok. 4,4 tys. zł dodatkowych pieniędzy dla seniorów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły