News

Rząd pracuje nad nowym bezpiecznym kredytem: program czekają zmiany

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk04.01.20245 min.
Rząd pracuje nad nowym bezpiecznym kredytem: program czekają zmiany

Rząd pracuje nad nowym programem wsparcia dla kredytobiorców, ponieważ limit środków na obecny Bezpieczny Kredyt 2% został wyczerpany. Nowy program ma przynieść zmiany, między innymi w postaci kredytu z oprocentowaniem 0% dla wybranych beneficjentów. Rząd planuje również zmianę kryteriów, aby dostosować program do obecnej sytuacji gospodarczej i potrzeb potencjalnych kredytobiorców. Wprowadzone mają zostać limity pod względem wieku oraz wcześniejszego posiadania nieruchomości. Cały program będzie musiał zostać dostosowany do wysokiej inflacji i rosnących cen nieruchomości.

Limit środków na bezpieczny kredyt wyczerpany

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że ustawowy limit środków na lata 2023 i 2024 przeznaczonych na dopłaty do Bezpiecznego Kredytu 2% został wyczerpany. Oznacza to, że banki wstrzymały przyjmowanie nowych wniosków o ten kredyt, co ogłosił Bank Gospodarstwa Krajowego. Limit środków na ten cel został więc wypracowany w zaledwie pół roku od wprowadzenia programu.

Sytuacja ta pokazuje, że zapotrzebowanie na tego typu wsparcie ze strony państwa w zakupie mieszkania jest bardzo duże. Wyczerpanie limitu oznacza, że wiele osób nie będzie mogło skorzystać z atrakcyjnych warunków Bezpiecznego Kredytu 2%. Dlatego też rząd pracuje nad nowym programem wsparcia, który mógłby zastąpić obecny.

Nowa formuła wsparcia dla kredytobiorców

W komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii poinformowano, że trwają intensywne prace nad nową formułą wsparcia dla osób ubiegających się o kredyt hipoteczny. Ma to być odpowiedź na szybkie wyczerpanie limitu środków przeznaczonych na Bezpieczny Kredyt 2%.

Nowy program ma uwzględnić obecną sytuację gospodarczą, w tym wysoką inflację i rosnące ceny nieruchomości. Będzie musiał być on lepiej dostosowany do realiów rynku mieszkaniowego, aby skutecznie wspierać Polaków w zakupie pierwszego mieszkania lub domu.

Czytaj więcej: Ukraińskie wojsko ma istotne plany na 2024 rok

Rząd pracuje nad kredytem 0 procent

Jednym z pomysłów na nowy program wsparcia dla kredytobiorców jest wprowadzenie kredytu hipotecznego z oprocentowaniem 0%. Taką obietnicę złożyli w kampanii wyborczej politycy Koalicji Obywatelskiej.

Obecnie rząd pracuje nad wdrożeniem tej idei w życie. Kredyt z zerowym oprocentowaniem mógłby objąć część beneficjentów nowego programu. Dla pozostałych bazowe oprocentowanie wynosiłoby 2%, podobnie jak w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2%.

Korzyści z kredytu 0%

  • Niższe koszty kredytu dla kredytobiorców
  • Większa dostępność kredytów hipotecznych
  • Wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania lub domu

Kryteria wiekowe i brak posiadanego mieszkania

Rząd pracuje nad nowym bezpiecznym kredytem: program czekają zmiany

Aby skorzystać z nowego programu wsparcia dla kredytobiorców, trzeba będzie spełnić określone kryteria. Jak zapowiedziano, będą to przede wszystkim kryteria wiekowe oraz związane z brakiem posiadanego mieszkania lub domu.

Ma to pomóc docelowo w uzyskaniu wsparcia przez osoby młode, które nie posiadają jeszcze własnego lokum. Z drugiej strony kryteria te pozwolą ograniczyć grono potencjalnych beneficjentów i lepiej wykorzystać przeznaczone na program środki.

Wiek wnioskodawcy poniżej 35 lat
Status mieszkaniowy brak mieszkania lub domu

Dostosowanie wartości kredytu do inflacji

Aby nowy program kredytowy był skuteczny, konieczne będzie dostosowanie maksymalnej wartości udzielanych kredytów do obecnej sytuacji gospodarczej. Przede wszystkim uwzględnić trzeba wysoką inflację, która powoduje wzrost cen nieruchomości.

Jak stwierdził przedstawiciel rządu, "na pewno będziemy musieli dostosować wartość zakupu do obecnych realiów". Inaczej zakładane wsparcie nie pozwoliłoby na zakup mieszkania czy domu na obecnym rynku mieszkaniowym.

Dostosowanie maksymalnej kwoty kredytu do inflacji i cen nieruchomości będzie kluczowe, aby nowy program był adekwatny do potrzeb potencjalnych kredytobiorców.

Zmiany w zarezerwowanych środkach na program

Kolejna ważna kwestia to wysokość środków, jakie rząd może przeznaczyć na nowy program wsparcia kredytobiorców. W przypadku Bezpiecznego Kredytu 2% była to kwota 941 mln zł na lata 2023-2024.

Jednak na 2024 rok środki mają wynieść około 500 mln zł. Jest to związane z ograniczeniami budżetowymi. Niemniej kwota ta wciąż pozwoli na realne wsparcie, zwłaszcza że program ma zostać lepiej dostosowany do obecnej sytuacji.

Nowy program kredytowy będzie uwzględniał zarówno potrzeby Polaków, jak i możliwości budżetowe państwa. Dzięki temu realnie wesprze w zakupie mieszkania lub domu.

Podsumowując, rząd pracuje nad nowym programem mającym zastąpić Bezpieczny Kredyt 2%. Ma on być lepiej dostosowany do sytuacji gospodarczej i potrzeb potencjalnych beneficjentów. Zmiany dotyczyć będą m.in. wprowadzenia kredytu 0%, kryteriów uzyskania wsparcia czy dostosowania kwot kredytów do inflacji. Dzięki temu nowy program wsparcia kredytobiorców ma szansę okazać się skuteczny.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię wyczerpania limitu środków na program Bezpieczny Kredyt 2% oraz prace rządu nad nowym programem wsparcia dla kredytobiorców. Szybkie wyczerpanie puli pieniędzy na BK2% pokazuje, że istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu pomoc państwa w zakupie mieszkania.

Nowy program ma być lepiej dostosowany do obecnej sytuacji gospodarczej i potrzeb potencjalnych beneficjentów. Jednym z rozważanych rozwiązań jest wprowadzenie kredytu hipotecznego z oprocentowaniem 0% dla części osób. Wsparcie będzie uzależnione m.in. od wieku i braku posiadanego lokum.

Kluczowe będzie również dostosowanie maksymalnej kwoty kredytu do wysokiej inflacji i rosnących cen nieruchomości. Natomiast na program przeznaczona ma być kwota około 500 mln zł, mniejsza niż wcześniej. Dzięki odpowiedniemu zoptymalizowaniu nowe rozwiązania powinny jednak realnie wesprzeć Polaków w zakupie własnego mieszkania lub domu.

Podsumowując, rząd szykuje istotne zmiany mające umożliwić szersze wsparcie kredytobiorców w zmieniającej się sytuacji gospodarczej. Ostateczny kształt programu będzie zależał od możliwości budżetowych i skuteczności w dopasowaniu go do potrzeb obywateli.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Nowe taryfy zatwierdzone. Bez decyzji premiera inflacja i rachunki wystrzelą
  3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły