News

Rząd Tuska planuje wydawanie pieniędzy. Co się zmieni?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak20.12.20237 min.
Rząd Tuska planuje wydawanie pieniędzy. Co się zmieni?

Rząd Tuska planuje zwiększone wydatki socjalne. W budżecie zapewniono środki na kontynuację programu 500+, a także na wypłaty "trzynastek", "czternastek" oraz podwójną waloryzację emerytur. Pojawią się również nowe propozycje, jak "babciowe" czy bon senioralny. Te dodatkowe transfery pieniężne mają wesprzeć konkretne grupy społeczne. Jednocześnie zapowiedziano kompleksową reformę całego systemu podatkowego. Nowy rząd zamierza więc zarówno zwiększać wydatki socjalne, jak i wprowadzać zmiany w podatkach.

800 plus bez zmian

Rząd Donalda Tuska zapowiedział kontynuację programu 500+. Oznacza to, że comiesięczne świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko nadal będzie wypłacane. Jak zapewnił lider PO na konferencji prasowej, w budżecie zagwarantowano środki na ten cel. Program 500+ zostanie więc utrzymany bez zmian.

Utrzymanie 500+ to dobra informacja dla milionów polskich rodzin, które od wielu lat korzystają z tego rodzaju wsparcia. Comiesięczne 500 zł na dziecko stanowi istotne odciążenie domowych budżetów. Pozwala pokryć podstawowe wydatki związane z wychowaniem i edukacją dzieci.

Kto otrzymuje 500+?

500+ przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego. Rodzice muszą jedynie złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie lub przez internet, aby otrzymywać comiesięczne przelewy. Oznacza to, że z programu korzystają zarówno rodziny o niskich, jak i wysokich dochodach.

Emerytury z podwójną waloryzacją

Kolejną zapowiedzią nowego rządu jest podwójna waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Standardowo świadczenia te są waloryzowane raz do roku, aby nadążały za inflacją. Jednak z powodu rekordowej inflacji sięgającej blisko 20% rząd Donalda Tuska zdecydował się na dodatkową waloryzację.

Podwójna waloryzacja emerytur i rent będzie miała miejsce w sytuacji, gdy inflacja przekroczy 5% w skali roku. A wiemy już, że tak właśnie będzie w 2023 roku - stwierdził Donald Tusk.

Oznacza to więc gwarancję, że emeryci i renciści otrzymają w tym roku nie jedną, a dwie podwyżki świadczeń. Będzie to dla nich istotne wsparcie w obliczu rosnących cen towarów i usług.

Ile wyniesie waloryzacja emerytur?

Zgodnie z przepisami, wysokość każdej z dwóch tegorocznych waloryzacji emerytur i rent ma odpowiadać procentowemu wzrostowi cen w poprzednim roku. Ostateczne kwoty podwyżek poznamy więc po publikacji danych GUS o inflacji w 2022 i 2023 roku.

Czytaj więcej: Szymon Hołownia zdradza los Ustawy Wiatrakowej pod przyszłym rządem

"Babciowe" - wsparcie dla pracujących matek

Trzecią ważną obietnicą nowego rządu, przypominaną przez media, jest wprowadzenie tzw. "babciowego". Jest to comiesięczne świadczenie dla pracujących matek małych dzieci, które mogłyby przeznaczyć te pieniądze na opłacenie opiekunki lub babci.

- Kobieta, która zdecyduje się wrócić do pracy, otrzyma 1500 zł miesięcznie, które będzie mogła przekazać babci lub opiekunce dziecka - wyjaśniał lider PO.

To rozwiązanie pozwoliłoby wielu matkom, które obecnie muszą rezygnować z pracy ze względu na opiekę nad małym dzieckiem, ponownie podjąć zatrudnienie. Z drugiej zaś strony byłoby wsparciem dla seniorów i dodatkowym źródłem dochodu.

Kiedy wejdzie w życie "babciowe"?

"Babciowe" nie zostanie jednak wprowadzone od 1 stycznia 2023 roku. Jak wynika z informacji mediów, ma ono być elementem kompleksowej reformy systemu podatkowego zaplanowanej przez nowy rząd. Nie podano na razie dokładnego harmonogramu wejścia w życie tego rozwiązania.

Bon senioralny na opiekę nad seniorami

Rząd Tuska planuje wydawanie pieniędzy. Co się zmieni?

Nowy rząd przedstawił również projekt bonu senioralnego. Będzie to specjalne świadczenie dla pracujących osób w wieku 40-50 lat, których rodzice mają 70-80 i wymagają wsparcia oraz opieki.

  • Bon senioralny sfinansuje usługi opiekuńcze dla seniorów (np. asystentów osób starszych).
  • Nie będzie to jednak gotówka wypłacana beneficjentom, a raczej instrument finansowy kierowany bezpośrednio do podmiotów świadczących usługi.

- Mamy nadzieję, że dzięki bonowi senioralnemu samorządy będą chętniej zatrudniać opiekunów dla osób starszych - stwierdziła minister ds. seniorów.

Rozwiązanie to pomoże wielu pracującym Polakom pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad niesamodzielnymi, starszymi członkami rodziny.

Dodatkowe świadczenia w budżecie zapewnione

Powyższe propozycje nowego rządu pociągną za sobą zwiększone wydatki socjalne z budżetu państwa. Jednocześnie politycy koalicji zapewniają, że w budżecie zagwarantowano już środki nie tylko na utrzymanie programu 500+, ale także na wypłatę 13. i 14. emerytury oraz innych dodatkowych świadczeń.

Świadczenie Wysokość
13. emerytura Równowartość minimalnej emerytury
14. emerytura W zależności od wysokości świadczenia

Oznacza to, że na realizację obietnic wyborczych rząd Tuska ma zapewnione fundusze. Pytanie jednak, czy w obliczu spowolnienia gospodarczego uda się utrzymać ten poziom wydatków także w kolejnych latach.

Zmiany podatkowe mają objąć cały system

Oprócz zwiększonych transferów socjalnych, nowy rząd planuje również reformę całego systemu podatkowego. Koalicjanci umówili się, że zmiany podatkowe będą wprowadzane kompleksowo, z uwzględnieniem różnych propozycji poszczególnych ugrupowań.

- Stawiamy na spójność i całościowe spojrzenie. Dlatego zmiany podatkowe zostaną wkomponowane w jedną, dużą reformę obejmującą zarówno CIT, PIT, VAT oraz daniny sektorowe - stwierdził minister finansów.

Na razie nie przedstawiono szczegółów planowanej reformy. Wiadomo jedynie, że jej celem jest zarówno uproszczenie systemu podatkowego, jak i zapewnienie większych wpływów do budżetu. Biorąc pod uwagę trudną sytuację finansów publicznych, z pewnością nie obejdzie się bez podwyżek niektórych podatków.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem najważniejsze zapowiedzi nowego rządu Donalda Tuska dotyczące zwiększonych wydatków socjalnych. Przedstawiłem kluczowe obietnice wyborcze, takie jak utrzymanie 500+, podwójna waloryzacja emerytur czy wprowadzenie "babciowego". Wyjaśniłem na czym dokładnie mają polegać te rozwiązania i kto będzie mógł z nich skorzystać. Przybliżyłem również nowy pomysł bonu senioralnego, który ma ułatwić pracującym Polakom opiekę nad niesamodzielnymi, starszymi członkami rodziny.

Wskazałem, że na realizację tych kosztownych obietnic w budżecie państwa zagwarantowano już odpowiednie środki. Jednocześnie nowy rząd chce przeprowadzić kompleksową reformę całego systemu podatkowego. Ma ona objąć zmiany w podatkach dochodowych, VAT oraz daninach sektorowych. Jej celem jest zapewnienie większych wpływów budżetowych na realizację programów socjalnych.

Starałem się przedstawić wszystkie kluczowe informacje w przystępny i zrozumiały dla Czytelników sposób. Wyjaśniłem na czym polegają poszczególne propozycje rządu oraz kto może być ich beneficjentem. Poruszyłem także kwestię finansowania tych pomysłów i planowanej reformy systemu podatkowego mającej ten cel realizować. Mam nadzieję, że artykuł okazał się ciekawy i wartościowy dla Czytelników.

Dziękuję za poświęcony czas i zapraszam do dyskusji w komentarzach na temat omówionych w artykule zapowiedzi nowego rządu. Jestem otwarty na pytania, opinie oraz sugestie Czytelników.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"