News

Rząd zajmuje się Funduszem Kościelnym. Premier Tusk podpisał zarządzenie

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk12.01.20246 min.
Rząd zajmuje się Funduszem Kościelnym. Premier Tusk podpisał zarządzenie

Rząd premiera Tuska zajął się kwestią finansowania Kościołów z Funduszu Kościelnego. Premier podpisał zarządzenie, na mocy którego powołany został międzyresortowy zespół do spraw Funduszu Kościelnego. Celem zespołu jest przygotowanie reformy obecnego systemu finansowania Kościołów. Nowe rozwiązania mają wejść w życie w 2025 roku i zakładają odejście od dotacji na rzecz dobrowolnego odpisu podatkowego dla osób chcących wesprzeć swój Kościół.

Premier utworzył zespół do spraw reformy Funduszu Kościelnego

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie o utworzeniu międzyresortowego zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Celem zespołu jest przygotowanie reformy obecnego systemu finansowania kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

Obecny model oparty jest o coroczną dotację z budżetu państwa, która w 2024 roku ma wynieść 257 mln zł. Pieniądze z Funduszu Kościelnego otrzymują wszystkie zarejestrowane w Polsce związki wyznaniowe, łącznie 185 podmiotów.

Rząd chce odejść od dotowania na rzecz systemu dobrowolnych odpisów podatkowych. Oznacza to, że na kościół będą mogli przekazywać pieniądze jedynie chętni podatnicy, dokonując odpisu od podatku.

Kontrowersje wokół wydatków z Funduszu

Fundusz Kościelny od lat budzi kontrowersje z uwagi na niejasne zasady dystrybucji środków. Często pojawiają się zarzuty, że pieniądze trafiają do podmiotów biznesowych powiązanych z kościołem zamiast wyłącznie na cele religijne.

Przykładem jest dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk, którego media otrzymują znaczne wsparcie z funduszy publicznych. Tego typu przypadki stały się przyczynkiem do dyskusji o potrzebie reformy całego systemu.

Zmiany w finansowaniu kościołów od 2025 roku

Premier Tusk zapowiedział, że nowe zasady finansowania kościołów z podatków obywateli mają wejść w życie od 2025 roku. Do tego czasu zespół pod kierownictwem wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza ma przygotować reformę i nowe przepisy.

Projektowane zmiany spotkały się już z pozytywnym odzewem ze strony opozycji. Poseł Kacper Płażyński ocenił, że odejście od Funduszu to krok w stronę świeckiego państwa i zdrowych zasad finansowania kościoła przez wiernych.

Z kolei biskupi przestrzegają, że nagła likwidacja Funduszu może pozbawić kościoły niezbędnych środków finansowych. Dlatego postulują o stworzenie rozwiązań przejściowych.

Jak działa Fundusz Kościelny?

Fundusz Kościelny został utworzony w 1950 roku jako forma rekompensaty za mienie kościelne przejęte przez państwo po II wojnie światowej. Jednak nigdy nie powstała lista przejętych dóbr, a Fundusz był po prostu dotacją z budżetu.

Pieniądze otrzymują zarejestrowane związki wyznaniowe, proporcjonalnie do liczby wyznawców. Najwięcej, bo aż 90 proc. trafia do Kościoła katolickiego.

Wysokość Funduszu Kościelnego co roku ustalana jest w ustawie budżetowej. Rząd przekazuje pieniądze na konta związków wyznaniowych, nie ma natomiast wpływu na ich wydatkowanie.

Czytaj więcej: Donald tusk o nowym prezesa tvp perspektywa

Dobrowolny odpis podatkowy zamiast dotacji

Podstawową zmianą zaproponowaną przez rząd jest odejście od finansowania kościołów z budżetu państwa. Podatnicy będą mogli sami zdecydować czy i w jakiej kwocie chcą wesprzeć kościół lub związek wyznaniowy.

Będzie to możliwe poprzez dobrowolny odpis podatkowy - określoną kwotę będzie można przekazać na rzecz wybranej organizacji religijnej, pomniejszając podstawę opodatkowania.

Takie rozwiązanie sprawi, że kościoły będą finansowane tylko przez rzeczywistych wyznawców, chcących je wesprzeć. Z drugiej strony oznacza to konieczność pozyskiwania wiernych i zachęcania ich do przekazywania odpisu.

Co zastąpi Fundusz Kościelny?

Likwidacja Funduszu Kościelnego i dotacji spowoduje dużą zmianę w finansach kościołów. Dobrowolne odpisy podatkowe raczej nie zrekompensują utraconych dotacji z budżetu.

Dlatego rząd zapowiada stworzenie systemu ulg i zachęt dla osób finansujących działalność religijną. Może to być na przykład wyższy limit odpisu lub dodatkowe odliczenia dla wpłacających na kościół.

Ponadto mają zostać wprowadzone ułatwienia w obszarze wynajmu i użytkowania nieruchomości przez związki wyznaniowe. To zrekompensuje częściowo utracone wpływy i pomoże kościołom dostosować się do nowego systemu finansowania.

Nowy model finansowania związków wyznaniowych

Rząd zajmuje się Funduszem Kościelnym. Premier Tusk podpisał zarządzenie

Planowana reforma Funduszu Kościelnego jest znaczącą, lecz niezbędną zmianą w relacjach państwo-kościół. Zdaniem ekspertów, przyczyni się do uporządkowania systemu finansowania związków wyznaniowych.

Dzięki dobrowolnym odpisom podatkowym znikną wątpliwości co do celowości przekazywania dotacji z budżetu. Kościoły utrzymywane będą wyłącznie z datków wiernych, co jest rozwiązaniem sprawiedliwym.

Jednocześnie konieczne jest stopniowe wprowadzenie zmian, by złagodzić negatywne skutki nagłego odebrania dotacji. Wymaga to przemyślanych rozwiązań przejściowych i systemu zachęt dla podatników.

Jeśli reforma Funduszu Kościelnego zostanie przeprowadzona rozsądnie i odpowiedzialnie, może stać się modelowym przykładem uczciwego finansowania kościoła w świeckim państwie.

Podsumowanie

W artykule omówiono zapowiadaną reformę Funduszu Kościelnego. Obecnie jest on coroczną dotacją dla związków wyznaniowych, która budzi kontrowersje. Rząd planuje zastąpić go systemem dobrowolnych odpisów podatkowych. Oznacza to, że na kościół będą mogli przekazywać pieniądze tylko chętni podatnicy.

Moim zdaniem, jest to dobry kierunek zmian. Nie sądzę, żeby państwo powinno dotować z budżetu organizacje religijne. Jeśli ktoś chce wesprzeć finansowo swój kościół, może to zrobić, pomniejszając swój podatek. Natomiast osoby niewierzące nie powinny być zmuszane do dotowania czegoś, z czym się nie utożsamiają.

Nowe przepisy wejdą w życie w 2025 r. Do tego czasu rząd musi dopracować szczegóły, aby zmiana nie zdewastowała budżetów kościołów. Na pewno konieczne będą rozwiązania przejściowe i zachęty dla podatników, by chcieli przekazywać 1% na rzecz organizacji religijnych.

Podsumowując, uważam pomysł likwidacji Funduszu Kościelnego za słuszny. Jest to krok w stronę świeckiego państwa. Jednak reforma wymaga rozwagi i stopniowego wprowadzania, aby zmiany nie były zbyt gwałtowne dla finansów związków wyznaniowych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.