Nieruchomości

Sekrety bezpiecznego kupowania mieszkań z najemcami - dowiedz się jak!

Cecylia Rutkowska7 grudnia 20235 min
Sekrety bezpiecznego kupowania mieszkań z najemcami - dowiedz się jak!

Kupno mieszkania z lokatorem zameldowanym może być znakomitą okazją, jeśli potrafisz uniknąć poważnych błędów. W artykule wyjaśnimy, jak bezpiecznie nabyć nieruchomość z najemcą, zwracając uwagę na kluczowe kwestie prawne i praktyczne. Dowiesz się m.in. czym jest licytacja komornicza z lokatorem, jakie prawa Ci przysługują, ile może kosztować eksmisja i jak jej uniknąć. Przeczytaj i kupuj rozsądnie!

Kluczowe wnioski:

  • Sprawdź w księdze wieczystej, czy lokatorom nie przysługuje prawo dożywocia
  • Zawrzyj umowę przedwstępną z warunkiem opuszczenia lokalu przez najemców
  • Przygotuj gotówkę, bo na opłacenie licytacji masz maksymalnie miesiąc
  • Pozbądź się lokatora, wypowiadając najem zgodnie z przepisami
  • Miej świadomość, że eksmisja może potrwać nawet kilka lat

Kupno mieszkania na licytacji komorniczej – dobra okazja czy ryzykowna inwestycja?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania z licytacji komorniczej. Nieruchomości z lokatorem oferowane są po atrakcyjnych cenach, nawet o 30% niższych niż wartość rynkowa. Jednak taka transakcja niesie ze sobą ryzyko związane z obecnością lokatorów w nabywanym lokalu.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest licytacja komornicza, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup nieruchomości z lokatorem oraz jak przebiega i co obejmuje taka transakcja. Przedstawimy również korzyści i zagrożenia związane z kupnem mieszkania z lokatorem. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega licytacja komornicza mieszkań?

Licytacja komornicza to publiczna aukcja nieruchomości zajętej przez komornika w celu odzyskania zaległych należności. Objęta nią nieruchomość wystawiana jest na sprzedaż wraz z ruchomościami i wyposażeniem. Może to być dom, mieszkanie, działka budowlana lub grunty rolne. Właściciel z reguły zalega ze spłatą kredytu, alimentów lub innych zobowiązań finansowych.

Mieszkanie może być sprzedawane z lokatorem - osobą, która zamieszkuje lokal na podstawie umowy najmu z dotychczasowym właścicielem lub bez tytułu prawnego. Ich obecność obniża wartość nieruchomości, ale dla kupującego może być okazją do zdobycia mieszkania po atrakcyjnej cenie.

Jak przebiega proces licytacji komorniczej mieszkania?

Aby wziąć udział w licytacji, trzeba wpłacić wadium w wysokości 10% szacunkowej wartości mieszkania. Cena wywoławcza to maksymalnie 75% ceny szacunkowej. Jeśli podczas pierwszej aukcji nie znajdzie się nabywca, cena spadnie do 2/3 wartości szacunkowej przy kolejnej licytacji. W razie braku chętnych licytację uznaje się za zakończoną.

Komornik sprzedaje mieszkanie z lokatorem tylko po uprzednim poinformowaniu o tym fakcie potencjalnych nabywców. Zwycięzca licytacji staje się właścicielem lokalu dopiero po podpisaniu notarialnej umowy sprzedaży i w całości opłaceniu wylicytowanej kwoty.

Nieruchomości z licytacji komorniczych są z reguły tańsze od wartości rynkowej. Jednak wraz z dodatkowymi korzyściami niesie to ryzyko konieczności wyegzekwowania prawa własności od dotychczasowych lokatorów.

Kupno mieszkania z lokatorem – korzyści i zagrożenia

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej z lokatorem zameldowanym może być okazją do zdobycia atrakcyjnego lokalu w dobrej lokalizacji po przystępnej cenie. Jednak taka transakcja to także potencjalne ryzyko i wyzwania:

Zalety kupna mieszkania z lokatorem

  • Niższa cena – nawet o 30% w porównaniu do wartości rynkowej
  • Możliwość szybkiego sfinalizowania transakcji bez zwlekania w wymeldowaniu lokatorów
  • Dostęp do atrakcyjnych lokalizacji w centrach miast

Wady kupna mieszkania z lokatorem

  • Ryzyko trudności w eksmisji i przejęciu lokalu od lokatorów
  • Konieczność uregulowania całej kwoty w ciągu maksymalnie miesiąca od licytacji
  • Wyższa kwota zakupu w wyniku licytowania ceny przez innych uczestników aukcji
Zalety Wady
Atrakcyjna cena zakupu Ryzyko problemów z eksmisją lokatorów
Szybka finalizacja transakcji Konieczność natychmiastowej zapłaty całej kwoty
Dostęp do dobrych lokalizacji Możliwy wzrost ceny na licytacji

Decyzja o zakupie mieszkania z lokatorem to zawsze balansowanie między możliwością zysku a ponoszeniem określonego ryzyka. Wszystko zależy od indywidualnej oceny sytuacji i gotowości na pokonywanie potencjalnych przeszkód.

Czy to się opłaca? Oceń ryzyko zakupu mieszkania z lokatorem

Licytacja komornicza mieszkań to okazja do zakupu nieruchomości po okazyjnej cenie, często znacznie niższej od wartości rynkowej danego lokalu. Jednak sprawa się komplikuje, gdy wystawiane na sprzedaż mieszkanie jest zajęte przez lokatorów. Czy taki zakup może być dobrą inwestycją i jakie niesie ze sobą wyzwania?

Jak kupić nieruchomość z lokatorem? Porady

Aby ograniczyć ryzyko, przed zakupem mieszkania z licytacji z lokatorem warto zapoznać się ze stanem faktycznym i prawnym lokalu. Sprawdź, czy lokatorzy nie mają prawa do dożywocia lub najmu socjalnego. Zawrzyj umowę przedwstępną warunkowaną ich wyprowadzką.

Przeanalizuj, czy dysponujesz wystarczającą gotówką na pokrycie kosztów transakcji w ciągu miesiąca. Weź pod uwagę ryzyko wzrostu ceny wywoławczej w trakcie licytacji. Pamiętaj o potencjalnych trudnościach i kosztach związanych z późniejszą eksmisją lokatorów.

Kupno domu czy mieszkania z lokatorem – czy warto?

Zakup nieruchomości z lokatorem wymaga dokładnej analizy zagrożeń i szans oraz gotowości na stawienie im czoła. Może okazać się strzałem w dziesiątkę i wspaniałą okazją na tani zakup, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim konieczna jest cierpliwość w przejmowaniu własności od wcześniejszych mieszkańców.

Reasumując, taka inwestycja jest godna rozważenia, choć obarczona sporym ryzykiem. Przy odpowiednich zabezpieczeniach może jednak przynieść satysfakcjonujący zysk przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków.

Eksmisja lokatora z zakupionego mieszkania – jak szybko się go pozbyć?

Sekrety bezpiecznego kupowania mieszkań z najemcami - dowiedz się jak!

Kupując mieszkanie z lokatorem z licytacji komorniczej, musisz mieć świadomość komplikacji związanych z jego późniejszą eksmisją. Jak skutecznie pozbyć się najemców i przejąć wykupiony lokal?

Procedura eksmisji lokatora z zakupionego mieszkania

Jeśli lokator dobrowolnie się nie wyprowadzi, możesz wszcząć postępowanie eksmisyjne w sądzie. Musisz też wystąpić o nakaz opuszczenia lokalu do komornika. Niestety, cały proces jest żmudny i może potrwać nawet kilka lat. Jest jeszcze trudniejszy, gdy lokatorom przysługuje najem socjalny lub prawo do lokalu zamiennego.

Jak przyspieszyć eksmisję lokatora?

Niektóre okoliczności pozwalają nieco przyspieszyć proces. Dotyczy to np. wypowiedzenia najmu z powodu zaległości w opłatach lub zakłócania porządku. Inną opcją jest zawarcie z lokatorem ugody, w której zobowiąże się on dobrowolnie opuścić lokal w zamian za odszkodowanie lub mieszkanie zamienne.

Pomimo zawiłości procedury eksmisyjnej, warto podjąć starania o odzyskanie mieszkania z rąk niechcianych lokatorów. Z czasem na pewno odzyskasz wymarzone lokum, nawet jeśli początkowo wiąże się to z trudnościami.

Podsumowując, kupno mieszkania na licytacji komorniczej z zamieszkującymi je lokatorami to transakcja obiecująca, ale i ryzykowna. Przemyślana analiza wszystkich „za” i „przeciw” pozwoli podjąć świadomą decyzję co do jej opłacalności.

Najczęstsze pytania

Tak, po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości z licytacji komorniczej, stajesz się pełnoprawnym właścicielem mieszkania z wszelkimi tego konsekwencjami. Obecność lokatorów nie ma wpływu na twoje prawa własności.

Masz maksymalnie miesiąc od momentu wygrania licytacji na opłacenie całej wylicytowanej kwoty. Jeśli tego nie zrobisz, stracisz wpłacone wcześniej wadium i prawo do kupna mieszkania.

Nie, ponieważ w mieszkaniu przebywają lokatorzy. Dopiero gdy je opuszczą lub zostaną prawomocnie eksmisjonowani, będziesz mógł przejąć nieruchomość i zamieszkać w niej.

Niestety eksmisja lokatora to skomplikowany i długotrwały proces. Może potrwać nawet kilka lat w przypadku gdy przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego od gminy.

Wszystko zależy od tego, czy uda się zamienić prawo dożywocia na dożywotnią rentę w zamian za opuszczenie lokalu. Wymaga to negocjacji z lokatorem. Jeśli się na to nie zgodzi, lepiej zrezygnować z zakupu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szokująca prawda o prezentach komunijnych! Rodzice muszą uważać
  2. Zajęcie egzekucyjne konta - opinie i strategie postępowania
  3. Płatna autostrada A4 - gdzie obowiązują opłaty i ile kosztuje przejazd?
  4. Minister finansów likwiduje istotne stanowisko
  5. Zielona energia: ważne daty dla spółek.
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły