Finanse

Sekrety giełdy długów: W jakich sytuacjach trafiasz na nią?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska05.12.20235 min.
Sekrety giełdy długów: W jakich sytuacjach trafiasz na nią?

Czy zastanawiasz się, kim są dłużnicy wolbrom i jak działa internetowa giełda długów? Na pewno trafiłeś na nią, jeśli masz jakiekolwiek zaległości finansowe. Otóż jest to nic innego jak platforma online, gdzie prezentowana jest lista osób oraz firm, które zalegają ze spłatą wierzytelności. Takie informacje są upubliczniane przez wierzycieli w celu wywarcia presji na dłużnikach albo po to, by znaleźć nabywcę długu. Co jeszcze warto wiedzieć o krajowej giełdzie wierzytelności i mechanizmach rządzących handlem długami?

Kluczowe wnioski:

 • Z giełdy długów korzystają głównie firmy windykacyjne w celu pozyskania klientów i długów do wykupienia.
 • Dłużnicy najczęściej trafiają na nią po bezskutecznej egzekucji komorniczej lub gdy wierzytelność jest niska i trudna do odzyskania.
 • Najprostszym sposobem na usunięcie wpisu z giełdy jest spłata całości zadłużenia, ewentualnie negocjacje z wierzycielem.
 • Handel długami i udostępnianie danych dłużników są legalne na podstawie odpowiednich przepisów.
 • Kupno wierzytelności ze względu na niską cenę i ryzyko nie zawsze jest opłacalne.

Czym jest giełda długów i jak działa? Wyjaśnienie pojęć

Giełda długów to internetowa platforma, na której prezentowane są informacje o osobach i firmach mających zaległości finansowe, czyli dłużnikach. Dane te publikują wierzyciele, aby zmotywować dłużników do spłaty lub znaleźć nabywcę wierzytelności.

Giełda umożliwia więc upublicznienie danych o długach, dzięki czemu każdy może zapoznać się z listą dłużników. Tego typu platformy zawierają zwykle informacje o zadłużeniu osób prywatnych i przedsiębiorstw.

Na giełdę trafiają głównie wierzytelności trudno ściągalne np. z tytułu faktur, pożyczek, po bezskutecznej egzekucji lub o niskich kwotach. Rzadko publikują tam dane banki czy firmy telekomunikacyjne.

Dodanie dłużnika na listę wymaga rejestracji, wypełnienia formularza i opłaty. Prezentowane są m.in. imię i nazwisko/nazwa firmy, miejsce zamieszkania, kwota oraz tytuł długu.

Jakie są funkcje giełdy długów?

Podstawową funkcją jest ułatwienie odzyskiwania należności w drodze windykacji polubownej. Widok własnego nazwiska na takiej liście motywuje większość dłużników do spłaty.

Giełda umożliwia też handel wierzytelnościami – wystawione na niej długi można wykupić. Jest to alternatywna ścieżka odzyskiwania pieniędzy przez wierzycieli.

Co oznacza wykupienie długu? Jak wygląda zakup wierzytelności?

Ogłoszenie „sprzedam dług” należy rozumieć jako sprzedaż wierzytelności, czyli prawa wierzyciela do dochodzenia świadczenia od dłużnika. Jest ono majątkiem, który można zbyć.

Zakup takiej wierzytelności odbywa się na podstawie umowy przelewu. Nabywca uzyskuje wówczas takie same uprawnienia jak pierwotny wierzyciel, np. prawo żądania całej kwoty lub odsetek od dłużnika.

Cena zakupu jest zwykle niższa od wartości długu. Różnicę potraktować można jako potencjalny zysk dla kupującego, jeśli uda mu się odzyskać należność.

Wierzytelności najczęściej wykupują firmy windykacyjne, dysponujące odpowiednimi metodami.

Czytaj więcej: Pekao SA ułatwia otworzenie konta przez selfie – dowiedz się jak!

Czy giełda internetowa długów jest legalna?

Działanie giełdy długów i udostępnianie informacji o dłużnikach są legalne. Traktowana jest ona jako rejestr informacji gospodarczych, tak jak Biura Informacji Gospodarczej (BIG).

Podstawą funkcjonowania tych platform jest Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych. Zezwala ona też na publikację ograniczonego zakresu danych osobowych dłużników będących osobami fizycznymi.

Dodatkowo Kodeks cywilny reguluje handel wierzytelnościami. Potwierdza więc, że można wystawiać długi na sprzedaż, a także dokonywać ich wykupu.

Jak usunąć wpis o swoim długu z giełdy wierzytelności?

Sekrety giełdy długów: W jakich sytuacjach trafiasz na nią?

Skuteczne usunięcie informacji o długu z giełdy wymaga jego spłaty, czyli wykupienia własnej wierzytelności. Warto zrobić to możliwie szybko.

Gdy mamy problemy ze spłatą całości, należy podjąć negocjacje z wierzycielem – starać się o rozłożenie długu na raty lub odroczenie terminu.

Czasem platformy dają też możliwość odpłatnego usunięcia wpisu. Nie likwiduje to jednak zadłużenia, a jedynie informację o nim w internecie.

W jaki sposób rozłożyć dług na raty?

Aby uzyskać rozłożenie spłaty zadłużenia na raty, trzeba zawrzeć z wierzycielem pisemną ugodę w tej sprawie. Powinna ona jasno określać liczbę i wysokość poszczególnych rat oraz terminy ich płatności.

Czasem niestety trudno jest dojść do porozumienia, zwłaszcza gdy dług znajduje się już na zaawansowanym etapie windykacji lub został wystawiony na giełdzie wierzytelności. Wówczas lepiej negocjować z nabywcą wierzytelności.

Kto korzysta z giełdy długów i w jakim celu?

Giełdy długów wykorzystują przede wszystkim firmy windykacyjne, dla których są źródłem pozyskiwania klientów i wierzytelności do wykupu. To one bowiem najczęściej mają możliwości skutecznego dochodzenia roszczeń.

Platformy te pełnią też szereg innych funkcji. Wykorzystywane są np. do weryfikacji kontrahentów pod kątem wiarygodności płatniczej. Mogą więc przestrzegać przed podjęciem współpracy z nierzetelnym partnerem.

Jakie długi trafiają na giełdę? Wierzytelności trudno ściągalne

Na giełdach długów pojawiają się zwykle wierzytelności trudno ściągalne, o niewielkich kwotach lub po nieskutecznej egzekucji. Wynika to z faktu, że platformy te pełnią głównie funkcję wspierania windykacji polubownej.

Dodatkowo giełdy umożliwiają handel takimi wierzytelnościami. Jednak niska cena i ryzyko z niej wynikające powodują, że opłaca się je kupować raczej firmom windykacyjnym niż osobom prywatnym.

Czy opłaca się kupować cudze długi? Zarobek a ryzyko

Zakup wierzytelności prywatnych osób lub firm może wiązać się z ryzykiem i nie zawsze musi być opłacalny. Wynika to z kilku przyczyn:

 • Na giełdach pojawiają się głównie długi trudno ściągalne, o niskich kwotach, po bezskutecznej windykacji.
 • Cena zakupu wierzytelności jest zwykle znacząco niższa od jej wartości nominalnej.

Te czynniki wpływają na ryzyko braku zwrotu z inwestycji lub uzyskania niewielkiego zysku. Dlatego osobom prywatnym rzadko opłaca się lokować środki w wykup cudzych długów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
 3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły