News

Skandaliczna podwyżka o 200% w polskiej firmie wywołuje kontrowersje

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska12.01.20244 min.
Skandaliczna podwyżka o 200% w polskiej firmie wywołuje kontrowersje

Skandaliczna podwyżka o 200% w polskiej firmie wywołuje kontrowersje. Klienci spółki Energa zostali zaskoczeni fakturami z nowymi, znacznie wyższymi cenami za prąd. Tymczasem rząd zadeklarował zamrożenie stawek za energię elektryczną do połowy 2024 roku. Sprzedawcy tłumaczą się wprowadzeniem nowego cennika i namawiają klientów do zmiany ofert na droższe. Eksperci alarmują, że jest to jawne wprowadzanie w błąd i potencjalne naruszenie praw konsumentów.

Klienci Energi zaskoczeni wysokimi podwyżkami cen prądu

Klienci spółki Energa należącej do Grupy Orlen zostali zaskoczeni wysokością podwyżek cen prądu. Jak donosi portal wyborcza.biz, wraz z pierwszymi w tym roku fakturami otrzymali oni informacje o znaczącym wzroście stawek w nowym cenniku.

Podwyżka sięga nawet 200 procent i jest znacznie wyższa niż maksymalne stawki zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki. Taka sytuacja wywołała ogromne oburzenie klientów, którzy czują się wprowadzeni w błąd.

Nowe ceny zaskakująco wysokie

Jak podał w mediach społecznościowych Artur Dembny, ekspert ds. energetycznych, nowy cennik Energi zakłada podniesienie ceny sprzedaży prądu do poziomu 1,225 zł brutto za kWh. Tymczasem maksymalna stawka zatwierdzona przez URE wynosi 0,91 zł.

Co więcej, w oficjalnym piśmie do klientów spółka całkowicie pomija fakt, że w ich umowach obowiązują ceny regulowane. Zamiast tego straszy nagłym wzrostem opłat i namawia do rezygnacji z obecnych ofert.

Celowe wprowadzanie w błąd konsumentów

Zdaniem ekspertów cytowanych przez portal wyborcza.biz, Energa świadomie wprowadza klientów w błąd, aby skłonić ich do rezygnacji z korzystnych taryf i przejścia na droższe oferty.

Wtedy oprócz wyższych cen za energię, musieliby oni płacić dodatkowe opłaty handlowe, które sięgają nawet kilkunastu złotych miesięcznie. Jak przyznaje Dembny, to "najchamskiej metody oszukiwania klientów indywidualnych".

Ekspert uważa, że Energa jawne kłamie, jakoby konsumenci nie mieli prawa do cen taryfowych zatwierdzonych przez regulatora.

Sprzeczne z zapowiedziami rządu

Praktyki Energi są tym bardziej bulwersujące, że stoją w sprzeczności z niedawnymi zapowiedziami rządu. Przypomnijmy, w połowie grudnia prezydent Duda podpisał ustawę zamrażającą ceny prądu.

Regulacja gwarantuje utrzymanie maksymalnej stawki dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh do końca czerwca 2024 roku. Tymczasem Energa próbuje windować ceny znacznie powyżej tego limitu.

Czytaj więcej: Rosja tajemnicza na tle globalnej zbrojeniowej gorączki

Eksperci alarmują UOKiK

Postępowanie Energi oburzyło ekspertów branżowych. Ich zdaniem, próba wprowadzania klientów w błąd może naruszać zbiorowe interesy konsumentów i powinna zostać zbadana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Spółka będzie musiała się więc liczyć z konsekwencjami swoich działań. A klienci powinni wiedzieć, że wbrew straszącym listom, nadal przysługują im korzystne, regulowane ceny energii.

Podsumowanie

Skandaliczna podwyżka o 200% w polskiej firmie wywołuje kontrowersje

W artykule omówiono bulwersującą sprawę nagłego wzrostu cen prądu wprowadzonego przez firmę Energa. Dowiadujemy się, że klienci tej spółki wraz z pierwszymi tegorocznymi fakturami otrzymali informacje o drastycznej podwyżce stawek za energię elektryczną. Nowy cennik zakłada wzrost nawet o 200 procent w porównaniu do poprzednich opłat.

Jak podkreśla autor, tak wysokie ceny są niezgodne z limitami ustalonymi przez Urząd Regulacji Energetyki. Co więcej, Energa wprowadza klientów w błąd, pomijając fakt, że w ich umowach nadal obowiązują korzystne taryfy regulowane. Eksperci oceniają, że celem spółki jest skłonienie konsumentów do rezygnacji z dotychczasowych ofert i przejścia na znacznie droższe plany.

Cała sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że stoi w sprzeczności z rządową ustawą gwarantującą zamrożenie cen energii elektrycznej. Postępowanie Energi spotkało się już ze zdecydowaną reakcją ekspertów, którzy sugerują nawet zbadanie tej sytuacji przez UOKiK. Podsumowując, artykuł wskazuje na skandaliczne praktyki spółki i przestrzega klientów przed konsekwencjami jej działań.

Mamy tu do czynienia z bulwersującą sprawą, która pokazuje, do czego są zdolne firmy, by zwiększać swoje zyski kosztem konsumentów. Na szczęście nierzetelne praktyki Energi nie pozostają bez reakcji i miejmy nadzieję, że spółka poniesie konsekwencje łamania praw klientów. To ważna lekcja, by nie dać się zwieść marketingowym sztuczkom i znać swoje prawa jako nabywców usług energetycznych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

1 Komentarze
Eve.

ENERGA też dzwoni do swoich klientów i straszą wysokimi rachunkami, jednocześnie oferując rabaty i inne bzdety, żeby przejść na ich komercyjne, drogie taryfy. Moja mama dostała taki telefon, ale jak zaraz weszła w słowo konsultantce, że ceny energii są zamrożone do połowy roku ta zaraz się rozłączyła. Wygląda na to, że szukają po chamsku frajerów do orżnięcia metodą zastraszania.

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.