News

Skład rządu oraz wysokość pensji ministrów.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak12.12.20235 min.
Skład rządu oraz wysokość pensji ministrów.

Skład nowego rządu Donalda Tuska budzi duże zainteresowanie opinii publicznej, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę ministrów i wysokość ich pensji.

Kluczowe wnioski:
 • Rząd Tuska będzie liczył aż 26 ministrów, co czyni go najliczniejszym gabinetem w historii Polski.
 • Miesięczny koszt utrzymania całego rządu wyniesie około 470 tys. złotych.
 • Zarobki premiera sięgną 20 tys. zł brutto, a wicepremierów i ministrów odpowiednio 18 i 17 tys. zł
 • W porównaniu do poprzedniego rządu Morawieckiego będzie to mniejszy wydatek dla budżetu państwa
 • Szczegółowo przeanalizowano skład osobowy rządu oraz zasady naliczania pensji polityków

Skład nowego rządu Tuska

Nowy rząd Donalda Tuska będzie liczył aż 26 ministrów, co czyni go najliczniejszym gabinetem w najnowszej historii Polski. W jego skład wejdą, oprócz samego premiera, dwaj wicepremierzy - Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL oraz Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy, a także 23 ministrów resortowych.

12 grudnia Donald Tusk złożył w Sejmie wniosek o powołanie konkretnych osób na poszczególne stanowiska. I tak, ministrami zostaną m.in.: Adam Bodnar (sprawiedliwość), Andrzej Domański (finanse), Marcin Kierwiński (sprawy wewnętrzne), Izabela Leszczyna (zdrowie) czy Bartłomiej Sienkiewicz (kultura).

Bardzo liczny skład nowego rządu wzbudza kontrowersje. Zwolennicy Tuska argumentują, że pozwoli to na sprawne zarządzanie wieloma dziedzinami, krytycy ripostują, iż może prowadzić do konfliktów kompetencyjnych i marnotrawstwa publicznych pieniędzy.

Największe gabinety w historii

26-osobowy rząd Tuska jest najliczniejszym gabinetem w najnowszej historii Polski. Na drugim miejscu plasuje się rząd Hanny Suchockiej z 25 członkami, a ex aequo na trzecim - rządy Tadeusza Mazowieckiego i Beaty Szydło, liczące 24 ministrów każdy.

Pensje premiera i wicepremierów

Donald Tusk jako premier będzie zarabiał około 20,5 tys. zł brutto miesięcznie. Składa się na to 15,5 tys. zł pensji zasadniczej oraz 5 tys. zł dodatku funkcyjnego. Jeszcze więcej, bo ponad 21 tys. zł, inkasował Mateusz Morawiecki.

Z kolei dwaj wicepremierzy - Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Gawkowski, będą otrzymywać po ok. 18,3 tys. zł brutto co miesiąc. To o ponad 2 tys. zł mniej niż ich poprzednik, Jarosław Kaczyński.

Wynagrodzenia najważniejszych polityków w państwie zawsze budzą kontrowersje i dyskusje w społeczeństwie. Z jednej strony są oni najbardziej wpływowymi i odpowiedzialnymi urzędnikami, więc powinni godnie zarabiać, z drugiej - ich pensje są znacznie wyższe od przeciętnych płac, co razi wiele osób.

Porównanie z poprzednimi ekipami rządowymi

Łącznie na pensje całego rządu Tuska będziemy wydawać ok. 470 tys. zł miesięcznie. To mniej niż przeznaczano na gabinet Morawieckiego pod koniec jego urzędowania, liczący 28 osób, w tym wielu wiceministrów.

Czytaj więcej: Czy inwestycje w polskie akcje przynoszą większy zysk niż amerykańskie? Przyszłość hossy na GPW

Wynagrodzenia ministrów w gabinecie

Pensje ministrów w nowym rządzie będą wynosiły około 17,8 tys. zł brutto miesięcznie, na co składa się 14,2 tys. zł wynagrodzenia zasadniczego oraz 3,6 tys. zł dodatku funkcyjnego.

Wysokość miesięcznych zarobków wybranych ministrów w rządzie Tuska przedstawia tabela:

Adam Bodnar 17 800 zł
Andrzej Domański 17 800 zł
Marcin Kierwiński 17 800 zł
Bartłomiej Sienkiewicz 17 800 zł

Jak widać, pensje ministrów są jednakowe, niezależnie od resortu. Przepisy przewidują dla wszystkich ten sam mnożnik kwoty bazowej.

Dodatki i przywileje

Oprócz samych pensji, ministrom przysługują także dodatkowe świadczenia, jak np. ryczałt na zakup samochodu służbowego czy mieszkania w Warszawie. Mogą również liczyć na emeryturę w wysokości 75 proc. ostatniego wynagrodzenia.

Liczba członków rządu Tuska

Skład rządu oraz wysokość pensji ministrów.

Rząd Donalda Tuska będzie liczył 26 osób - premiera, 2 wicepremierów i 23 ministrów resortowych. Dla porównania, rząd Mateusza Morawieckiego pod koniec urzędowania składał się z 28 polityków.

 • Liczebność gabinetu Tuska jest rekordowa w najnowszej historii Polski.
 • Im więcej ministrów, tym większe prawdopodobieństwo tarć i konfliktów między nimi.
 • Z drugiej strony, liczny skład pozwala na sprawniejsze zarządzanie wieloma dziedzinami.

Przyszłość pokaże, czy aż 26-osobowy rząd sprawdzi się w praktyce, czy może jego skład z biegiem czasu ulegnie zmniejszeniu. Na razie D. Tusk postawił na stworzenie najliczniejszego gabinetu w powojennej Polsce.

Podsumowanie

W moim artykule szczegółowo omówiłem skład nowego rządu Donalda Tuska oraz wysokość pensji jego członków. Przybliżyłem Czytelnikom, kto dokładnie wejdzie w skład gabinetu i jakie resorty obejmie. Podkreśliłem, że będzie to rekordowo liczny rząd w najnowszej historii Polski, gdyż będzie liczył aż 26 ministrów.

Przeanalizowałem także zasady wynagradzania premiera, wicepremierów i szeregowych ministrów. Podałem konkretne kwoty ich miesięcznych pensji brutto. Zestawiłem je z zarobkami poprzedniego rządu Mateusza Morawieckiego. łącznie na utrzymanie nowego gabinetu będziemy wydawać ok. 470 tys. zł miesięcznie.

Starałem się rzetelnie opisać fakty dotyczące składu rządu Tuska i płac jego członków, nie zajmując jednoznacznie pozytywnego bądź negatywnego stanowiska. Pozostawiłem Czytelnikom ocenę, czy tak liczny gabinet to dobre posunięcie i czy pensje polityków są adekwatne do ich funkcji i odpowiedzialności.

Mam nadzieję, że artykuł był ciekawą i przystępną lekturą. Jeśli macie Państwo jakieś uwagi, chętnie je przyjmę, aby ulepszać moje kolejne teksty. Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.