News

Sławomir Mentzen zaskakuje - ujawnił informacje o swoim majątku w kryptowalutach!

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk01.12.20238 min.
Sławomir Mentzen zaskakuje - ujawnił informacje o swoim majątku w kryptowalutach!

Sławomir Mentzen, lider Konfederacji i szef partii Nowa Nadzieja, zaskoczył opinię publiczną, ujawniając szczegóły swojego majątku. Okazuje się, że posiada on znaczne aktywa w kryptowalutach, w tym 33,7 bitcoina o wartości blisko 5 milionów złotych.

Kluczowe wnioski:
 • Mentzen zgromadził oszczędności w wysokości ponad 700 tys. zł, a także posiada euro, dolary i funty.
 • Oprócz bitcoinów, polityk jest właścicielem dwóch domów wartych w sumie 4,3 mln zł.
 • Zadeklarował stratę z zawieszonej działalności gospodarczej w wysokości prawie 58 tys. zł w 2022 roku.
 • Ma prawo do użytkowania dwóch luksusowych samochodów wartych 640 tys. zł.
 • Jest też aktywny jako pożyczkodawca - udzielił kredytów na kwotę ponad 4 mln zł.

Sławomir Mentzen posiada 33,7 BTC

Jak wynika z oświadczenia majątkowego lidera Konfederacji Sławomira Mentzena, w jego portfelu znajduje się 33,7 bitcoinów. Według aktualnych notowań kryptowaluty, stanowią one bardzo pokaźne aktywo, wartości blisko 4,9 miliona złotych.

Bitcoin, choć nadal bardzo zmienny, jest obecnie uznawany za stabilny i wartościowy składnik inwestycji. Coraz więcej osób i instytucji decyduje się dywersyfikować swój majątek poprzez zakup tej cyfrowej waluty. Posiadanie tak dużej ilości bitcoinów świadczy o tym, że Sławomir Mentzen dostrzegł ich potencjał stosunkowo wcześnie i zainwestował znaczne środki, które obecnie przynoszą wymierne korzyści.

Warto zwrócić uwagę, że mimo burzliwych losów rynku kryptowalut i załamania notowań bitcoina w 2022 roku, w dłuższej perspektywie inwestycja ta okazała się niezwykle zyskowna. Mentzen należy więc do grona osób, które miały odwagę i wytrwałość, by nie zrażać się przejściowymi stratami.

Kontrowersje wokół kryptowalut

Trzeba jednak zaznaczyć, że kryptowaluty wciąż budzą kontrowersje i wiele osób podchodzi do nich nieufnie. Zarzuca im się dużą zmienność, brak faktycznego pokrycia i powiązań z szarą strefą. Być może dlatego Sławomir Mentzen nie eksponował wcześniej swoich bitcoinów, które ujawnił dopiero w oświadczeniu majątkowym.

Z drugiej strony rosnąca adapcja technologii blockchain i kryptowalut sprawia, że aktywa takie jak Bitcoin zyskują coraz bardziej na znaczeniu i uwiarygodnieniu. Majątek lidera Konfederacji może stać się zatem przedmiotem zainteresowania mediów i opinii publicznej.

Wartość Bitcoinów Mentzena to 4,9 mln zł

Zgodnie z oświadczeniem majątkowym Sławomira Mentzena, wartość posiadanych przez niego 33,7 bitcoinów wynosi 4 miliony 865 tysięcy złotych. Jest to zatem zdecydowanie najcenniejszy składnik jego aktywów, znacznie przewyższający wartość nieruchomości czy oszczędności w tradycyjnych walutach.

Notowania bitcoina w ostatnim czasie wykazują tendencję wzrostową, aczkolwiek wciąż charakteryzuje je duża zmienność. Na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy jego cena potrafi wzrosnąć lub spaść nawet o 50-80%. Trudno więc precyzyjnie określić, jaka będzie dalsza wycena posiadanych przez Mentzena bitcoinów - może to być zarówno kilkanaście milionów, jak i mniej niż obecne 4,9 mln zł.

Posiadanie tak dużej ilości środków w kryptowalucie pokazuje, że Mentzen patrzy w przyszłość i stawia na nowoczesne technologie. Z drugiej strony ta inwestycja obarczona jest sporym ryzykiem.

Mimo tego ryzyka, trzeba przyznać, że zakup bitcoina za stosunkowo niewielkie kwoty kilka lat temu i posiadanie go do dziś okazało się trafną decyzją inwestycyjną. 33,7 BTC to obecnie majątek, który zapewnia Mentzenowi znaczną niezależność finansową i może być źródłem utrzymania nawet przez wiele lat.

Czytaj więcej: Masowy strajk w Czechach szokuje świat - przekonaj się, dlaczego

Mentzen ujawnił dochody z działalności gospodarczej

Analizując oświadczenie majątkowe Sławomira Mentzena, warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące jego aktywności biznesowej. Polityk prowadził w ubiegłym roku jednoosobową działalność gospodarczą, która obecnie jest zawieszona. Jak sam przyznał, przyniosła mu ona stratę w wysokości 57 883 zł.

Nie oznacza to jednak, że działalność gospodarcza okazała się dla Mentzena niewypałem. Jest on bowiem komplementariuszem (wspólnikiem ponoszącym nieograniczoną odpowiedzialność) w spółce komandytowo-akcyjnej o nazwie Kancelaria Mentzen. W ubiegłym roku osiągnął z tego tytułu dochód w wysokości 180 tysięcy złotych. Otrzymał również 71,5 tys. zł świadczeń niepieniężnych od spółki.

Dochód z działalności w spółce Kancelaria Mentzen 180 000 zł
Świadczenia niepieniężne od spółki 71 500 zł
Strata z jednoosobowej działalności gospodarczej 57 883 zł

Biorąc pod uwagę aktywność biznesową Mentzena i jego wykształcenie ekonomiczne, dalszy rozwój działalności gospodarczej wydaje się prawdopodobny. Być może jednoosobowa firma zostanie wkrótce wznowiona lub powstaną kolejne podmioty gospodarcze związane z jego nazwiskiem.

Polityk zadeklarował dwa luksusowe samochody

Sławomir Mentzen zaskakuje - ujawnił informacje o swoim majątku w kryptowalutach!

Analiza oświadczenia majątkowego Sławomira Mentzena pozwala również poznać szczegóły związane z posiadanymi przez niego samochodami. Polityk zadeklarował bowiem, że ma prawo do korzystania z dwóch luksusowych aut:

 • Volvo XC90 z 2022 roku - wartość 340 tysięcy złotych;
 • Mercedes klasy E Coupe z 2022 roku - wartość 300 tysięcy złotych.

Łączna wartość tych samochodów opiewa więc na 640 tysięcy zł. Dla wielu osób mogą to być zaskakujące kwoty, niemniej obecnie luksusowe, markowe auta potrafią kosztować nawet ponad pół miliona złotych. Mentzen należy zatem do grona zamożnych osób, które stać na takie wydatki.

Z drugiej strony można polemizować, czy korzystanie przez polityka z drogich, prestiżowych samochodów służy jego wizerunkowi. Zwłaszcza, że często podkreśla problemy zwykłych obywateli i krytykuje elity. Być może zatem w następnych latach zdecyduje się na pojazdy skromniejsze i tańsze w utrzymaniu.

Mentzen pożyczył pieniądze osobom fizycznym i firmom

Ciekawym fragmentem oświadczenia majątkowego lidera Konfederacji Sławomira Mentzena są informacje dotyczące udzielonych przez niego pożyczek. Okazuje się bowiem, że oprócz aktywów, polityk dysponuje również znacznymi wierzytelnościami.

Osobom fizycznym pożyczył łącznie 360 tysięcy złotych. Można więc domniemywać, że chodzi o członków rodziny lub bliskich znajomych Mentzena. Co więcej, udzielił on pożyczek podmiotom gospodarczym na łączną kwotę sięgającą 3 milionów 800 tysięcy złotych. Te wierzytelności mają zatem bardziej biznesowy charakter.

Ujawnienie powyższych danych każe zastanowić się nad źródłem tak znacznych środków, którymi dysponuje Sławomir Mentzen. Być może pochodzą one właśnie z wcześniejszych, udanych inwestycji lub działalności gospodarczej. W każdym razie prezentuje się on jako osoba nie tylko pomnażająca własny majątek, ale także wspierająca finansowo inne podmioty.

Lider Konfederacji posiada dwa domy warte 4,3 mln

Bez wątpienia istotną część majątku Sławomira Mentzena stanowią posiadane przez niego nieruchomości. Jak wynika z oświadczenia, lider Konfederacji jest współwłaścicielem dwóch domów jednorodzinnych.

Pierwszy ma powierzchnię 370 metrów kwadratowych i stoi na działce o wielkości 1175 m2. Mentzen wycenia go na 3 i pół miliona złotych. Drugi jest mniejszy - liczy 125 m2 i usytuowany jest na 800-metrowej parceli. Jego wartość oszacowano na 875 tys. zł.

Łączna wartość domów wchodzących w skład majątku Sławomira Mentzena to zatem 4 miliony 375 tysięcy złotych. Dla większości Polaków są to kwoty nieosiągalne, które unaoczniają zamożność lidera Konfederacji. Posiadanie takich nieruchomości wymagało albo sporego kapitału początkowego, albo zaciągnięcia wieloletnich, wysokich kredytów hipotecznych.

W oświadczeniu majątkowym Mentzen przyznaje zresztą, że spłaca obecnie dwa takie kredyty na łączną kwotę przekraczającą 1 milion 200 tysięcy złotych. Niemniej mimo zobowiązań, stanowią one bardzo wartościowy element jego aktywów.

Podsumowanie

Analizując oświadczenie majątkowe Sławomira Mentzena, lidera partii Nowa Nadzieja oraz jednego z przywódców Konfederacji, doszedłem do kilku interesujących wniosków. Przede wszystkim zaskoczyła mnie dość pokaźna ilość bitcoinów, jaką posiada w swoim portfolio - 33,7 BTC o wartości blisko 5 milionów złotych. Świadczy to o nowoczesnym i śmiałym podejściu Mentzena do inwestowania.

Zwróciłem również uwagę na jego aktywność biznesową. W zeszłym roku odnotował wprawdzie stratę z zawieszonej działalności gospodarczej, jednak zarobił ponad 180 tysięcy w prosperującej spółce Kancelaria Mentzen. Myślę, że ten rozdział jego kariery jeszcze się nie zakończył.

Kolejną ciekawostką są zadeklarowane przez polityka luksusowe samochody - Volvo i Mercedes wycenione łącznie na 640 tysięcy złotych. Kontrastują one trochę z wizerunkiem Mentzena jako obrońcy zwykłych obywateli. Z drugiej strony może taka demonstracja sukcesu przekona wyborców.

Podsumowując, Sławomir Mentzen jawi się w świetle oświadczenia majątkowego jako osoba potrafiąca pomnażać swój kapitał, ale też chętnie go inwestująca lub pożyczająca innym. Myślę, że jego zamożność i talent biznesowy mogą okazać się zaletami w politycznej karierze.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.