News

Sondaż: Polacy niepopierają Wąsika i Kamińskiego w Sejmie

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk25.01.20245 min.
Sondaż: Polacy niepopierają Wąsika i Kamińskiego w Sejmie

Większość Polaków jest przeciwna powrotowi do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika po tym, jak zostali ułaskawieni przez prezydenta. Wynika to z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". 65% badanych uważa, że skazani politycy nie powinni odzyskać mandatów poselskich. Tylko 24% respondentów popiera ich powrót do Sejmu. Sprawa ma jednak swój ciąg dalszy, ponieważ Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła postanowienia o wygaśnięciu mandatów Kamińskiego i Wąsika.

Większość przeciwna powrotowi skazanych polityków

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" wykazał, że 65% Polaków jest przeciwnych powrotowi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do Sejmu po tym, jak zostali ułaskawieni przez prezydenta. Tylko 24% badanych popiera przywrócenie im mandatów poselskich.

Negatywny stosunek respondentów do ponownego wejścia skazanych polityków do parlamentu pokazuje, że społeczeństwo nie akceptuje łamania prawa, nawet jeśli sprawcy zostali później ułaskawieni.

Kontrowersyjny wyrok i ułaskawienie

Przypomnijmy, że 20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie skazał Kamińskiego i Wąsika na 2 lata więzienia za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. W związku z wyrokiem marszałek Sejmu Elżbieta Witek wydała postanowienia o wygaśnięciu ich mandatów poselskich.

Jednak 31 grudnia prezydent Andrzej Duda zdecydował się ułaskawić obu polityków, co spotkało się ze sprzeciwem opozycji i negatywnym odbiorem opinii publicznej.

Sądy podzielone w kwestii wygaszonych mandatów

Po wydaniu wyroku Kamiński i Wąsik odwołali się od decyzji marszałek Sejmu o wygaśnięciu ich mandatów poselskich. Sprawa trafiła do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Jednocześnie politycy złożyli odwołania bezpośrednio do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, która postanowiła uchylić postanowienia o wygaśnięciu ich mandatów.

Tymczasem Izba Pracy, do której trafiło odwołanie Kamińskiego, nie uwzględniła go. Oznacza to, że orzeczenia dwóch izb SN są sprzeczne.

Konsekwencje rozbieżnych decyzji

Podział Sądu Najwyższego w tej bulwersującej sprawie rzuca cień na niezawisłość i bezstronność polskiego sądownictwa. Rozbieżne orzeczenia izb SN rodzą chaos prawny i podważają zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości.

Kontrowersyjna decyzja prezydenta o ułaskawieniu, w połączeniu ze sprzecznymi rozstrzygnięciami sądów, spotęgowała negatywne nastroje społeczne i nadszarpnęła wizerunek skazanych posłów.

Czytaj więcej: Polacy określają, jak finansować kościół

Prezydent ułaskawił, sondaż nie wybacza

Choć Andrzej Duda zdecydował się ułaskawić Kamińskiego i Wąsika, to z sondażu Pollster dla "Super Expressu" jasno wynika, że 65% Polaków jest temu przeciwna. Tylko niespełna co czwarty badany aprobuje tę kontrowersyjną decyzję prezydenta.

Ułaskawienie spotkało się ze sprzeciwem opinii publicznej, która uznała je za przejaw nepotyzmu i próbę uniknięcia kary przez wpływowych polityków.

Negatywny odbiór społeczny akcji ułaskawieniowej pokazuje, że Polacy nie godzą się na relatywizowanie zasad praworządności i równości wobec prawa. Mają też prawo oczekiwać, że kara orzeczona prawomocnym wyrokiem sądu zostanie wykonana.

Wpływ na notowania partii rządzącej

Ułaskawienie posłów PiS i chaos wokół ich mandatów poselskich może zaważyć na notowaniach partii rządzącej. Już teraz widać spadek poparcia dla obozu władzy. Prawdopodobnie niechęć społeczna do tej kontrowersyjnej sprawy jeszcze bardziej osłabi pozycję PiS.

Przyszłość posłów po wyroku i ułaskawieniu

Sondaż: Polacy niepopierają Wąsika i Kamińskiego w Sejmie

Pomimo ułaskawienia przez prezydenta, przyszłość polityczna Kamińskiego i Wąsika stoi pod znakiem zapytania. Zwłaszcza że zdecydowana większość Polaków nie życzy sobie ich powrotu do Sejmu, o czym świadczy sondaż Pollster.

Co więcej, chaos prawny wokół wygaśnięcia bądź utrzymania ich mandatów poselskich rzuca cień nie tylko na skazanych posłów, ale cały obóz rządzący. Partia może zostać rozliczona przez wyborców za tę kontrowersyjną sprawę.

Nawet jeśli ostatecznie Kamiński i Wąsik utrzymają się w Sejmie, to i tak będą traktowani przez większość Polaków jako politycy skompromitowani wyrokiem sądu. Ich polityczna przyszłość jest mocno niepewna.

Podsumowanie

W artykule omówiono wyniki sondażu, z którego jasno wynika, że większość Polaków sprzeciwia się powrotowi do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika po tym, jak zostali ułaskawieni przez prezydenta. Tylko co czwarty badany popiera przywrócenie im mandatów poselskich. Negatywny stosunek respondentów do skazanych polityków pokazuje, że społeczeństwo nie akceptuje łamania prawa.

Przedstawiono również chaos prawny, jaki powstał wokół wygaśnięcia bądź utrzymania mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika. Sprzeczne decyzje Izby Pracy SN i Izby Kontroli Nadzwyczajnej podzieliły Sąd Najwyższy i podważyły zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości.

Zwrócono także uwagę na negatywny odbiór społeczny decyzji prezydenta o ułaskawieniu skazanych posłów. Pokazuje ona, że Polacy nie godzą się na relatywizowanie zasad praworządności i równości wobec prawa. Ułaskawienie może zaważyć na notowaniach obozu rządzącego.

Podsumowując, przyszłość polityczna Kamińskiego i Wąsika stoi pod znakiem zapytania. Większość Polaków nie życzy sobie ich powrotu do Sejmu, co ujawnił sondaż. Ponadto chaos wokół ich mandatów rzuca cień na cały obóz władzy i może zostać rozliczony przez wyborców.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"