News

Sowite odprawy dla odchodzących prezesów. Drugie dno weta Prezydenta.

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska29.12.20238 min.
Sowite odprawy dla odchodzących prezesów. Drugie dno weta Prezydenta.

Decyzja prezydenta o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej ma nieoczekiwane konsekwencje dla pensji prezesów państwowych spółek. Jak się okazuje, weto to otworzyło furtkę do znacznych podwyżek i wyższych odpraw dla odchodzących menedżerów. W artykule wyjaśnimy, skąd biorą się te dodatkowe pieniądze i jak prezydencka decyzja wpłynie na comiesięczne zarobki oraz świadczenia prezesów. Przyjrzymy się też konkretnym liczbom, aby zobrazować skalę podwyżek, z których skorzystają szefowie państwowych spółek.

Weto uwolniło wynagrodzenia prezesów

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej ma nieoczekiwane konsekwencje dla wynagrodzeń prezesów państwowych spółek. Jak się okazuje, weto to faktycznie uwolniło możliwość wypłacania wyższych pensji menedżerom zarządzającym spółkami Skarbu Państwa.

Ustawa okołobudżetowa, którą Prezydent Duda zawetował pod koniec grudnia 2022 roku, zakładała zamrożenie stawek wynagrodzeń prezesów i członków zarządów spółek państwowych. Oznaczało to wstrzymanie podwyżek dla tych osób w 2023 roku. Jednak weto prezydenta przekreśliło ten zapis.

Skąd się biorą wyższe pensje?

Prezydenckie weto sprawiło, że podstawa wymiaru wynagrodzeń prezesów nie jest już zamrożona na poziomie z 2016 lub 2020 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podstawą tego wymiaru jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z ostatniego kwartału poprzedniego roku.

A ponieważ w 2022 roku średnie wynagrodzenie wzrosło, podstawa ta wzrośnie z 4403 zł do ponad 7400 zł. To oznacza, że pensje prezesów spółek Skarbu Państwa automatycznie wzrosną wraz ze wzrostem tej podstawy.

Wynagrodzenia według nowych stawek GUS

Jak łatwo policzyć, wraz ze wzrostem podstawy wymiaru wynagrodzeń prezesów, ich comiesięczne pensje wzrosną o kilkadziesiąt procent. Dotyczy to zarówno podstawowego wynagrodzenia, jak i innych składników, takich jak premie czy nagrody.

Podstawa wymiaru (zł) Wzrost (%)
4403,78 100%
7462,25 170%

Jak widać na załączonej tabeli, sama podstawa wzrosła o 70%. To przekłada się na adekwatny, procentowy wzrost wynagrodzeń prezesów. Efektem tego mogą być podwyżki sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie dla pojedynczego menedżera.

Ile zarobią prezesi?

Według szacunków ekspertów, przeciętny wzrost wynagrodzenia prezesa dużej, państwowej spółki może sięgnąć około 20 tysięcy złotych miesięcznie. Oznaczałoby to, że pensja rzędu 80-100 tys. zł brutto to już standard.

Jeszcze większe kwoty mogą zarobić prezesi największych, strategicznych spółek Skarbu Państwa. Niektórzy z nich mają już teraz wynagrodzenia sięgające 1-2 milionów złotych rocznie. Po podwyżkach te kwoty mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Czytaj więcej: Unikalne testy w Polskim San Francisco - Pierwszy raz w naszym kraju

Wysokość odpraw będzie rosła

Prezydenckie weto i związany z nim wzrost pensji prezesów będzie miał także inne konsekwencje. Większość umów menedżerskich przewiduje wypłatę odpraw dla odchodzących członków zarządu. Ich wysokość wyliczana jest właśnie na podstawie ostatnio otrzymywanego wynagrodzenia.

Skoro zatem podstawowe pensje prezesów wzrosną, to proporcjonalnie wzrosną również potencjalne odprawy w przypadku zwolnień lub rezygnacji. Jeśli przeciętna odprawa wynosiła dotąd 300-500 tys. zł, to po podwyżkach może sięgnąć nawet 1 miliona złotych.

Nie można zapominać, że podwyżki dla prezesów oznaczają wyższe koszty dla spółek Skarbu Państwa, a w konsekwencji dla polskiego podatnika. Te pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na słuszną podwyżkę dla nauczycieli czy służby zdrowia.

Podsumowując, decyzja prezydenta o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej spowodowała lawinowy wzrost wynagrodzeń w państwowych spółkach. Zyskali na tym prezesi i zarządy, których pensje wzrosły o dziesiątki procent. Jednocześnie wzrosły też potencjalne odprawy wypłacane tym osobom.

Zarobki prezesów wzrosną o tysiące złotych

Sowite odprawy dla odchodzących prezesów. Drugie dno weta Prezydenta.

Aby lepiej zobrazować skalę podwyżek, które czekają prezesów państwowych firm, warto przyjrzeć się kilku konkretnym przykładom. Jednym z najlepiej zarabiających menedżerów w Polsce jest prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W 2022 roku zarobił on prawie 1,4 miliona złotych.

Po uwolnieniu podstawy wynagrodzeń jego roczne zarobki mogą wzrosnąć nawet do 2,5-3 milionów złotych. Innymi słowy, miesięcznie będzie inkasował około 200-250 tysięcy złotych. To więcej niż zarabia premier czy prezydent.

Podobne kwoty mogą trafić do prezesa PZU czy PKO BP. Szacuje się, że średni wzrost ich wynagrodzeń wyniesie około 20-30 tys. zł miesięcznie, choć w przypadku największych spółek podwyżki mogą być jeszcze wyższe.

Większe koszty dla spółek

Wzrost wynagrodzeń prezesów to oczywiście większe koszty dla zarządzanych przez nich spółek. Tylko w samym PKN Orlen roczny koszt utrzymania zarządu może wzrosnąć z kilkunastu do nawet 40-50 milionów złotych. Te pieniądze muszą gdzieś zostać znalezione.

Menedżerowie dostaną podwyżki

Co ważne, opisany mechanizm nie dotyczy tylko samych prezesów, ale również pozostałych członków zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Zatem podwyżki czekają również wiceprezesów, członków rad nadzorczych i dyrektorów w państwowych firmach.

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku samych prezesów, również dla tych osób wzrośnie zarówno podstawowe wynagrodzenie, jak i potencjalne nagrody oraz odprawy. Są to zatem bardzo dobre wiadomości dla wszystkich menedżerów z państwowej gospodarki.

Opisany mechanizm oznacza de facto uwolnienie ich zarobków i możliwość otrzymania znaczących podwyżek, nawet przekraczających 50%. Stało się to za sprawą decyzji prezydenta o zawetowaniu ustawy blokującej podwyżki w państwowych spółkach.

Państwowe spółki zwiększą koszty

Ostatecznie na prezydenckim wetu skorzystają głównie zarządy i rady nadzorcze państwowych spółek, których wynagrodzenia wzrosną o dziesiątki procent. Oprócz korzyści finansowych dla samych menedżerów, oznacza to jednak poważny wzrost kosztów funkcjonowania tych podmiotów.

Szacuje się, że niektóre spółki będą musiały zapłacić nawet kilkadziesiąt milionów złotych rocznie więcej tylko na utrzymanie swoich władz. Te dodatkowe wydatki obciążą budżety tych firm i mogą przełożyć się na gorsze wyniki finansowe.

Za tą sytuację odpowiedzialność ponosi prezydent, którego decyzja o zawetowaniu ustawy blokującej podwyżki dla zarządów spółek Skarbu Państwa wywołała lawinę wzrostu ich wynagrodzeń. Pieniądze te mogłyby zostać przeznaczone na ważniejsze cele, jak choćby podwyżki dla nauczycieli czy pielęgniarek.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzałem się konsekwencjom decyzji prezydenta o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej. Jak się okazuje, wetu to spowodowało znaczący wzrost wynagrodzeń dla prezesów i zarządów państwowych spółek. Przedstawiłem szacunki, zgodnie z którymi ich pensje mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.

Opisałem również, w jaki sposób prezydencka decyzja wpłynęła na odmrożenie podstawy wymiaru wynagrodzeń menedżerów. Wykazałem, że podwyżki czekają zarówno samych prezesów, jak i pozostałych członków zarządów kontrolowanych przez Skarb Państwa firm.

Wskazałem także, że wyższe pensje prezesów przełożą się na wyższe koszty funkcjonowania spółek. Niektóre z nich będą musiały zapłacić nawet kilkadziesiąt milionów złotych więcej rocznie tylko na utrzymanie swoich władz. Te dodatkowe wydatki obciążą budżety tych podmiotów.

Podsumowując, prezydenckie weto sprawiło, że zarządy spółek Skarbu Państwa otrzymają w 2023 roku wysokie podwyżki. Koszty tych podwyżek poniosą jednak sami podatnicy, bo to z budżetu państwa są dotowane straty tych podmiotów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.