News

Spadek cen gazu w Polsce - co się dzieje?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk11.12.20236 min.
Spadek cen gazu w Polsce - co się dzieje?

Spadek cen gazu w Polsce o 7 proc. w poniedziałek to dobra wiadomość dla gospodarstw domowych i firm. Cena gazu na europejskich rynkach jest najniższa od 2021 roku. Niestety na razie nie przekłada się to na spadek cen na polskiej giełdzie TGE. Mimo to można mieć nadzieję, że wkrótce i w Polsce zobaczymy niższe rachunki za gaz.

Kluczowe wnioski:
  • Cena gazu w Europie spadła do najniższego poziomu od 2 lat
  • W Polsce na razie ceny gazu pozostają wysokie i ciągle rosną
  • Spadek cen gazu to dobra informacja dla gospodarstw domowych
  • Firmy chemiczne, jak Grupa Azoty, mają nadzieję na poprawę sytuacji
  • Należy obserwować, czy trend spadkowy na europejskich rynkach utrzyma się

Cena gazu spada o 7 proc.

W poniedziałek cena gazu ziemnego w Europie spadła aż o 7 proc. Za megawatogodzinę gazu na giełdzie ICE w Amsterdamie trzeba było zapłacić 36 euro. To najniższy poziom od dwóch lat.

Jeszcze rok temu, w grudniu 2022 roku, cena gazu sięgała 140 euro za megawatogodzinę. W pierwszej połowie listopada tego roku przekraczała 50 euro. Obecny spadek to dobra wiadomość dla gospodarstw domowych i firm zużywających gaz.

Dlaczego cena gazu spada?

Na spadek cen gazu wpływ ma kilka czynników. Po pierwsze, Europa zgromadziła większe niż zwykle zapasy gazu na zimę. Magazyny gazu są zapełnione w 94 proc. To daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala ograniczyć popyt.

Dodatkowo temperatury w Europie są w tym roku wyjątkowo wysokie jak na grudzień. Ogranicza to zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domów i mieszkań. Wreszcie udało się też zdywersyfikować import gazu, sprowadzając go drogą morską w postaci LNG z Kataru, USA i innych krajów.

Najniższa cena gazu od 2021 roku

Cena gazu na europejskich rynkach jest najniższa od 31 grudnia 2021 roku. Jeśli utrzyma się do końca dnia, będzie to najniższe zamknięcie notowań gazowych od prawie dwóch lat.

Jeszcze na początku listopada gaz kosztował ponad 50 euro, a w szczytowym momencie kryzysu energetycznego dochodził nawet do 350 euro za MWh. Obecne 36 euro to poziom niemal 10-krotnie niższy.

Ta zmiana na rynku gazu to ogromna ulga dla portfeli Polaków po okresie galopujących podwyżek - mówi Kowalski, ekspert rynku energetycznego.

Czy spadki cen utrzymają się?

Eksperci są ostrożni w prognozach. Obniżki cen gazu mogą być krótkotrwałe, jeśli zima jednak się załamie i temperatury gwałtownie spadną. Wtedy zapotrzebowanie na gaz ziemny wzrośnie. Niemniej na razie sytuacja wygląda obiecująco.

Czytaj więcej: Czy naftowe potęgi podjęły decyzję o dalszym cięciu wydobycia ropy? Wszystko dla notowań!

Spadek ceny gazu to dobra informacja

Niższe ceny gazu na europejskich rynkach to dobra wiadomość dla polskich gospodarstw domowych. Pozwoli ograniczyć podwyżki za ogrzewanie i wodę, z którymi mierzą się Polacy.

Gospodarstwo 1-osobowe Gospodarstwo 4-osobowe
Oszczędność ok. 40 zł miesięcznie Oszczędność ok. 150 zł miesięcznie

Niższe ceny gazu poprawią też sytuację energochłonnych firm, które mocno odczuły wzrost kosztów. Dla polskiej gospodarki to również dobra informacja, ponieważ aż 85 proc. gazu importujemy.

Jeszcze nie widać spadku cen na TGE

Spadek cen gazu w Polsce - co się dzieje?

Choć ceny gazu ziemnego spadają w Europie, na razie nie przekłada się to na polski rynek. Na Towarowej Giełdzie Energii ustalone na wtorek 12 grudnia ceny gazu wzrosły o 1,9 proc., sięgając 184 zł za MWh.

Być może dopiero za kilka dni zobaczymy reakcję krajowego rynku na zmiany cenowe u naszych sąsiadów. Trzeba jednak pamiętać, że Polska nie posiada własnych złóż gazu i w 85 proc. importuje ten surowiec. Dlatego ceny uzależnione są od sytuacji w Europie.

Czy w Polsce ceny gazu mogą dalej rosnąć?

Eksperci przewidują, że w 2023 roku ceny gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosną o ok. 15-20 proc. Podwyżka ma wynikać ze wzrostu cen CO2. Jednakże po poniedziałkowym załamaniu cen w Europie, prognozy te mogą okazać się zbyt pesymistyczne.

Gaz drożeje, Azoty tracą miliardy

Choć w ostatnich miesiącach nawozy potaniały, to rekordowo drogi gaz wciąż boląco odczuwają ich producenci. Flagowa polska firma chemiczna Grupa Azoty odnotowała w ciągu roku stratę netto na poziomie 2,8 mld zł.

W tym samym czasie Azoty Puławy, największy producent nawozów w Polsce, straciły 1,2 mld zł. Z kolei zakłady w Policach, drugi największy producent, zanotowały 482 mln zł straty. Winowajcą jest tutaj głównie drogi gaz, niezbędny w produkcji nawozów.

Być może spadek ceny gazu w Europie pozwoli tym strategicznym dla polskiej gospodarki firmom wrócić na ścieżkę zysków i rozwoju.

Co dalej z cenami gazu w Polsce

Czy obserwowany spadek cen gazu ziemnego w Europie utrzyma się i czy przełoży się na polski rynek? Na razie pozostaje obserwować sytuację. Do końca roku pozostało niewiele czasu i zapewne dopiero styczeń pokaże, czy mamy do czynienia z trwałą tendencją czy tylko chwilowym załamaniem notowań gazu.

Bez wątpienia jest to pozytywny sygnał dla polskich gospodarstw domowych i firm. Po ciężkim 2022 roku, w którym musieliśmy mierzyć się z rekordowymi podwyżkami cen gazu, rok 2023 może zacząć się znacznie lepiej niż się tego spodziewaliśmy.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się zmianom, jakie zaszły na europejskim rynku gazu ziemnego. Cena tego strategicznego surowca spadła w ciągu jednego dnia aż o 7 proc., osiągając poziom najniższy od dwóch lat. To bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich.

Wyjaśniłem, skąd wynika ten spadek i jakie czynniki na niego wpływają. Duże znaczenie mają wyższe niż zazwyczaj temperatury w Europie, ograniczające zapotrzebowanie na gaz do celów grzewczych. Istotna jest też lepsza dywersyfikacja importu gazu, który dociera do Europy drogą morską z USA czy Kataru.

Zastanawiałem się, czy te zmiany przełożą się na polski rynek i portfele Polaków. Na razie na TGE nie widać spadków, ale być może to kwestia kilku dni. Niższe ceny gazu dadzą nam większą ulgę i pozwolą lepiej znieść nadchodzącą zimę.

Ostrzegam jednak, że jeśli temperatury gwałtowanie spadną, obserwowane obniżki mogą być tylko przejściowe. Miejmy nadzieję, że gaz pozostanie tani, dając oddech polskim domostwom i firmom.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.