News

Spadki polskiej inflacji w styczniu. Czy Polska nadal ma problem?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk02.02.20246 min.
Spadki polskiej inflacji w styczniu. Czy Polska nadal ma problem?

Spadki polskiej inflacji w styczniu oznaczają dla Polski szansę na osiągnięcie celu inflacyjnego. Jednak ekonomiści przewidują ponowny wzrost inflacji w drugiej połowie 2024 roku. Wiele zależy od decyzji rządu w sprawie cen regulowanych i przedłużenia tarcz antyinflacyjnych. Nie można jeszcze mówić o końcu problemów z inflacją w Polsce. Sytuacja pozostaje niepewna i wymaga dalszych działań w celu trwałego ograniczenia inflacji.

Spadek inflacji w styczniu 2024

Według wstępnych szacunków ekonomiści przewidują, że w styczniu 2024 roku inflacja konsumencka w Polsce spadła do poziomu 4,3% w ujęciu rok do roku. Byłby to najniższy odczyt inflacji od kwietnia 2021 roku, kiedy wynosiła ona 4,3%.

Oznacza to wyraźne wyhamowanie wzrostu cen w porównaniu z grudniem 2023 roku, gdy inflacja sięgnęła 6,2%. Spadek inflacji to dobra wiadomość dla polskich konsumentów i całej gospodarki.

Ekonomiści tłumaczą ten spadek inflacji korzystnymi efektami statystycznymi związanymi z wysoką bazą odniesienia z analogicznego okresu rok wcześniej.

Jednak pełne dane dotyczące styczniowej inflacji zostaną opublikowane przez GUS dopiero 15 lutego. Wtedy okaże się, czy faktycznie mamy do czynienia z wyhamowaniem wzrostu cen.

Wskaźniki poniżej celu inflacyjnego NBP

Spadek inflacji poniżej 4,5% oznacza zejście wskaźnika poniżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5% z dopuszczalnym odchyleniem o 1 punkt procentowy w górę lub w dół.

Osiągnięcie celu inflacyjnego byłoby ogromnym sukcesem polityki pieniężnej NBP i dowodem, że podwyżki stóp procentowych oraz inne działania banku centralnego przynoszą efekty.

Jednak niektórzy ekonomiści przestrzegają przed zbytnim optymizmem. Ich zdaniem może to być tylko chwilowe zejście inflacji, a w kolejnych miesiącach ponownie wzrośnie ona do wyższych poziomów.

Dlatego kluczowe będzie utrzymanie inflacji w celu NBP także w kolejnych miesiącach 2024 roku.

Czytaj więcej: Syn Maruisza Kamińskiego traci pracę w Banku Światowym – wysłano list.

Szansa na osiągnięcie celu inflacyjnego

Zdaniem części ekonomistów już w marcu 2024 roku inflacja może zejść nawet do 2,5%, a więc idealnie celu inflacyjnego NBP. Byłby to pierwszy taki przypadek od lutego 2021 roku, czyli od ponad 3 lat.

Oznaczałoby to ogromny sukces w walce z galopującymi cenami i dowód, że polityka pieniężna NBP jest skuteczna i pozwala opanować inflację.

„Scenariusz dotyczący tegorocznej inflacji, który zaprezentowaliśmy w grudniowym raporcie, pozostaje mniej więcej aktualny: już w styczniu dynamika CPI zbliży się do 4 proc., w marcu ma szanse zejść niemal do celu inflacyjnego 2,5 proc., po czym w kolejnych miesiącach odbije w górę, kończąc rok w pobliżu 7 proc.” - napisali ekonomiści Santandera w komentarzu.

Jednak inni ekonomiści studzą entuzjazm i przestrzegają, że utrzymanie niskiej inflacji może być trudne. Ich zdaniem prawdopodobne jest ponowne przyspieszenie wzrostu cen w drugiej połowie 2024 roku.

Odbicie inflacji w II połowie 2024

Spadki polskiej inflacji w styczniu. Czy Polska nadal ma problem?

Mimo optymistycznych prognoz na I kwartał, ekonomiści przewidują, że w II połowie 2024 roku inflacja ponownie wzrośnie i sięgnie nawet 7-8% na koniec roku. Byłoby to spore odbicie w porównaniu ze spadkiem do 2,5% w marcu.

Do ponownego przyspieszenia inflacji może przyczynić się wygaśnięcie tarcz antyinflacyjnych, które obniżają ceny energii i niektórych produktów spożywczych. Ich wycofanie podniesie wskaźnik inflacji.

Kluczowe znaczenie będą miały także decyzje rządu dotyczące ewentualnego przedłużenia obowiązywania tarcz antyinflacyjnych oraz innych cen regulowanych.

Scenariusz Prognozowana inflacja na koniec 2024
Przedłużenie tarcz antyinflacyjnych 4,5-5%
Wycofanie tarcz antyinflacyjnych 7-8%

Dlatego przyszła trajektoria inflacji jest obecnie trudna do przewidzenia i zależy od wielu czynników.

Wpływ cen regulowanych na wzrost inflacji

Kluczowym czynnikiem, który może ponownie podbić inflację w drugiej połowie 2024 roku są ceny regulowane, zwłaszcza nośników energii.

Rząd może zdecydować się na przedłużenie obowiązywania tarcz antyinflacyjnych obniżających podatki na paliwa, energię elektryczną czy gaz. Wtedy wzrost cen regulowanych nie byłby tak wysoki.

Jednak after removing the anti-inflation shields, the increases may be high, which will be reflected in the CPI index.

Therefore, the decisions of the government and regulators regarding energy prices, fuel prices and other regulated prices will be of key importance for inflation in 2024.

Niepewna przyszłość walki z inflacją

Podsumowując, można powiedzieć, że przyszłość walki z inflacją w Polsce jest obecnie niepewna. Z jednej strony mamy szansę na schłodzenie inflacji w I kwartale 2024 r. Z drugiej strony wiele zależy od decyzji rządu w sprawie cen regulowanych i tarcz antyinflacyjnych.

NBP będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych, aby ograniczyć popyt i schłodzić gospodarkę. Jednak polityka fiskalna i decyzje administracyjne rządu mają kluczowe znaczenie.

Walka z inflacją nie jest jeszcze zakończona. Potrzebne są zarówno działania NBP, jak i odpowiedzialna polityka makroekonomiczna rządu, aby trwale ograniczyć wzrost cen.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię spadku inflacji w Polsce w styczniu 2024 roku. Przedstawiono optymistyczne prognozy ekonomistów, według których inflacja może zejść nawet poniżej celu NBP na poziomie 2,5%. Byłaby to dobra wiadomość świadcząca o skuteczności walki z galopującymi cenami.

Jednak ekonomiści studzą entuzjazm i przestrzegają, że w drugiej połowie roku inflacja może ponownie przyspieszyć. Będzie to zależało od decyzji rządu w sprawie cen regulowanych i ewentualnego przedłużenia tarcz antyinflacyjnych. Ich wycofanie może poważnie podbić inflację.

Podkreślono, że kluczowe znaczenie w walce z inflacją mają zarówno działania NBP, jak i odpowiedzialna polityka fiskalna rządu. Walka z inflacją nie jest jeszcze zakończona i wymaga wspólnych wysiłków.

Przyszłość inflacji pozostaje niepewna. Potrzebne są dalsze wysiłki, aby trwale schłodzić gospodarkę i ograniczyć wzrost cen. Inflacja wciąż pozostaje wyzwaniem dla Polski.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły