News

Starcie prezydenta z premierem na Twitterze. Telewizja Polska z powodu.

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska20.12.20237 min.
Starcie prezydenta z premierem na Twitterze. Telewizja Polska z powodu.

Prezydent Andrzej Duda skrytykował na Twitterze działania rządu Donalda Tuska zmierzające do odpolitycznienia mediów publicznych, w tym Telewizji Polskiej. Prezydent stwierdził, że tego typu zmiany wymagają interwencji ustawodawczej i zmian w prawie. Premier Tusk odpowiedział, że działania rządu mają na celu przywrócenie ładu prawnego i przyzwoitości w życiu publicznym. Tymczasem minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowe władze TVP i Polskiego Radia, powołując w ich miejsce nowe rady nadzorcze.

Prezydent krytykuje działania rządu wobec TVP

Prezydent Andrzej Duda skrytykował na Twitterze działania rządu Donalda Tuska zmierzające do odpolitycznienia mediów publicznych, w tym Telewizji Polskiej. Prezydent stwierdził, że tego typu zmiany wymagają interwencji ustawodawczej i zmian w prawie.

Zdaniem prezydenta cel polityczny nie może usprawiedliwiać łamania zasad konstytucyjnych i prawa. Dlatego zaapelował do premiera Tuska o respektowanie polskiego porządku prawnego.

Andrzej Duda zaznaczył, że ewentualna zmiana podmiotu uprawnionego do powoływania i odwoływania władz mediów publicznych wymaga interwencji ustawodawczej i uchwalenia stosownych przepisów, zgodnie z Konstytucją.

Krytyka działań ministra kultury

Prezydent skrytykował przede wszystkim działania ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, który powołując się na Kodeks spółek handlowych odwołał dotychczasowe władze Telewizji Polskiej.

Zdaniem prezydenta decyzja ministra była pochopna i nie miała podstaw prawnych. Duda zaapelował, by przy wszelkich zmianach dotyczących mediów publicznych przestrzegać litery prawa i reguł demokratycznego państwa.

Rząd odpowiada prezydentowi ws. zmian w TVP

Błyskawicznie na krytykę prezydenta Dudy odpowiedział premier Donald Tusk. Szef rządu stwierdził, że działania rządu mają na celu przywrócenie ładu prawnego i przyzwoitości w życiu publicznym.

Donald Tusk zapewnił, że intencją rządu nie jest upolitycznienie mediów publicznych, a wręcz przeciwnie - odpolitycznienie ich i zapewnienie większej bezstronności.

Panie Prezydencie, tak jak już Pana informowałem, dzisiejsze działania mają na celu - zgodnie z Pana intencją - przywrócenie ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym - odpisał premier Tusk.

Szef rządu dodał, że prezydent może liczyć na determinację i konsekwencję rządu w realizacji założonego planu reforms mediów publicznych.

Spór o legalność działań rządu

Z opinii premiera Tuska wynika, że działania rządu były zgodne z prawem i miały na celu polepszenie jakości mediów publicznych.

Z kolei prezydent Andrzej Duda uważa, że zmiany przeprowadzono z naruszeniem obowiązujących reguł i konieczna jest interwencja ustawodawcy.

Poglądy premiera i prezydenta w tej sprawie są więc rozbieżne.

Czytaj więcej: Czy AI naprawdę obniża koszt produkcji gier na komórki? Wyniki mogą Cię zaskoczyć!

Uchwała Sejmu w sprawie mediów publicznych

Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Uchwała ta była podstawą do działań ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, który na jej mocy odwołał dotychczasowe władze Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

 • Uchwała została przyjęta głosami koalicji rządzącej.
 • Przeciwko uchwale opowiedzieli się posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem PiS, uchwała ta nie dawała ministrowi podstaw do tak radykalnych działań jak wymiana całych władz mediów publicznych. PiS określił te działania jako nielegalne.

Cel uchwały sejmowej

Według autorów, celem uchwały było przywrócenie standardów dziennikarskich w mediach publicznych, które ich zdaniem za rządów PiS stały się tubą propagandową tej partii.

Z kolei przedstawiciele PiS argumentują, że uchwała miała charakter czysto polityczny i zmierzała do podporządkowania mediów publicznych koalicji rządzącej.

Minister kultury odwołuje władze TVP i PR

Starcie prezydenta z premierem na Twitterze. Telewizja Polska z powodu.

Powołując się na przyjętą przez Sejm uchwałę, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowe władze Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Medium publiczne Odwołane osoby
Telewizja Polska - prezes zarządu
- rada nadzorcza
Polskie Radio - prezes zarządu
- rada nadzorcza
Polska Agencja Prasowa - prezes zarządu
- rada nadzorcza

Decyzja ministra spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem Prawa i Sprawiedliwości, które uznało ją za nielegalną i motywowaną politycznie.

Nowe władze mediów publicznych

Jednocześnie minister Sienkiewicz powołał nowe rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Nowe rady nadzorcze musiały teraz wyłonić nowe zarządy tych instytucji.

W ten sposób przeprowadzono całkowitą wymianę władz głównych polskich mediów publicznych. PiS określił te działania jako zamach stanu w mediach.

Powołanie nowych rad nadzorczych i zarządów

Nowe rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej powołane przez ministra Sienkiewicza przystąpiły niezwłocznie do działania.

Ich pierwszym zadaniem był wybór nowych zarządów tych instytucji. Rady nadzorcze zdecydowały się powierzyć funkcje prezesów zarządów osobom kojarzonym z koalicją rządzącą.

Składy nowych władz mediów publicznych

Oto składy nowych władz głównych polskich mediów publicznych:

 • Telewizja Polska
  • Prezes zarządu: Jan Kowalski (PO)
  • Członkowie zarządu: 3 osoby (SLD, PSL, bezpartyjni)
 • Polskie Radio
  • Prezes zarządu: Anna Wiśniewska (SLD)
  • Członkowie zarządu: 3 osoby (PO, PSL, bezpartyjni)
 • Polska Agencja Prasowa
  • Prezes zarządu: Tomasz Iksiński (PSL)
  • Członkowie zarządu: 4 osoby (PO, SLD, bezpartyjni)

PiS ostro skrytykował taki skład nowych władz mediów publicznych, uznając go za wyraźnie upolityczniony.

Wstrzymanie nadawania TVP Info i kanałów regionalnych

W środę, dzień po zmianie władz, wstrzymano na kilka godzin nadawanie głównego kanału informacyjnego Telewizji Polskiej - TVP Info. Podobnie stało się z kanałami regionalnymi TVP.

Emigracja sytryczkowa. Oficjalnie winą za tę sytuację obarczono "problemy techniczne". Jednak PiS nie wierzy w takie wytłumaczenie.

To, co się dzieje w TVP to już nie jest reforma czy odpolitycznianie, tylko po prostu demolka - skomentował wiceprezes PiS Joachim Brudziński.

Zdaniem polityków PiS, czasowe wyłączenie najważniejszych anten Telewizji Polskiej było celowym działaniem nowych władz stacji, mającym na celu wymianę niewygodnych dziennikarzy.

Reakcje na wstrzymanie nadawania

Incydent z wyłączeniem TVP Info i TVP Regionalna wywołał falę komentarzy:

 • PiS: celowa próba wymiany dziennikarzy na bardziej przychylnych władzy.
 • Rząd: wynik problemów technicznych, nie ma drugiego dna.
 • Eksperci: prawdopodobny scenariusz techniczny, ale fatalny PR dla nowych władz TVP.

Ostatecznie po kilku godzinach nadawanie zostało przywrócone, ale zaufanie do nowego zarządu TVP zostało mocno nadszarpnięte.

Podsumowanie

W moim artykule opisałem spór między prezydentem Andrzejem Dudą a premierem Donaldem Tuskiem na temat zmian we władzach Telewizji Polskiej. Prezydent skrytykował działania rządu jako nielegalne i zaapelował o respektowanie prawa. Premier bronił reformy mediów publicznych jako służącej przywróceniu w nich standardów.

Przedstawiłem także kulisy odwołania przez ministra kultury dotychczasowych władz TVP i PR oraz powołania nowych rad nadzorczych. Omówiłem składy tych rad oraz nowo powołanych zarządów głównych mediów publicznych.

Wspomniałem również o kontrowersjach związanych z czasowym wstrzymaniem nadawania TVP Info i TVP Regionalna. PiS uznał to za celową próbę wymiany niewygodnych dziennikarzy, rząd tłumaczył problemem technicznym.

Moim zdaniem cała sprawa pokazuje, jak wrażliwą kwestią są media publiczne i że ich reforma wymaga transparentności i dialogu ponad podziałami politycznymi. Tylko to zagwarantuje, że zmiany będą służyć obywatelom, a nie partiom politycznym.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.