News

Strategiczne ruchy PiS - plan na zdobycie przewagi przed nadchodzącymi wyborami

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak06.12.20236 min.
Strategiczne ruchy PiS - plan na zdobycie przewagi przed nadchodzącymi wyborami

Strategiczne ruchy PiS to plan partii na zdobycie przewagi przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi i do Europarlamentu.

Prawo i Sprawiedliwość chce zwiększyć finansowanie programu "Bezpieczny kredyt", który cieszy się dużą popularnością wśród młodych Polaków. Jednocześnie partia składa obietnice podwyższenia dopłat do kredytów bez pokrycia w budżecie. Nowa koalicja rządząca ma własne plany mieszkaniowe, więc przepchanie ustawy PiS-u przez Sejm będzie trudne. Mimo to, zapowiedzi premiera Morawieckiego mają na celu przyciągnąć wyborców przed zbliżającymi się wyborami. Kluczowe wnioski:

  • PiS chce zwiększyć finansowanie popularnego programu "Bezpieczny kredyt"
  • Partia składa obietnice podwyższenia dopłat do kredytów bez pokrycia w budżecie
  • Nowa koalicja rządząca ma własne plany mieszkaniowe
  • Przepchnięcie ustawy PiS-u przez Sejm będzie trudne
  • Zapowiedzi premiera to gra o głosy wyborców przed zbliżającymi się wyborami

Zwiększenie finansowania programu

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało zwiększenie finansowania programu „Bezpieczny kredyt 2%”. Jest to sztandarowy program PiS, oferujący niskooprocentowane kredyty na zakup pierwszego mieszkania. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków, stąd decyzja o zwiększeniu środków na jego realizację.

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, łączna pula środków na dopłaty do „Bezpiecznego kredytu” ma wzrosnąć o około 5 mld zł. Aktualnie wynosi ona 11,3 mld zł i pokrywa cały okres funkcjonowania programu, zaplanowany na lata 2024-2032.

Zmiana wymaga jednak przyjęcia odpowiedniej ustawy przez Sejm. Tymczasem Sejm kontroluje teraz opozycyjna Koalicja Obywatelska. Co więcej, nowa koalicja rządząca ma własne programy mieszkaniowe. W związku z tym przeforsowanie ustawy PiS może być trudne.

Popularność „Bezpiecznego kredytu”

„Bezpieczny kredyt" cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Od startu programu w lipcu 2023 r. do 23 listopada 2023 r. klienci złożyli już ok. 90 tys. wniosków o przyznanie kredytu. Zweryfikowano już ponad 69 tys. wniosków. Podpisano też ponad 40 tys. umów kredytowych na łączną kwotę przekraczającą 16,5 mld zł.

Kredyt szansą dla młodych

Program „Bezpieczny kredyt” jest szansą dla wielu młodych Polaków na zakup pierwszego mieszkania. Osobom poniżej 30. roku życia zazwyczaj brakuje zdolności kredytowej, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości.

Jak wskazuje firma Credipass, obecnie młodzi stanowią 17% osób wnioskujących o „Bezpieczny kredyt”. Wcześniej ich udział wynosił zaledwie 8%. Oznacza to znaczny wzrost dostępności tego typu finansowania.

Na przykład małżeństwo bezdzietne, aby otrzymać maksymalny kredyt w ramach programu (500 tys. zł), musi zarabiać 7 tys. zł netto. Przy kredycie komercyjnym potrzebne byłoby 8 tys. zł dochodu.

Dopłaty zwiększą dostępność

Zwiększenie dopłat do „Bezpiecznego kredytu” z pieniędzy publicznych jeszcze bardziej poprawi jego dostępność. Więcej osób spełni kryteria dochodowe i będzie mogło ubiegać się o tańszy kredyt na zakup mieszkania.

Czytaj więcej: Orlen zapłaci za mrożenie cen, energetyka zwolniona, kapitalizacja spada o 6 mld zł

Obietnice bez pokrycia

Eksperci zwracają uwagę, że zapowiedzi PiS-u dotyczące zwiększenia finansowania programu „Bezpieczny kredyt” na razie pozostają obietnicami bez pokrycia. Choć rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie, jej przejście przez parlament kontrolowany przez opozycję będzie trudne.

Raczej postrzegam tę zapowiedź jako działanie pod publikę - stwierdził poseł PSL Krzysztof Hetman. Jego zdaniem to klasyczny przykład taniego populizmu ze strony premiera Morawieckiego.

Rząd Morawieckiego już wkrótce przestanie istnieć. Podobnie małe szanse na realizację mają także inne obietnice wyborcze PiS-u związane ze wsparciem dla rynku mieszkaniowego.

Nowa koalicja z własnymi planami

Strategiczne ruchy PiS - plan na zdobycie przewagi przed nadchodzącymi wyborami

Nowa koalicja rządząca, którą utworzyły ugrupowania opozycyjne, ma własne programy mieszkaniowe. Oznacza to, że będzie raczej dążyć do ich realizacji niż kontynuować pomysły PiS.

Przykładowo, Koalicja Obywatelska obiecywała wyborcom kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 0% oraz dopłaty 600 zł miesięcznie dla osób wynajmujących mieszkanie. Z kolei PSL proponował kredyty z oprocentowaniem 1,5% w ramach programu „Własny kąt”.

Ugrupowanie Propozycje mieszkaniowe
Koalicja Obywatelska Kredyt 0%, dopłaty do najmu
PSL Kredyt 1,5% - program "Własny kąt"

Trudności PiS w Sejmie

Oznacza to, że PiS będzie miało duże trudności, aby przeforsować w Sejmie ustawę zwiększającą finansowanie programu „Bezpieczny kredyt 2%”. Inne ugrupowania raczej będą dążyły do realizacji własnych obietnic wyborczych dotyczących wsparcia na rynku mieszkaniowym.

Uderzenie w przyszłoroczne wybory

Eksperci wskazują, że zapowiedzi PiS-u mają głównie wymiar polityczny. Zwiększenie finansowania popularnego programu „Bezpieczny kredyt” to próba przypodobania się wyborcom przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego.

Gdyby PiS wprowadził program wcześniej - przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi - mógłby liczyć na lepszy wynik. Teraz jednak stracił władzę, więc jego zapowiedzi trudno zrealizować. Niemniej nadal próbuje on uderzać w opozycję i zdobywać poparcie wyborców obietnicami korzystnych zmian.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem strategiczne działania Prawa i Sprawiedliwości mające na celu zdobycie przewagi przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego. Skupiłem się przede wszystkim na zapowiedziach zwiększenia finansowania programu „Bezpieczny kredyt 2%”, cieszącego się dużą popularnością wśród Polaków.

Przybliżyłem kulisy tych obietnic oraz trudności z ich realizacją przez obecną opozycję rządzącą Sejmem. Pokazałem, że są to raczej działania pod publiczkę i element politycznej gry mającej na celu zdobycie poparcia wyborców. Jednocześnie zarysowałem szanse, jakie daje program „Bezpieczny kredyt” młodym Polakom na zakup pierwszego mieszkania.

Przedstawiłem także pomysły mieszkaniowe nowej koalicji rządzącej. Będzie ona raczej dążyć do realizacji własnych obietnic, a nie kontynuacji projektów Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym szanse na zwiększenie finansowania rządowego programu wsparcia kredytobiorców są niewielkie.

Podsumowując, omówiłem political game wokół kluczowego projektu wsparcia na rynku mieszkaniowym. Pokazałem, że kryje się za tym gra o poparcie wyborców w kontekście zbliżających się elekcji. Przedstawiłem szanse i wyzwania związane z realizacją tych zapowiedzi przez nowy rząd.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły