News

Strefy czystego transportu w UE - nowy trend w Polsce i innych krajach.

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk25.12.20235 min.
Strefy czystego transportu w UE - nowy trend w Polsce i innych krajach.

Strefy czystego transportu stają się coraz popularniejszym trendem w Europie. W 2022 roku w krajach UE i Wielkiej Brytanii funkcjonowało już 320 takich stref, a do 2025 roku liczba ta ma wzrosnąć o ponad 58%. Głównym motorem tego wzrostu są nowe regulacje we Francji i Hiszpanii, nakazujące tworzenie stref w miastach powyżej określonej liczby mieszkańców. W Polsce również pojawia się zainteresowanie tą formą ochrony jakości powietrza - jak dotąd strefy czystego transportu zostały uchwalone w Warszawie i Krakowie, a kolejne miasta analizują taką możliwość.

Strefy czystego transportu w UE

Liczba stref czystego transportu w Unii Europejskiej dynamicznie rośnie. W 2022 roku funkcjonowało już 320 takich stref, podczas gdy w 2019 roku było ich zaledwie około 40% mniej. Najwięcej stref znajduje się we Włoszech (178), Niemczech (78), Wielkiej Brytanii (17) i Holandii (14).

Spodziewany jest dalszy wzrost liczby stref czystego transportu w najbliższych latach. Według prognoz, do 2025 roku może być ich ponad 500, co oznaczałoby ponad 58% przyrost w porównaniu do 2022 roku.

Siły napędowe rozwoju stref

Kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju stref czystego transportu w Europie są nowe regulacje prawne we Francji i Hiszpanii. Te dwa kraje odpowiadać będą za większość nowopowstających stref.

We Francji konieczne jest teraz tworzenie stref we wszystkich miastach powyżej 150 tysięcy mieszkańców, a w Hiszpanii - w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Spowoduje to gwałtowny wzrost liczby stref - z 8 do 42 we Francji i z 3 do 149 w Hiszpanii.

Strefy czystego transportu w Polsce

Polskie miasta również zaczynają interesować się wprowadzaniem stref czystego transportu. Jak dotąd zdecydowały się na to Warszawa i Kraków, uchwalając stosowne przepisy.

W obydwu przypadkach ograniczenia w ruchu samochodów mają zostać wprowadzone stopniowo. Od połowy 2024 roku do centrów miast nie będą mogły wjeżdżać pojazdy niespełniające norm emisji spalin Euro 2 (benzyna) i Euro 4 (diesel).

Wprowadzeniem stref zainteresowane są także inne duże miasta - Wrocław, Katowice, Łódź i Rzeszów. Widać więc, że trend ten zaczyna rozpowszechniać się również w Polsce.

Czytaj więcej: Tajemnice branży FMCG: Co to jest i jakie są jej główne zadania?

Korzyści ze stref czystego transportu

Wprowadzanie stref czystego transportu nie jest popularnym posunięciem politycznym, gdyż ogranicza swobodę poruszania się kierowców po mieście. Mimo to miasta decydują się na ten krok ze względu na liczne korzyści.

Badanie przeprowadzone w 69 niemieckich miastach wykazało, że strefy czystego transportu przyczyniły się do spadku liczby pacjentów z chorobami układu krążenia o 2-3%. W grupach podwyższonego ryzyka, czyli osób starszych i z chorobami naczyń mózgowych, spadek ten był jeszcze większy, sięgający nawet 13%.

Inne analizy wskazują, że dzięki poprawie jakości powietrza osiągniętej dzięki strefom czystemu transportu, niemiecki system ochrony zdrowia zaoszczędził już 4,4 miliarda euro.

Wpływ na choroby cywilizacyjne

Z badań naukowych wynika, że strefy czystego transportu skutecznie chronią przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak choroby serca, układu krążenia czy układu oddechowego. Na przykład...

Choroba Spadek zachorowań
Choroby układu oddechowego 22%
Rak płuc 5%

Dane te pochodzą z badania przeprowadzonego w Tokio, gdzie strefę czystego transportu wprowadzono w 2003 roku.

Zainteresowanie polskich miast

Strefy czystego transportu w UE - nowy trend w Polsce i innych krajach.

Oprócz Warszawy i Krakowa, które już podjęły decyzję o wprowadzeniu stref czystego transportu, pomysł ten rozważany jest także przez szereg innych polskich miast.

  • Wrocław
  • Katowice
  • Łódź
  • Rzeszów

Widać więc, że moda na strefy czystego transportu, która zalała Europę Zachodnią, zaczyna docierać także do Polski. Miasta dostrzegają w tym szansę zarówno na poprawę stanu zdrowia mieszkańców, jak i konkretne oszczędności dla budżetu przeznaczonego na służbę zdrowia.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem tematykę stref czystego transportu, które stają się coraz popularniejsze w Europie, a także zaczynają pojawiać w Polsce. Przedstawiłem dane mówiące o tym, że już w 2022 roku w UE funkcjonowało 320 takich stref, a prognozy mówią o dalszym dynamicznym wzroście do ponad 500 w 2025 roku.

Wyjaśniłem, że głównymi siłami napędowymi tego trendu są Francja i Hiszpania, które na mocy nowych przepisów muszą wprowadzać strefy czystego transportu w miastach powyżej określonej liczby mieszkańców. To spowoduje lawinowy przyrost stref w tych krajach.

Następnie skupiłem się na Polsce, informując o tym, że Warszawa i Kraków już podjęły decyzję o wprowadzeniu stref czystego transportu, a pomysł ten rozważają także inne duże miasta. Przytoczyłem badania naukowe, z których wynika, że strefy te korzystnie wpływają na zdrowie mieszkańców i przynoszą konkretne oszczędności w budżecie ochrony zdrowia.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Czytelnikom zorientować się w tematyce stref czystego transportu i trendach związanych z ich rozwojem w Europie i Polsce.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.