News

Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk04.03.20247 min.
Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?

Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda? W ostatnich latach pojawia się coraz więcej głosów, że studia wyższe to strata czasu i pieniędzy. Jednak pracodawcy wciąż wolą zatrudniać osoby z dyplomem ukończenia studiów. Mimo deklaracji o zatrudnianiu na podstawie umiejętności, a nie formalnego wykształcenia, w praktyce firmy i tak stawiają na absolwentów uczelni. Dlaczego tak się dzieje? Czy studia naprawdę przestały być potrzebne na dzisiejszym rynku pracy?

Pracodawcy wolą zatrudniać ludzi po studiach

Mimo głośnych deklaracji o zatrudnianiu na podstawie umiejętności, a nie formalnego wykształcenia, pracodawcy wciąż chętniej zatrudniają osoby po studiach niż bez dyplomu. Z badań wynika, że 52% ofert pracy zamieszczanych w serwisach rekrutacyjnych nie zawiera żadnych wymagań dotyczących wykształcenia. Jednak w praktyce, przy równych kwalifikacjach i doświadczeniu, szanse na zatrudnienie mają przede wszystkim absolwenci studiów.

Dzieje się tak, ponieważ mimo deklaracji pracodawców, wewnętrzne procesy rekrutacyjne i myślenie managerów odpowiedzialnych za zatrudnianie nadal bazują na utartych schematach. Dyplom ukończenia studiów wyższych wciąż postrzegany jest jako gwarancja solidnego wykształcenia i kwalifikacji kandydata.

Trudno zmienić myślenie rekruterów

Firmy podejmują wprawdzie inicjatywy mające na celu zniesienie “papierowego sufitu” i zapewnienie równych szans rozwoju osobom bez dyplomu studiów wyższych. Jednak wdrażanie takich zmian na poziomie całej organizacji jest niezwykle trudne. Stare przyzwyczajenia i sposoby myślenia zakorzenione w umysłach rekruterów nie znikają z dnia na dzień.

W efekcie, mimo deklaracji otwartości, podczas rekrutacji i tak wybierani są kandydaci legitymujący się dyplomem ukończenia studiów. Tym samym osoby bez wykształcenia wyższego mają utrudniony dostęp do wielu atrakcyjnych ofert pracy, co utrwala nierówności na rynku pracy.

Zatrudnianie na podstawie umiejętności to fikcja

Hasło zatrudniania na podstawie umiejętności, a nie formalnego wykształcenia brzmi dobrze w teoriach i postulatach. Jednak jak pokazują badania Harvard Business School, jest ono raczej fikcją niż faktem.

Analiza działań ponad 11 tys. dużych firm pokazuje, że mimo głośnych deklaracji i obietnic, zaledwie 1 na 700 rekrutacji faktycznie odbywa się bez wymogu posiadania dyplomu studiów wyższych na danym stanowisku. Poza kilkoma liderami rynku, którzy rzeczywiście wprowadzili zmiany w polityce personalnej, zdecydowana większość firm deklaratywnie popiera trend zatrudniania na podstawie kompetencji, ale w praktyce się do niego nie stosuje.

Różnica między teorią a praktyką

Dzieje się tak, ponieważ łatwo jest mówić ogólnikowo o konieczności odejścia od wymogu posiadania dyplomu studiów wyższych. Dużo trudniej jednak przełożyć to na konkretne procesy rekrutacyjne i sposób myślenia osób odpowiedzialnych za dobór kadr w firmach.

Stąd olbrzymia przepaść między tym, co firmy głoszą na zewnątrz, a jak faktycznie wygląda ich polityka personalna. Póki co idea rekrutacji opartej wyłącznie na umiejętnościach pozostaje piękną, acz oderwaną od realiów wizją.

Naprawdę trudno jest zaakceptować koncepcję, która mówi ci, czego nie robić, ale nie mówi ci, co robić - Matt Sigelman, Burning Glass Institute.

Czytaj więcej:Inwestorzy na GPW zyskują. Co kryje się za programem Mieszkanie na start

Studia dają lepsze zarobki i awanse

Mimo trudności ze znalezieniem pracy dla osób bez dyplomu studiów wyższych, inwestycja w edukację ciągle się opłaca. Z danych GUS wynika, że osoby z wykształceniem wyższym zarabiają średnio o ponad 1000 zł netto miesięcznie więcej niż te z dyplomem szkoły zawodowej.

  • średnie zarobki z tytułem inżyniera to 4925 zł netto,
  • magistra - 5126 zł netto
  • a osób po szkole zawodowej - 3893 zł netto.

Co więcej, studia otwierają zdecydowanie szersze perspektywy rozwoju kariery i awansu. Aż 43% menedżerów zajmujących kierownicze stanowiska legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich. Tymczasem wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym ten odsetek wynosi zaledwie 3%.

Wykształcenie Odsetek menedżerów
Magisterium 43%
Licencjat / inżynier 22%
Zasadnicze zawodowe 3%

Studia zwiększają poczucie własnej wartości

Nie bez znaczenia jest także fakt, że studia podnoszą poczucie własnej wartości, pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Dla wielu osób dyplom ukończenia studiów to powód do dumy i dowód na to, że stać ich na ambitny cel i wiele lat ciężkiej pracy.

Stąd też, mimo wielu głosów krytyki, studia wciąż pozostają dla zdecydowanej większości młodych ludzi oczywistym i atrakcyjnym wyborem dającym solidne podstawy do dalszego rozwoju kariery zawodowej.

Bez dyplomu ciężej o pracę zgodną z kwalifikacjami

Zdjęcie Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?

Studia to dziś konieczność, jeśli chce się znaleźć satysfakcjonującą pracę zgodną z posiadanymi kwalifikacjami, zainteresowaniami i aspiracjami zawodowymi. Bez dyplomu wyższej uczelni znacznie trudniej zdobyć ciekawą posadę w takich branżach jak IT, finanse, marketing czy zarządzanie.

Rynek jest w tym aspekcie bezwzględny. Nawet jeśli ktoś posiada całą potrzebną wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie kursów i szkoleń, to i tak będzie musiał mierzyć się z problemem braku “papierka” potwierdzającego wykształcenie.

Dlatego jeśli planujesz rozwój kariery w wymagających branżach, koniecznie rozważ podjęcie lub ukończenie studiów. Pozwoli ci to uniknąć wielu problemów w przyszłej drodze zawodowej i realizacji swoich celów.

Świadomy wybór ścieżki edukacji

Reasumując, nie daj się zwieść opiniom, że studia nie mają dziś sensu. Jeśli chcesz mieć realny wpływ na kształtowanie swojej zawodowej przyszłości, mądrze wybierz ścieżkę edukacji - inwestycja w wiedzę i umiejętności z całą pewnością się opłaci.

Rynek pracy woli absolwentów studiów wyższych

Rzeczywistość pokazuje, że rynek pracy w Polsce wciąż stawia na absolwentów studiów wyższych. Ponad połowa pracodawców deklaruje, że przy rekrutacji bierze pod uwagę przede wszystkim dyplom licencjata lub magistra. Co piąty wymaga wyższego wykształcenia na danym stanowisku.

Oczywiście coraz więcej firm dostrzega potencjał i kompetencje osób bez dyplomu ukończenia studiów. Jednak mentalność rekruterów zmienia się powoli i wciąż pokutuje przeświadczenie, że studia są niezbędne, by odnieść sukces zawodowy.

Dlatego, mimo coraz liczniejszych głosów kwestionujących wartość studiów wyższych, wciąż stanowią one przepustkę do lepszych i ciekawszych możliwości rozwoju kariery.

Studia zwiększają szanse na lepszą pracę

Podsumowując, studia wciąż mają ogromne znaczenie na konkurencyjnym rynku pracy. Dyplom wyższej uczelni zwiększa szanse nie tylko na zdobycie dobrze płatnej pracy, ale też na rozwój kariery, awanse i stanowiska kierownicze.

Co prawda, coraz więcej firm próbuje rekrutować pracowników głównie na podstawie posiadanych przez nich umiejętności. Jednak w praktyce wykształcenie wciąż odgrywa kluczową rolę. Dlatego zanim zrezygnujesz ze studiów, dobrze przemyśl tę decyzję i jej wpływ na Twoją przyszłą karierę zawodową.

Podsumowanie

Mimo rosnącej popularności haseł o zatrudnianiu na podstawie umiejętności, a nie formalnego wykształcenia, rynek pracy wciąż stawia na absolwentów studiów wyższych. Posiadanie dyplomu zwiększa szanse na znalezienie dobrej pracy, wyższe zarobki i szybszy rozwój kariery. Dlatego studia w dalszym ciągu mają kluczowe znaczenie dla budowania kwalifikacji i przyszłości zawodowej.

Mimo głośnych deklaracji, rekrutacja oparta wyłącznie na umiejętnościach wciąż pozostaje raczej w sferze postulatów. Zatem podejmując decyzję o studiach, warto pamiętać o ich wpływie na szanse i możliwości rozwoju kariery w przyszłości.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły