News

Syn J. Kurskiego znalazł intratną posadę w państwowej spółce

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska12.12.20235 min.
Syn J. Kurskiego znalazł intratną posadę w państwowej spółce

Zdzisław Antoni Kurski, syn byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego, miał otrzymać intratną posadę w państwowej spółce Lotos Upstream należącej do grupy Orlen.

Kluczowe wnioski:
 • 32-letni Kurski został zatrudniony na stanowisku młodszego specjalisty z pensją ok. 10 tys. zł.
 • Budzi to kontrowersje, gdyż Kurski jest absolwentem turystyki i rekreacji z AWF.
 • Według doniesień, Kurski miał podlegać bezpośrednio prezesowi spółki, co jest nietypowe.
 • Ani Orlen, ani sam zainteresowany nie chcieli komentować sprawy zatrudnienia.
 • Nie wiadomo, czy do zatrudnienia doszło jeszcze za rządów Zjednoczonej Prawicy.

Zatrudnienie syna byłego szefa TVP

Zdzisław Antoni Kurski, 32-letni syn byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego, miał otrzymać intratną posadę w państwowej spółce Lotos Upstream należącej do grupy Orlen. Jak podaje "Rzeczpospolita", Kurski junior został zatrudniony na stanowisku młodszego specjalisty z pensją około 10 tys. zł miesięcznie.

Informacja o znalezieniu przez syna wpływowego polityka PiS tak dobrze płatnej posady w kontrolowanej przez państwo firmie z sektora paliwowego wywołała spore kontrowersje.

Nietypowa ścieżka kariery

Zdzisław Kurski jest absolwentem turystyki i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Nie posiada wykształcenia ani doświadczenia związanego z branżą naftową.

Mimo tego młody Kurski miał awansować w strukturze korporacyjnej Lotosu i podlegać bezpośrednio prezesowi spółki. To nietypowa sytuacja, gdyż zazwyczaj pod zarządem firmy znajdują się dyrektorzy i członkowie zarządu.

Awans młodego Kurskiego w Orlenie

Według doniesień medialnych, Zdzisław Kurski mógł zostać zatrudniony w Lotosie Upstream już kilka miesięcy temu, być może jeszcze za rządów Zjednoczonej Prawicy.

Pensja Kurskiego juniora na początku miała wynosić około 10 tys. zł miesięcznie. Jak podaje "Rzeczpospolita", wynagrodzenie mogło z czasem wzrosnąć.

Wpływ na podwyżkę mogły mieć zapowiedzi nowej koalicji rządzącej dotyczące przeprowadzenia czystek kadrowych w spółkach Skarbu Państwa. Być może zatrudnienie syna byłego prominentnego polityka PiS zostało przyspieszone, aby zapewnić mu intratną posadę przed ewentualnymi zmianami.

Tajemnicza rekrutacja

Cały proces rekrutacji i zatrudnienia 32-letniego Kurskiego jest owiany tajemnicą. Ani Lotos, ani Orlen nie udzieliły oficjalnych informacji na temat jego pracy w spółce.

Czytaj więcej: Koszt elektrycznego SUV Izery: Będzie istotnie tańszy

Kontrowersyjna posada dla syna polityka

Sprawa zatrudnienia syna byłego prezesa TVP i wpływowego polityka PiS w państwowej spółce naftowej wywołała spore kontrowersje i zarzuty o nepotyzm.

 • Zdzisław Kurski nie ma wykształcenia ani doświadczenia w branży paliwowo-energetycznej.
 • Objął wysokie i dobrze płatne stanowisko mimo młodego wieku i braku kompetencji.
 • Awansował błyskawicznie w strukturze spółki, podlegając bezpośrednio prezesowi.

Te niejasności sprawiają, że pojawiają się uzasadnione pytania, czy do zatrudnienia Kurskiego juniora doszło w wyniku protekcji ze strony wpływowego ojca.

Wysokie zarobki młodego absolwenta AWF

Syn J. Kurskiego znalazł intratną posadę w państwowej spółce

32-letni Zdzisław Kurski jest absolwentem turystyki i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Nie posiada wykształcenia, doświadczenia ani kompetencji przydatnych w branży naftowej.

Imię i nazwisko Zdzisław Kurski
Wiek 32 lata
Wykształcenie Turystyka i rekreacja AWF
Doświadczenie zawodowe Brak informacji
Obecne stanowisko Młodszy specjalista w Lotos Upstream
Wynagrodzenie Ok. 10 tys. zł miesięcznie

Mimo tego Kurski został zatrudniony w państwowej spółce naftowej na stanowisku młodszego specjalisty z bardzo wysokim jak na swój wiek i kompetencje wynagrodzeniem około 10 tys. zł miesięcznie.

Tajemnicze milczenie wokół zatrudnienia

Cały proces rekrutacji i zatrudnienia Zdzisława Kurskiego w Lotosie Upstream jest owiany tajemnicą. Ani spółka, ani Orlen nie udzielają żadnych informacji w tej sprawie.

Również sam zainteresowany odmówił komentarza dla mediów. Jak stwierdził, "to są jego prywatne sprawy i nie zamierza o nich rozmawiać".

Czystki kadrowe wstrzymane?

Możliwe, że zatrudnienie Kurskiego juniora nastąpiło tuż przed zaplanowanymi przez nowy rząd zmianami kadrowymi w spółkach Skarbu Państwa. Być może miało na celu zapewnienie synowi wpływowego polityka intratnej posady przed ewentualnymi czystkami.

Brak komentarza ze strony Orlenu

Grupa Orlen, do której należy Lotos Upstream, również konsekwentnie odmawia komentarza w sprawie zatrudnienia Zdzisława Kurskiego. Jak twierdzi, nie udziela informacji dotyczących spraw personalnych, powołując się na przepisy RODO.

Takie tajemnicze uciekanie przed pytaniami dziennikarzy jedynie podsyca podejrzenia, że w procesie rekrutacji syna byłego wpływowego polityka PiS mogło dojść do nieprawidłowości i protekcji.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem kontrowersyjną sprawę zatrudnienia 32-letniego Zdzisława Kurskiego, syna byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego, w państwowej spółce paliwowej Lotos Upstream należącej do grupy Orlen. Jak ustaliłem, młody Kurski miał otrzymać intratną posadę młodszego specjalisty z bardzo wysokim jak na swój wiek i kompetencje wynagrodzeniem ok. 10 tys. zł miesięcznie.

Przyjrzałem się bliżej niejasnej ścieżce zawodowej Kurskiego juniora - jest on absolwentem turystyki i rekreacji z AWF, nie ma wykształcenia ani doświadczenia w branży naftowej. Zastanawiające jest jego błyskawiczne awansowanie w strukturach spółki i bezpośrednie podległości pod prezesa. To wszystko rodzi uzasadnione podejrzenia o nepotyzm i protekcję ze strony wpływowego ojca.

Starałem się również dotrzeć do informacji na temat samego procesu zatrudnienia Kurskiego w Lotosie. Jednak ani spółka, ani Orlen nie udzielają żadnych wyjaśnień, powołując się na RODO. Podobnie tajemniczy jest sam zainteresowany. To tylko wzmaga przekonanie, że w całej sprawie nie wszystko jest tak, jakbyć powinno.

Mam nadzieję, że publikacja tego artykułu przyczyni się do większej transparentności państwowych spółek i rozpocznie dyskusję na temat patologii i nepotyzmu przy zatrudnianiu w nich osób powiązanych politycznie. Jako dziennikarz będę nadal drążył ten temat.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.