News

Syn Maruisza Kamińskiego traci pracę w Banku Światowym – wysłano list.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak24.12.20237 min.
Syn Maruisza Kamińskiego traci pracę w Banku Światowym – wysłano list.

Syn szefa MSWiA Kacper Kamiński stracił posadę w Banku Światowym. Jak podały media, minister finansów Andrzej Domański wysłał w tej sprawie list do szwajcarskiego dyrektora, informując o odwołaniu młodego Kamińskiego. Ten pracował w Waszyngtonie od 2018 roku, początkowo jako doradca, a potem jako jeden z dyrektorów. Decyzja o jego zwolnieniu jest efektem niedawnej uchwały rządu, na mocy której to szef resortu finansów, a nie prezes NBP decyduje o obsadzie stanowisk w Banku Światowym.

Kacper Kamiński odwołany z Banku Światowego

Kacper Kamiński, syn ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, został odwołany ze stanowiska w Banku Światowym. Jak podał portal Money.pl, powołując się na informacje od osoby zaznajomionej z sytuacją, minister finansów Andrzej Domański wysłał w tej sprawie list do szwajcarskiego dyrektora Banku Światowego, informując o decyzji o zwolnieniu młodego Kamińskiego.

Według informatora portalu Kacper Kamiński otrzymał dwa tygodnie na spakowanie się i opuszczenie zajmowanego stanowiska. Zmiana nie nastąpiła natychmiast ze względu na trwający okres świąteczny.

Kim jest Kacper Kamiński?

Kacper Kamiński od 2018 roku pracował w Banku Światowym jako doradca dyrektora wykonawczego. Wcześniej był zatrudniony w Parlamencie Europejskim w Brukseli na stanowisku doradcy Komisji Budżetowej. Jego ojciec Mariusz Kamiński w wywiadach dla mediów podkreślał, że Kacper uzyskał tę posadę w drodze otwartego konkursu.

Również nominację Kacpra Kamińskiego do Banku Światowego Mariusz Kamiński tłumaczył tym, że syn ma odpowiednie kompetencje i wykształcenie (ukończone studia prawnicze ze specjalizacją z prawa gospodarczego).

List ministra finansów ws. Kacpra Kamińskiego

Jak wynika z informacji portalu Money.pl, decyzję o odwołaniu Kacpra Kamińskiego ze stanowiska w Banku Światowym podjął minister finansów Andrzej Domański. W związku z tym wysłał list do szwajcarskiego dyrektora wykonawczego Banku informujący o zmianie.

Zmiana ta jest związana z przejęciem przez ministra finansów kompetencji do decydowania o obsadzie stanowisk w Banku Światowym. Wcześniej, zgodnie z uchwałą jeszcze z czasów PRL, osoby te desygnował prezes NBP. Po zmianie przepisów to minister finansów zyskał wpływ na nominacje.

Koniec ery ludzi powiązanych z NBP

Decyzja o odwołaniu Kacpra Kamińskiego to kolejny przejaw odejścia od wpływów prezesa NBP Adama Glapińskiego na obsadę stanowisk w Banku Światowym. Wcześniej nowy minister finansów zdymisjonował z funkcji wiceprezesa Jacka Kurskiego, który został mianowany na to stanowisko dzięki rekomendacji Glapińskiego.

Czytaj więcej: Jakie nowe wymagania Pokolenie Z stawia swoim pracodawcom? Czy prawnik to nowy owocowy czwartek?

Zmiana na stanowisku syna szefa MSWiA

Kacper Kamiński był zatrudniony w Banku Światowym od 2018 roku. Początkowo pracował jako doradca ówczesnej wiceprezes Banku, Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, a następnie awansował na stanowisko doradcy obecnego dyrektora wykonawczego.

W zakres jego obowiązków wchodziły takie dziedziny jak transport, infrastruktura, rozwój cyfrowy czy budżety dotyczące regionów Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Polski. Po pięciu latach pracy, decyzją nowego ministra finansów jego kariera w Banku Światowym dobiegła końca.

Prawdopodobnie Kacper Kamiński dostanie dwa tygodnie na spakowanie się.

Z informacji przekazanych portalowi Money.pl wynika, że Kacper Kamiński nie został zwolniony ze skutkiem natychmiastowym, lecz otrzymał jeszcze dwa tygodnie na opuszczenie zajmowanego stanowiska. Zmiana nie nastąpi więc przed świętami Bożego Narodzenia ze względu na trwający okres świąteczny.

Kompetencje przeszły z NBP do resortu finansów

Syn Maruisza Kamińskiego traci pracę w Banku Światowym – wysłano list.

Bezpośrednią przyczyną odwołania Kacpra Kamińskiego była zmiana przepisów dotyczących obsadzania stanowisk w Banku Światowym. W praktyce oznaczała ona odebranie tych uprawnień prezesowi NBP i przekazanie ich ministrowi finansów.

Podstawą tych zmian była uchwała rządu z 19 grudnia 2022 roku, która uchylała poprzednią uchwałę z 1986 roku. Ta ostatnia stanowiła, że to prezes NBP desygnuje przedstawicieli Polski w Banku Światowym, a minister finansów – przedstawiciela w MFW.

Do 19 grudnia 2022 Po 19 grudnia 2022
Prezes NBP – przedstawiciel Polski w Banku Światowym Minister Finansów – przedstawiciel Polski w Banku Światowym
Minister Finansów – przedstawiciel Polski w MFW Minister Finansów – przedstawiciel Polski w MFW

Obecnie zatem, zgodnie z nowymi regulacjami, to szef resortu finansów decyduje o obsadzaniu wszystkich kluczowych stanowisk związanych z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Dlatego też Andrzej Domański mógł podjąć decyzję o odwołaniu Kacpra Kamińskiego mianowanego wcześniej przez prezesa NBP.

Pensja w Banku Światowym to ponad milion

Praca w Banku Światowym wiąże się z bardzo wysokimi zarobkami, sięgającymi nawet ponad miliona złotych rocznie. Jak wynika z danych Banku, w 2021 roku pensja osób zajmujących stanowisko dyrektora wykonawczego, a więc takie jak to, które wcześniej piastował Jacek Kurski, a obecnie objął Szwajcar Alexandre Arrobbio, wynosiła 226 480 dolarów, czyli po przeliczeniu ponad milion złotych.

W 2023 roku podstawowe wynagrodzenie wzrosło do 236 150 dolarów netto rocznie. Dodatkowo Bank Światowy wpłaca 34 667 dolarów rocznie jako składkę emerytalną. Łączne roczne zarobki sięgają zatem obecnie około 1,07 mln złotych.

Dla porównania – według danych GUS przeciętne roczne wynagrodzenie w Polsce w 2021 roku wyniosło nieco ponad 68 tys. złotych brutto. Oznacza to, że zatrudnieni w Banku Światowym zarabiają około 15 razy więcej od przeciętnego Polaka.

Decyzja po nowej uchwale rządu Tuska

Bezpośrednią przyczyną zmian personalnych w Banku Światowym, w tym odwołania Kacpra Kamińskiego, była uchwała rządu z 19 grudnia 2022 roku. Zastąpiła ona poprzednią uchwałę sprzed ponad 35 lat, która regulowała zasady delegowania przedstawicieli Polski do międzynarodowych instytucji finansowych.

  • Do tej pory obsadą stanowiska w Banku Światowym zajmował się prezes NBP.
  • Nowa uchwała przekazała to uprawnienie ministrowi finansów.

Dzięki temu to szef resortu finansów Andrzej Domański mógł podjąć decyzję o odwołaniu z funkcji zarówno Jacka Kurskiego, jak i Kacpra Kamińskiego. Oznacza to definitywny koniec wpływów prezesa NBP Adama Glapińskiego na obsadę placówek zagranicznych.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem kwestię odwołania Kacpra Kamińskiego, syna ministra Mariusza Kamińskiego, ze stanowiska w Banku Światowym. Jak się okazuje, minister finansów Andrzej Domański wysłał w tej sprawie list do szwajcarskiego dyrektora Banku informujący o tej decyzji. Kacper Kamiński pracował w Banku Światowym od 2018 roku, najpierw jako doradca, a później awansował na dyrektora.

Przedstawiłem również szerszy kontekst tej sprawy. Otóż na mocy nowej uchwały rządu to minister finansów, a nie jak do tej pory prezes NBP, decyduje o obsadzie stanowisk w Banku Światowym. Dlatego też minister Domański mógł podjąć decyzję o zdymisjonowaniu Kamińskiego, kończąc tym samym erę wpływów prezesa NBP Adama Glapińskiego.

W dalszej części artykułu pokazałem, jak wysokie są zarobki urzędnikówBanku Światowego, sięgające nawet miliona złotych rocznie. Na koniec wyjaśniłem, że bezpośrednią przyczyną wszystkich tych zmian była wspomniana uchwała rządu z 19 grudnia ubiegłego roku.

Mam nadzieję, że powyższe podsumowanie oddaje najważniejsze wątki i tezy mojego artykułu w zwięzły, przystępny dla czytelnika sposób. Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, chętnie na nie odpowiem w komentarzach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły