News

Szef Solidarności chwali decyzje sejmowej większości, ale zaskakuje drugim postulatem

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak29.11.20235 min.
Szef Solidarności chwali decyzje sejmowej większości, ale zaskakuje drugim postulatem

Decyzja Sejmu o zamianie handlowej niedzieli przypadającej 24 grudnia na niedzielę 10 grudnia spotkała się z aprobatą szefa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy.

Kluczowe wnioski:
 • Piotr Duda chwali decyzję Sejmu o zamknięciu sklepów w Wigilię i otwarciu ich 10 grudnia.
 • Według Dudy to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla pracowników handlu i ich rodzin.
 • Szef Solidarności domagał się jednak ograniczenia handlu 10 grudnia do godziny 14.
 • Jego zdaniem pracownicy handlu, głównie kobiety, będą pracować dwa dni po 16 godzin.
 • Postulat skrócenia handlu 10 grudnia został odrzucony.

Zamknięcie sklepów w Wigilię

Sejm przegłosował zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Nowelizacja zakłada zamknięcie sklepów w Wigilię oraz otwarcie ich wyjątkowo w niedzielę 10 grudnia. Tym samym parlament zdecydował się na zmianę pierwotnych przepisów, według których placówki handlowe mogły działać 17 oraz 24 grudnia do godziny 14. Celem tych modyfikacji jest uporządkowanie tegorocznego zamieszania związanego z niedzielnym handlem oraz uniknięcie podobnych sytuacji w przyszłości.

Ograniczenie handlu w ostatni dzień przed świętami Bożego Narodzenia spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony NSZZ "Solidarność". Związek od dawna opowiadał się za wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę, a także lobbował za wolną Wigilią dla pracowników.

Szef związku chwali decyzję parlamentu

Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda ocenił, że zmiany w prawie są korzystne głównie dla osób zatrudnionych w handlu oraz ich rodzin. "Decyzja Sejmu o zamianie handlowej niedzieli przypadającej 24 grudnia na niedzielę 10 grudnia jest dobrym rozwiązaniem, przede wszystkim dla pracowników handlu i ich rodzin. Jest wyjściem naprzeciw postulatom Solidarności" - stwierdził.

Zdaniem Dudy, dzięki wprowadzonym modyfikacjom pracownicy placówek handlowych, a zwłaszcza kobiety, będą mogli spędzić czas świąteczny ze swoimi najbliższymi.

Sejm zmienia decyzję w sprawie handlu

Problem ze sklepami otwartymi w Wigilię wynikał z zapisów obecnej ustawy, która dopuszcza wyjątki od zakazu handlu w dwie ostatnie niedziele przed Bożym Narodzeniem. W 2023 roku druga z tych niedziel przypada właśnie 24 grudnia, co oznaczałoby możliwość otwarcia sklepów bez ograniczeń tego dnia.

Aby temu zapobiec, posłowie zdecydowali się na zmianę przepisów. Głosowana nowelizacja przewiduje zamknięcie sklepów w Wigilię oraz ich otwarcie wyjątkowo 10 grudnia. Tym samym udało się zapewnić wolny dzień pracownikom handlu w ostatni dzień przed świętami Bożego Narodzenia.

Decyzja Sejmu o zamianie handlowej niedzieli przypadającej 24 grudnia na niedzielę 10 grudnia jest dobrym rozwiązaniem, przede wszystkim dla pracowników handlu i ich rodzin. Jest wyjściem naprzeciw postulatom Solidarności.

Szef Solidarności zaskakuje drugim postulatem

Choć Piotr Duda pozytywnie ocenił decyzję Sejmu o ograniczeniu handlu w Wigilię, to jednocześnie zaskoczył innym postulatem. Przewodniczący związku przyznał, że optował za rozwiązaniem zaproponowanym przez PiS, czyli skróceniem godzin otwarcia sklepów do godziny 14 w niedzielę 10 grudnia.

"Niestety, nie uwzględniono drugiego postulatu, aby w tę niedzielę praca odbywała się maksymalnie do godz. 14. Skutkiem tego zamiast ośmiogodzinnego dnia pracy, pracowników handlu — przede wszystkim kobiet, w tym szczególnie matek — czekają dwa dni pracy po nawet 16 godzin" - podkreślił Duda.

Czytaj więcej: Szokujące zmiany w Lidlu i Biedronce, które zaskoczą każdego klienta

Kobiety w handlu pracują po 16 godzin

Dwudniowy, wydłużony czas pracy może dotyczyć zwłaszcza kobiet zatrudnionych w handlu. Szacuje się, że stanowią one ponad 70% pracowników w tej branży. Dla wielu z nich, szczególnie matek, dwudniowa, kilkunastogodzinna praca może być dużym obciążeniem.

Pracownicy handlu 70%
w tym kobiety ponad 70%

Dlatego Piotr Duda apelował o skrócenie czasu pracy do 8 godzin w niedzielę handlową 10 grudnia. Niestety, ten postulat nie został uwzględniony przez parlamentarzystów. Oznacza to, że w grudniu pracownice sklepów będą musiały przepracować łącznie około 32 godzin w ciągu dwóch dni.

Cztery postulaty "Solidarności"

Cały czas organizacja będzie zabiegać o poprawę warunków pracy w handlu. Oprócz skrócenia godzin 10 grudnia, NSZZ "Solidarność" ma jeszcze trzy inne postulaty wobec rządzących.

 • Całkowity zakaz handlu w niedzielę
 • Podniesienie płacy minimalnej
 • Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy
 • Ograniczenie umów śmieciowych

Piotr Duda zapowiedział, że związek będzie kontynuował działania mające na celu poprawę sytuacji pracowników branży handlowej. Jak stwierdził: "Nie ustaniemy w wysiłkach, aby polepszyć los tych, którzy pracują w handlu".

Podsumowanie

Szef Solidarności chwali decyzje sejmowej większości, ale zaskakuje drugim postulatem

Sejm podjął dobrą decyzję, przegłosowując zmiany w zakazie handlu w niedziele. Dzięki zamknięciu sklepów 24 grudnia i otwarciu ich 10 grudnia, pracownicy handlu będą mogli spędzić czas wigilijny z rodzinami. To dobra wiadomość zwłaszcza dla kobiet stanowiących 70% zatrudnionych w tej branży.

Modyfikacje spotkały się z aprobatą szefa NSZZ Solidarność, który od dawna lobbował za ograniczeniem niedzielnego handlu. Piotr Duda docenił decyzję parlamentu, ale jednocześnie domagał się skrócenia godzin pracy do 14 w niedzielę 10 grudnia. Niestety ten postulat nie został uwzględniony.

Oznacza to, że w grudniu pracownice sklepów będą musiały przepracować dwa dni łącznie po 16 godzin. To duże obciążenie zwłaszcza dla matek pracujących w handlu. Dlatego Solidarność nadal będzie zabiegać o poprawę warunków pracy dla zatrudnionych w tej branży.

Podjęte zmiany to dobry krok, ale wciąż wiele kwestii wymaga uregulowania. Liczymy, że już wkrótce pracownicy handlu doczekają się całkowitego zakazu pracy w niedziele i święta.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
 3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły