News

Szefowa EBC odrzuca dyskusje na temat obniżek stóp procentowych. Mówi o zagrożeniach w gospodarce.

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk25.01.20246 min.
Szefowa EBC odrzuca dyskusje na temat obniżek stóp procentowych. Mówi o zagrożeniach w gospodarce.

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde odrzuca dyskusje na temat obniżek stóp procentowych. Podczas czwartkowej konferencji po posiedzeniu Rady Prezesów stwierdziła, że jest za wcześnie, by rozmawiać o luzowaniu polityki monetarnej. Zaznaczyła, że inflacja w strefie euro musi wyraźniej spadać, zanim bank centralny zacznie rozważać cięcie kosztu pieniądza. Lagarde wskazała też na utrzymujące się zagrożenia dla wzrostu gospodarczego w Europie, które jej zdaniem wciąż "przechylają się na stronę spadkową".

Stopy procentowe EBC bez zmian

Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił w czwartek decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa pozostała na poziomie 4,5%, co oznacza, że oprocentowanie depozytów w EBC nadal wynosi 4%. Jest to zgodne z oczekiwaniami rynku, który nie spodziewał się zmian w polityce monetarnej banku centralnego strefy euro.

Decyzja o braku modyfikacji kosztu pieniądza została podjęta podczas posiedzenia Rady Prezesów EBC. Następnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefowej banku Christine Lagarde, która wyjaśniła powody takiego ruchu.

Lagarde tłumaczy decyzję EBC

Z wypowiedzi Lagarde wynika, że EBC uważa, iż jest jeszcze zbyt wcześnie, aby rozważać obniżki stóp procentowych. Prezes banku centralnego podkreśliła, że należy pozostać zależnym od napływających danych makroekonomicznych i na razie skupić się na walce z inflacją.

- Musimy pozostać zależni od danych, zamiast skupiać się na wyznaczaniu konkretnej daty dla obniżek – powiedziała Lagarde. Jednocześnie dodała, że podtrzymuje swoje wcześniejsze deklaracje o możliwości cięć stóp procentowych latem 2023 roku.

Lagarde odrzuca dyskusję o obniżkach

Wypowiedź szefowej EBC można zatem podsumować w ten sposób, że Rada Prezesów uznała już na tym etapie, iż jest zbyt wcześnie, by dyskutować o poluzowaniu polityki monetarnej. Z wypowiedzi Lagarde wynika, że bank centralny chce najpierw upewnić się, że proces dezinflacji jest już naprawdę zaawansowany i trwały.

Lagarde stwierdziła, że do obniżek stóp dojdzie, gdy inflacja wyraźniej się obniży, a bank nabierze pewności, iż jej spadek jest trwały. Wskazała na oznaki stabilizacji wzrostu płac, choć rosnące oczekiwania płacowe są wciąż częściowo amortyzowane przez rosnące marże firm.

Czytaj więcej: Czy szef może ci zabronić pracować po godzinach? Poznaj zaskakujące fakty!

Spadek inflacji musi być bardziej zaawansowany

Z komunikatu EBC i słów jego prezes wynika, że choć inflacja w strefie euro zaczęła już spadać, to jednak jej obniżenie musi być bardziej zaawansowane i utrwalone, nim bank centralny zacznie myśleć o cięciu stóp procentowych.

Lagarde zaznaczyła, że oczekuje się dalszego spadku inflacji w 2023 roku, wraz z wygasaniem efektów pandemicznych zakłóceń łańcuchów dostaw i szoków surowcowych. Jednocześnie zastrzegła, że choć inflacja bazowa w grudniu dalej spadała, a krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne wyraźnie zmalały, to jednak zbyt wcześnie, by ogłaszać koniec walki z galopującymi cenami.

Musimy pozostać zależni od danych, zamiast skupiać się na wyznaczaniu konkretnej daty dla obniżek – powiedziała Lagarde.

Oczekuje się dalszego spadku inflacji w tym roku

Szefowa EBC odrzuca dyskusje na temat obniżek stóp procentowych. Mówi o zagrożeniach w gospodarce.

Mimo utrzymania gołębiego tonu, prezes EBC spodziewa się, że w 2023 roku inflacja w strefie euro będzie nadal spadać. Prognozuje, że przyczynią się do tego wygasające skutki pandemicznych zakłóceń, udrożnienie łańcuchów dostaw i osłabienie popytu wynikające z jastrzębiej polityki banku centralnego.

Jednocześnie Lagarde podkreśliła determinację EBC w doprowadzeniu do powrotu inflacji do celu w średnim terminie, który wynosi 2%. Zadeklarowała gotowość dostosowania wszelkich narzędzi polityki pieniężnej, by zapewnić dezinflację i sprawne działanie mechanizmu transmisji monetarnej.

  • Oczekiwany dalszy spadek inflacji w 2023 r.
  • EBC zdeterminowany do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%

Zagrożenia dla wzrostu gospodarczego po stronie spadkowej

Szefowa EBC w swoim wystąpieniu wskazała także, że jej zdaniem ryzyka dla perspektyw gospodarczych strefy euro wciąż są po stronie negatywnej. Oznacza to, że jej zdaniem zagrożenia dla wzrostu PKB w dalszym ciągu przechylają się na stronę recesyjną.

Jako główne czynniki ryzyka wymieniła ewentualnie mocniejsze od oczekiwań skutki zacieśnienia polityki pieniężnej, słabszą globalną koniunkturę i spowolnienie handlu światowego. Lagarde wskazała też na utrzymujące się zagrożenia geopolityczne związane z wojną Rosji z Ukrainą i napięciami na Bliskim Wschodzie.

Ryzyka dla PKB po stronie negatywnej
  • Silniejsze od oczekiwań efekty podwyżek stóp
  • Słabsza globalna koniunktura
  • Zagrożenia geopolityczne

Stopa bezrobocia najniższa od wprowadzenia euro

Mimo negatywnych perspektyw dla wzrostu gospodarczego, rynek pracy w strefie euro wciąż pozostaje w dobrej kondycji. Stopa bezrobocia spadła w listopadzie do 6,4%, co jest najniższym poziomem od momentu wprowadzenia euro jako wspólnej waluty.

Jak zaznaczyła jednak Lagarde, pomimo wysokiego zatrudnienia zaczynają być widoczne oznaki osłabienia, jak chociażby mniejsza liczba nowych ofert pracy czy słabnący popyt na pracowników.

Podsumowanie

W artykule omówiono najnowszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. EBC zdecydował o pozostawieniu kosztu pieniądza bez zmian, na dotychczasowym poziomie 4,5% dla głównej stopy referencyjnej. To zgodne z oczekiwaniami rynku, który spodziewał się braku ruchu ze strony banku centralnego.

Następnie przeanalizowano słowa szefowej EBC Christine Lagarde, która na konferencji prasowej wyjaśniała motywy decyzji banku. Jasno dała do zrozumienia, że jej zdaniem jest jeszcze za wcześnie na rozpoczęcie dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Lagarde wskazała, że najpierw proces dezinflacji musi być bardziej zaawansowany.

W dalszej części artykułu omówiono prognozy i oczekiwania EBC co do dalszego kształtowania się inflacji w strefie euro w 2023 roku. Zdaniem Lagarde można spodziewać się dalszego spadku dynamiki cen, choć walka z inflacją jeszcze się nie zakończyła. Poruszono także kwestię ryzyk dla wzrostu gospodarczego, które według EBC wciąż są po stronie negatywnej.

Na koniec wspomniano o sytuacji na rynku pracy, który w strefie euro wciąż jest w dobrej kondycji. Jednak pojawiają się już pierwsze oznaki możliwego pogorszenia w postaci mniejszego popytu na pracowników i spadku liczby nowych ofert pracy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.