News

Szkoła w Chmurze wprowadza opłaty za naukę online

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak31.01.20245 min.
Szkoła w Chmurze wprowadza opłaty za naukę online

Szkoła w Chmurze, finansowana dotąd w całości z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki, zaskoczyła rodziców informacją o wprowadzeniu opłat za naukę online. Placówka tłumaczy to koniecznością w związku z obniżeniem subwencji oświatowej na ucznia. Nowe stawki wahają się od 100 zł miesięcznie dla uczniów klas 1-3 do 250 zł dla licealistów. Rodzice, którzy nie są w stanie uiścić pełnej opłaty, mogą zadeklarować niższą kwotę. Czekamy na stanowisko resortu edukacji w tej sprawie.

Opłaty w Szkole w Chmurze

Szkoła w Chmurze, dotychczas finansowana w całości z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki, zaskoczyła rodziców informacją o wprowadzeniu opłat za naukę online. Jak poinformowano, stawki wynoszą od 100 zł miesięcznie za uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, przez 200 zł za uczniów klas 4-7, po 250 zł miesięcznie za uczniów klasy 8 i licealistów.

Decyzja o pobieraniu opłat jest sporym zaskoczeniem, ponieważ dotychczas edukacja w Szkole w Chmurze była całkowicie bezpłatna. Wprowadzenie opłat oznacza radykalną zmianę dotychczasowego modelu finansowania placówki.

Wysokość opłat w różnych klasach

Wysokość opłat jest zróżnicowana w zależności od poziomu kształcenia. I tak, rodzice uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej będą płacić 100 zł miesięcznie. Wyższa stawka w wysokości 200 zł miesięcznie dotyczy uczniów klas 4-7.

Najwyższe opłaty w wysokości 250 zł miesięcznie będą ponosić rodzice uczniów klasy 8 szkoły podstawowej oraz licealistów. Taka gradacja opłat ma zapewne związek z rosnącymi kosztami kształcenia starszych uczniów.

Przyczyny wprowadzenia opłat

Jako powód wprowadzenia opłat Szkoła w Chmurze podaje znaczne obniżenie subwencji oświatowej przypadającej na jednego ucznia w systemie nauki domowej. Placówka informuje, że nie chce obniżać jakości kształcenia ani zamykać szkoły, dlatego zdecydowała się na opłaty.

Należy jednak zauważyć, że wprowadzenie opłat w szkole dotychczas całkowicie bezpłatnej może negatywnie wpłynąć na dostępność edukacji dla uczniów z ubogich rodzin. Szkoła powinna rozważyć inne sposoby pozyskiwania środków niż obciążanie opłatami rodziców.

Możliwość zadeklarowania niższej opłaty

Szkoła zapewnia, że rodzice, którzy nie są w stanie uiścić pełnej opłaty, mogą zadeklarować niższą kwotę. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż umożliwia kontynuację nauki również tym uczniom, których rodziców nie stać na pełną opłatę.

Należy mieć nadzieję, że szkoła z należytą wrażliwością potraktuje sytuację rodzin ubogich i umożliwi im naukę na zasadzie dobrowolnych, symbolicznych opłat.

Czytaj więcej: Działania KE w odpowiedzi na prośbę Tuska. Jest wiele do zrobienia.

Edukacja domowa w Szkole w Chmurze

Zapisanie dziecka do Szkoły w Chmurze oznacza formalne przejście na edukację domową, do czego wystarczy oświadczenie rodziców. To oni biorą na siebie odpowiedzialność za naukę dziecka.

Wiedza ucznia weryfikowana jest podczas corocznych egzaminów, na podstawie których uczeń jest promowany do następnej klasy. Na świadectwie ucznia nie ma ocen z zachowania, muzyki, plastyki, techniki czy WF-u.

Wady i zalety edukacji domowej

Edukacja domowa ma swoje wady i zalety. Z jednej strony rodzice muszą poświęcić dużo czasu i energii na samodzielne kształcenie dziecka. Z drugiej, dziecko uczy się we własnym tempie i może rozwijać indywidualne zainteresowania.

W przypadku Szkoły w Chmurze, edukacja domowa łączy się z zaletami zdalnego nauczania online. Daje to ciekawe połączenie metod kształcenia, choć rodzi też pytania o jego jakość i skuteczność.

Stanowisko Ministerstwa Edukacji

Szkoła w Chmurze wprowadza opłaty za naukę online

Ministerstwo Edukacji i Nauki nie zabrało jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie opłat w Szkole w Chmurze. Dziennikarze zwrócili się do resortu z zapytaniem o plany ewentualnego zwiększenia subwencji oświatowej na uczniów w edukacji domowej.

“Czekamy na stanowisko Ministerstwa Edukacji w tej ważnej sprawie. Zwiększenie subwencji byłoby realną pomocą dla Szkoły w Chmurze i pozwoliłoby jej utrzymać dotychczasowy, bezpłatny model kształcenia.”

Stanowisko Ministerstwa Edukacji będzie kluczowe dla dalszych losów opłat w Szkole w Chmurze. Być może uda się znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu szkoła nadal będzie mogła działać bezpłatnie i dostępnie dla wszystkich uczniów.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono informację o wprowadzeniu przez Szkołę w Chmurze płatnej nauki online. Dotąd edukacja w tej placówce była całkowicie bezpłatna. Teraz rodzice muszą liczyć się z opłatami w wysokości od 100 do 250 zł miesięcznie, w zależności od poziomu kształcenia dziecka.

Jako powód takiej decyzji szkoła podała znaczne obniżenie subwencji oświatowej na ucznia w systemie nauki domowej. Placówka zapewnia, że stara się utrzymać dotychczasową jakość kształcenia i nie zamykać szkoły. Stąd pomysł na opłaty.

W artykule poruszono kwestię dostępności nauki dla uboższych uczniów. Szkoła deklaruje, że rodzice mogą wnioskować o obniżenie opłaty. Pozostaje mieć nadzieję, że placówka potraktuje takie wnioski ze zrozumieniem.

Omówiono także specyfikę edukacji domowej realizowanej przez Szkołę w Chmurze. To ciekawe połączenie nauki w domu z zajęciami online. Artykuł porusza wady i zalety takiego modelu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły