News

Szokujące prognozy ekonomiczne, które mogą wstrząsnąć naszą gospodarką

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk06.12.20237 min.
Szokujące prognozy ekonomiczne, które mogą wstrząsnąć naszą gospodarką

Szokujące prognozy ekonomiczne na 2024 rok przedstawił duński Saxo Bank. Eksperci przewidują szereg zaskakujących i niepokojących zjawisk, które mogą mieć ogromny wpływ na światową i polską gospodarkę.

Kluczowe wnioski:
 • Cena ropy może wzrosnąć do 150 dolarów za baryłkę, co spowoduje globalny kryzys energetyczny.
 • Epidemia otyłości i braku leków GLP-1 doprowadzi do spadku globalnej produktywności.
 • Interwencjonizm rządowy w USA zapowie "koniec kapitalizmu".
 • Incydent z AI wywoła kryzys bezpieczeństwa i regulacje technologii.
 • Nowy prezydent USA Robert Kennedy Jr. ukróci nadużycia korporacji.

Ropa po 150 dolarów za baryłkę

Według prognoz Saxo Banku, w połowie 2024 roku możemy spodziewać się gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej do poziomu 150 dolarów za baryłkę. Będzie to spowodowane rosnącym popytem na ten surowiec, przy jednoczesnym ograniczaniu podaży przez kraje OPEC+, które będą próbowały podnieść ceny.

Transformacja energetyczna będzie coraz bardziej kosztowna, co spowoduje wzrost zapotrzebowania na ropę. Jednocześnie Arabia Saudyjska wykorzysta wysokie ceny, aby uniezależnić swoją gospodarkę od dochodów z ropy i przestawić ją na turystykę i rozrywkę. Zdecyduje się nawet na zakup praw do Ligi Mistrzów UEFA i utworzenie globalnych rozgrywek piłkarskich.

Skutki wysokich cen ropy

Tak wysokie ceny ropy naftowej doprowadzą do globalnego kryzysu energetycznego. Wzrosną koszty produkcji i transportu, a to przełoży się na wyższe ceny wielu innych towarów i usług. Może dojść także do niedoborów paliw na niektórych rynkach, a nawet do zamieszek społecznych związanych z drożyzną.

Polska gospodarka również odczuje skutki wysokich cen ropy. Choć jesteśmy coraz mniej zależni od importu tego surowca, to i tak będziemy musieli zmierzyć się z rosnącą inflacją i ryzykiem spowolnienia wzrostu PKB.

Nowa epidemia otyłości na świecie

Kolejna prognoza Saxo Banku dotyczy nowej globalnej epidemii. Tym razem nie będzie to jednak choroba wirusowa, ale epidemia otyłości związana z nadużywaniem leków GLP-1. Te powszechnie stosowane preparaty na odchudzanie staną się tak popularne, że zabraknie ich na rynku, aby zaspokoić popyt.

Spowoduje to masowe porzucenie aktywności fizycznej i zdrowej diety przez ludzi na całym świecie. Zamiast tego, będą chcieli schudnąć wyłącznie dzięki pigułkom. To z kolei przyczyni się do gwałtownego wzrostu odsetka osób otyłych w populacji do 45% w 2024 roku.

Konsekwencje epidemii otyłości

Następstwem epidemii otyłości będzie globalny kryzys zdrowotny. Więcej osób będzie cierpieć z powodu cukrzycy, nadciśnienia i innych chorób dietozależnych. W efekcie spadnie produktywność gospodarek, bo pracownicy częściej będą chorować i iść na zwolnienia lekarskie.

Jednocześnie firmy produkujące niezdrową żywność typu fast food odnotują wzrost zysków. Ich akcje zyskają na wartości ze względu na rosnący popyt konsumentów rezygnujących z diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej: Microsoft zdobywa miejsce w radzie nadzorczej OpenAI – dowiedz się więcej!

Koniec kapitalizmu w USA

Kolejny scenariusz Saxo Banku zakłada koniec ery kapitalizmu w Stanach Zjednoczonych. Aby zwiększyć popularność przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, rząd USA zdecyduje się na znaczące zwiększenie wydatków fiskalnych i stymulowanie gospodarki.

Spowoduje to dalszy wzrost inflacji i odpływ kapitału zagranicznego z amerykańskiego rynku obligacji. Aby znormalizować koszty finansowania długu publicznego, rząd zwolni dochody z obligacji skarbowych z podatku.

Dług publiczny USA przejdzie w ręce inwestorów krajowych, a koszt finansowania stanie się mniej zmienny. Jednocześnie nastąpi długi okres nacjonalizacji i interwencji rządowych w kluczowe sektory gospodarki.

Oznacza to powolny koniec ery wolnego rynku i przejęcie kontroli nad gospodarką przez państwo. To zapowiedź końca kapitalizmu w jego dotychczasowej postaci.

Kryzys wywołany przez sztuczną inteligencję

Szokujące prognozy ekonomiczne, które mogą wstrząsnąć naszą gospodarką

Kolejna “szokująca prognoza” Saxo Banku zakłada globalny kryzys związany z rozwojem sztucznej inteligencji, a konkretnie technologii deep fake. Dojdzie do poważnego incydentu związanego z wykorzystaniem tej technologii do generowania fałszywych treści audio i video.

Spowoduje to zachwianie bezpieczeństwa narodowego wielu krajów na świecie i skłoni rządy do podjęcia zdecydowanych kroków w celu regulacji AI. Wprowadzony zostanie m.in. globalny nakaz oznaczania wszystkich treści wygenerowanych przez SI etykietą “Made by AI”.

Obecnie W 2024 roku
Brak regulacji SI Globalne przepisy regulujące SI wprowadzone przez UE i USA
Niewielki odsetek treści w internecie tworzonych przez AI 90% treści w internecie wygenerowanych przez SI

Spowoduje to utratę zaufania opinii publicznej do informacji publikowanych w internecie. Nie będziemy mieli pewności, czy dana treść została wyprodukowana przez człowieka, czy przez algorytm SI.

Nowy prezydent USA Robert Kennedy Jr.

Kolejny scenariusz zakłada zwycięstwo Roberta F. Kennedy Jr. w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku. Kennedy, syn Roberta F. Kennedy’ego i bratanek byłego prezydenta J.F Kennedy’ego, pokona urzędującego prezydenta kandydując jako niezależny kandydat.

W swojej kampanii zapowie działania na rzecz pokoju, walkę z nadużyciami amerykańskich korporacji i reformę systemu ochrony zdrowia. Jego zwycięstwo uderzy w interesy wielu wpływowych firm, szczególnie z branży zbrojeniowej, farmaceutycznej i medycznej, których akcje stracą na wartości.

 • Spadek przychodów i zysków firm zbrojeniowych
 • Reforma systemu ochrony zdrowia uderzająca w zyski firm farmaceutycznych i placówek medycznych

Prezydentura Roberta Kennedy’ego Jr. będzie zatem oznaczała zmianę priorytetów polityki Stanów Zjednoczonych, koncentrującej się bardziej na sprawach wewnętrznych niż ekspansji międzynarodowej.

Japonia rezygnuje z kontroli rentowności obligacji

Ostatnia z prognoz Saxo Banku dotyczy zmiany polityki Banku Japonii względem kontrolowania krzywej rentowności obligacji. Po latach utrzymywania niskich stóp procentowych, Japonia zdecyduje się na odejście od tej polityki w obliczu 7% wzrostu PKB.

Uwolnienie rynku obligacji w Japonii wywoła efekt domina na globalnych rynkach długu. Japońscy inwestorzy zaczną masowo wycofywać kapitał z zagranicy i inwestować w kraju, powodując gwałtowne spadki cen obligacji na świecie.

Jednocześnie umocni się japoński jen, który zyska na wartości dzięki poprawie koniunktury gospodarczej i atrakcyjności lokalnego rynku finansowego. Silny wzrost gospodarki Japonii ożywi również handel z partnerami w Azji.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem szokujące prognozy ekonomiczne na 2024 rok, przedstawione przez duński Saxo Bank. Przewidują one szereg zaskakujących, a nawet niepokojących scenariuszy, które mogą stać się rzeczywistością już za rok.

Po pierwsze, istnieje ryzyko gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej do 150 dolarów za baryłkę w połowie 2024 roku. Byłby to efekt rosnącego popytu i ograniczonej podaży tego surowca. Konsekwencją byłby globalny kryzys energetyczny i wzrost inflacji.

Kolejna prognoza dotyczy nowej epidemii - tym razem chodzi o epidemię otyłości związaną z nadużywaniem leków na odchudzanie. Przewiduje się, że odsetek osób otyłych wzrośnie do 45 proc., a to uderzy w produktywność gospodarek.

Bank prognozuje również koniec ery kapitalizmu w Stanach Zjednoczonych poprzez nasilenie się interwencjonizmu państwowego, a także globalny kryzys wywołany incydentem z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły