News

Szokujące prognozy finansowe, które mogą wstrząsnąć światową gospodarką

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk05.12.20238 min.
Szokujące prognozy finansowe, które mogą wstrząsnąć światową gospodarką

Szokujące prognozy finansowe, które mogą wstrząsnąć światową gospodarką przedstawił w swoim raporcie Saxo Bank. Analitycy co roku publikują mało prawdopodobne, ale możliwe scenariusze, które miałyby ogromny wpływ na świat finansów. W 2024 roku mogłoby dojść do gwałtownego wzrostu cen ropy, zwycięstwa wyborczego syna Kennedy'ego czy globalnego kryzysu zdrowotnego związanego z lekami na otyłość.

Kluczowe wnioski:
  • Cena ropy może wzrosnąć do 150 dolarów za baryłkę, co zachęci Arabię Saudyjską do transformacji gospodarczej.
  • Nadmierny popyt na leki przeciw otyłości GLP-1 może spowodować globalny kryzys zdrowia i wzrost otyłości.
  • USA mogą znieść podatek od obligacji skarbowych, co oznaczałoby koniec ery kapitalizmu.
  • Atak deepfake z wykorzystaniem AI na polityka wpłynąłby na nowe regulacje technologii.
  • Utworzenie "Klubu Rzymskiego" miałoby na celu redukcję deficytów handlowych.

Gwałtowny wzrost cen ropy do 150 dolarów za baryłkę

Według szokujących prognoz Saxo Banku, w 2024 roku może dojść do gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej do 150 dolarów za baryłkę. Stałoby się tak za sprawą wyjątkowo silnego popytu, który przewyższy podaż surowca. Zwiększone zapotrzebowanie na ropę byłoby efektem odejścia od "zielonej transformacji" z powodu jej wysokich kosztów.

Co więcej, kraje OPEC+ z Arabią Saudyjską na czele miałyby utrzymywać ścisłą kontrolę nad dostawami ropy, nie zwiększając jej wydobycia nawet przy rosnących cenach. To spowodowałoby dalszy wzrost notowań tego strategicznego surowca.

Wpływ na gospodarkę Arabii Saudyjskiej

Gwałtownie rosnące przychody ze sprzedaży ropy naftowej zachęciłyby Arabię Saudyjską do przyspieszenia transformacji swojej gospodarki. Kraj ten od dawna usiłuje uniezależnić się od naftowych dochodów i rozwijać sektor turystyczny czy rozrywkowy.

Dodatkowe miliardy dolarów z eksportu ropy pozwoliłyby sfinalizować te plany. Arabia Saudyjska mogłaby na przykład zainwestować w rozwój narodowych rozgrywek piłkarskich, a nawet próbować przejąć prestiżowe klubowe puchary z Europy.

Szał na leki przeciw otyłości wywoła globalny kryzys zdrowia

Kolejna szokująca prognoza Saxo Banku mówi o możliwym globalnym kryzysie zdrowotnym w 2024 roku. Jego przyczyną miałby być nadmierny popyt na leki przeciw otyłości, takie jak GLP-1. Te innowacyjne preparaty są postrzegane jako remedium na epidemię otyłości na świecie.

Jednak zainteresowanie "cudownymi pigułkami" na odchudzanie okazałoby się tak duże, że producenci nie byliby w stanie sprostać popytowi. Pacjenci musieliby czekać na nie nawet kilka lat.

Konsekwencje braku dostępności leków

Tymczasem osoby stosujące leki przeciw otyłości, ufając skuteczności pigułek, przestałyby przestrzegać zdrowej diety i ćwiczyć. To z kolei prowadziłoby do gwałtownego przyrostu masy ciała i problemów zdrowotnych u milionów ludzi na całym świecie.

finalnie paradoksalnie leki mające walczyć z epidemią otyłości, przez brak swojej dostępności spowodowałyby jej nasilenie. Dodatkowo ucierpiałaby na tym globalna produktywność gospodarek, z uwagi na gorszą kondycję zdrowotną społeczeństw.

Czytaj więcej: Jak zwiększyć swoje zarobki przed Bożym Narodzeniem? Sekret chowa się w stroju Mikołaja!

Koniec ery kapitalizmu w USA przez zwolnienie obligacji z podatku

Kolejna zaskakująca wizja analityków Saxo Banku zakłada możliwość końca ery kapitalizmu w Stanach Zjednoczonych. Stałoby się tak za sprawą decyzji rządu USA o zwolnieniu dochodów z obligacji skarbowych z podatku. Byłaby to desperacka próba obniżenia kosztów finansowania rosnącego zadłużenia tego kraju.

Ten dramatyczny ruch oznaczałby koniec kapitalizmu, ponieważ pieniądze przechodziłyby od prywatnych korporacji do społeczeństwa, a posiadanie bardziej ryzykownych aktywów stawałoby się droższe.

Zdaniem ekspertów Saxo Banku, paradoksalnie z takiego ruchu skorzystałyby największe amerykańskie koncerny. Miałyby dostęp do tańszego, długoterminowego finansowania, podczas gdy mniejsze firmy upadałyby z powodu załamania się rynku akcji.

Koniec ery nierówności w USA

Co istotne, zniesienie podatku z obligacji skarbowych w celu obniżenia kosztów ich finansowania oznaczałoby też koniec ery drastycznych nierówności majątkowych w USA. Nastąpiłyby bowiem przepływy pieniędzy od zamożnych do zwykłych obywateli.

Choć taki scenariusz nie rozwiązałby wszystkich problemów społecznych w Ameryce, to z pewnością złagodziłby niezadowolenie i niepokoje wielu grup ludności. Być może byłaby to desperacka i kontrowersyjna próba powstrzymania recesji przez rząd USA.

Atak głębokich fałszywek AI na ważnego polityka

Szokujące prognozy finansowe, które mogą wstrząsnąć światową gospodarką

Kolejna wizja analityków Saxo Banku dotyczy wykorzystania sztucznej inteligencji do produkcji deepfake'ów, czyli przekonujących, lecz fałszywych nagrań wideo z udziałem znanych polityków. W 2024 roku mógłby pojawić się spektakularny deepfake przedstawiający wysokiego rangą urzędnika z kraju rozwiniętego.

Sfałszowane w ten sposób nagranie zrobiłoby ogromne wrażenie i podważyło zaufanie opinii publicznej do nagrań wideo w ogóle. Rządy na całym świecie zaczęłyby postrzegać technologię deepfake jako poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Nowe regulacje sztucznej inteligencji

Prawdopodobnie wywołałoby to gwałtowną debatę na temat konieczności nowych regulacji związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Fundusze inwestycyjne mogłyby zacząć wycofywać się z branż technologicznych obawiając się jej ograniczeń prawnych.

Rządy mogłyby też zezwolić wyłącznie niewielkiej, kontrolowanej grupie podmiotów (np. uznanych firm medialnych) na rozpowszechnianie materiałów wideo powstałych w oparciu o AI.

Powstanie Klubu Rzymskiego dla krajów z deficytem handlowym

Ostatnia szokująca prognoza Saxo Banku przewiduje możliwość utworzenia tzw. Klubu Rzymskiego - międzynarodowej organizacji skupiającej kraje z deficytem w handlu zagranicznym. Byłaby to odpowiedź na utrzymującą się rozbieżność w saldach na rachunkach bieżących między krajami z nadwyżkami i deficytami.

Kraje z deficytem handlowym (potencjalni członkowie Klubu Rzymskiego) Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Turcja, Indie, Argentyna, Arabia Saudyjska
Kraje z nadwyżką handlową Chiny, Niemcy, Japonia, Korea Południowa, Tajwan

Celem powstania takiej organizacji byłoby wspólne wynegocjowanie nowych, korzystniejszych warunków handlu zagranicznego z głównymi partnerami. Pozwoliłoby to zmniejszyć deficyty i polepszyć kondycję finansową tych państw.

Zwycięstwo Roberta F. Kennedy'ego Jr. w wyborach prezydenckich

Ostatnia szokująca hipoteza ekonomistów Saxo Banku to możliwe zwycięstwo Roberta F. Kennedy'ego Jr. w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku. Syn słynnego amerykańskiego polityka startowałby z ramienia niewielkiej partii i początkowo nie miałby większych szans.

Jednak jego populistyczne hasła antyestablishmentowe i antykorporacyjne zyskałyby uznanie sfrustrowanych wyborców po obu stronach amerykańskiej sceny politycznej. W trakcie kampanii poparcie dla Kennedy'ego rosłoby lawinowo, pozwalając mu ostatecznie wygrać wybory.

Nowa era w polityce USA

Jego prezydentura oznaczałaby radykalną zmianę i nową erę w amerykańskiej polityce. Ze względu na antywojenne i antykorporacyjne poglądy Kennedy'ego, na wartości tracili akcje wielu spółek sektora zbrojeniowego, medycznego i ubezpieczeniowego. Natomiast zyskiwałyby firmy promujące pokój i społeczną odpowiedzialność biznesu.

Byłaby to zatem geopolityczna rewolucja i koniec ery militaryzmu oraz neoliberalizmu gospodarczego w USA. Prawdopodobnie zmniejszyłaby się też przepaść między bogatymi i biednymi obywatelami tego mocarstwa.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem szokujące scenariusze przedstawione przez ekonomistów Saxo Banku, które mogłyby zdarzyć się w 2024 roku. Skupiłem się na sześciu prognozach dotyczących rynków finansowych oraz geopolityki, które według analityków wstrząsnęłyby światową gospodarką.

Jednym z możliwych scenariuszy jest gwałtowny wzrost cen ropy naftowej do 150 dolarów za baryłkę, co mogłoby zachęcić Arabię Saudyjską do transformacji swojej gospodarki. Inną wizją jest globalny kryzys zdrowotny spowodowany nadmiernym popytem na leki przeciw otyłości.

Analitycy Saxo Banku przewidują również możliwość zwolnienia przez rząd USA dochodów z obligacji skarbowych z podatku, co oznaczałoby koniec ery kapitalizmu w tym kraju. Inny scenariusz to atak hakerski z wykorzystaniem deepfake'ów, który wymusiłby nowe regulacje AI.

Ostatnie prognozy to międzynarodowa kooperacja krajów z deficytem handlowym w ramach "Klubu Rzymskiego" oraz zwycięstwo Roberta F. Kennedy'ego Jr. w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły