News

Szokujące zarobki szefa Biedronki - ta kwota zwala z nóg

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska22.05.20244 min.
Szokujące zarobki szefa Biedronki - ta kwota zwala z nóg

Przygotuj się na szokującą informację. Według analizy zarobków prezesów spółek notowanych na gizbońskiej giełdzie, przeprowadzonej przez portugalski dziennik "Expresso", Soares dos Santos, szef Jeronimo Martins (właściciela Biedronki) w 2023 r. zarobił 4,9 mln euro. Co więcej, kwota ta jest aż 232,5 razy wyższa od przeciętnej płacy pracowników tej grupy, włączając polskie sklepy sieci Biedronka.

Zarobki szefa Jeronimo Martins ponad 232 razy wyższe

Niesamowite, ale prawdziwe! Według analizy przeprowadzonej przez portugalski dziennik "Expresso", zarobki Soaresa dos Santosa, prezesa Jeronimo Martins (właściciela sieci Biedronka), są ponad 232 razy wyższe niż średnia pensja pracowników tej grupy. W liczbach bezwzględnych w 2023 roku prezes zainkasował zawrotną kwotę 4,9 miliona euro!

Wydaje się to kwotą zupełnie nieproporcjonalną do zarobków pracowników Biedronki. Wyobraź sobie, że podczas gdy szef firmy zgarnął prawie 5 milionów euro, Twoja pensja jako kasjera czy sprzedawcy wynosiłaby zaledwie około 21 tysięcy euro rocznie. Różnica powalająca, prawda?

Takie dysproporcje w wynagrodzeniach pomiędzy pensją kierownictwa a szeregowymi pracownikami to niestety rzeczywistość wielu dużych korporacji. Pokazuje to skalę nierówności społecznych i ogromnej przepaści między najwyższym szczeblem zarządzającym a zwykłymi zatrudnionymi.

Średnia płaca pracownika Biedronki zaledwie 21 tys. euro

Choć kwota 21 tysięcy euro może się wydawać dla wielu Polaków całkiem przyzwoitym zarobkiem, to w porównaniu z niesamowitym wynagrodzeniem prezesa Jeronimo Martins jest to po prostu marne grosze. Ceny w dużych sieciach handlowych takich jak Biedronka rosną z roku na rok, podczas gdy pracownicy muszą zadowalać się skromnymi podwyżkami.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Biedronka została określona przez "Expresso" jako jedna z firm o najniższych kosztach zatrudnienia. Czyżby właśnie tak niskie zarobki pracowników Biedronki były ceną za utrzymywanie niskich cen na sklepowych półkach?

  • Różnica w zarobkach pomiędzy szefem a przeciętnym pracownikiem Biedronki jest szokująco wielka.
  • Pensje na poziomie około 21 tysięcy euro rocznie to niezbyt hojne wynagrodzenie jak na dużą korporację.
  • Czy niskie płace idą w parze z niskimi cenami produktów? Trudno jednoznacznie stwierdzić przyczynę takiego stanu rzeczy.

Niezależnie od odpowiedzi na te pytania, nie można zaprzeczyć, że taka skala nierówności w korporacjach jest głęboko niepokojąca i z pewnością wywołuje wiele dyskusji na temat sprawiedliwości społecznej.

Czytaj więcej: Grozi Ci nawet 3 tys. zł kary za blokowanie nowych miejsc postojowych pod dyskontami

EDP na drugim miejscu pod względem najwyższych zarobków

Zdjęcie Szokujące zarobki szefa Biedronki - ta kwota zwala z nóg

Zwycięzcą w rankingu najlepiej zarabiających prezesów portugalskich firm został co prawda Soares dos Santos z Jeronimo Martins. Jednak tuż za nim uplasował się Miguel Stilwell de Andrade z grupy EDP, który w 2023 roku zgarnął ponad 2,1 miliona euro. Co ciekawe, jego zarobki były 43 razy wyższe niż przeciętna pensja pracownika tej firmy działającej w sektorze energetycznym.

EDP obecna jest również na polskim rynku od 2020 roku pod nazwą EDP Energia Polska. Nie wiadomo jednak, czy skandalicznie wysokie wynagrodzenie prezesa de Andrade ma bezpośredni wpływ na pensje kierownictwa i pracowników polskiego oddziału firmy. Z całą pewnością byłoby to jednak tematem wartym zbadania.

Warto podkreślić, że takie zadziwiające różnice w płacach pomiędzy szefostwem a pracownikami wydają się być normą w przypadku największych przedsiębiorstw. Pokazuje to jak wielka przepaść finansowa dzieli najbogatszych od pozostałej części społeczeństwa, co stanowi ogromne wyzwanie w dążeniu do większej równości.

Podsumowując, zarobki prezesów Jeronimo Martins i EDP wzbudzają prawdziwe oburzenie na tle skromnych wynagrodzeń ich pracowników. Być może ta jaskrawa nierówność zachęci do głębszej debaty na temat sprawiedliwego wynagradzania i zmniejszenia rozpiętości płacowych w wielkich korporacjach.

Najczęstsze pytania

Gigantyczne wynagrodzenia najwyższej kadry menedżerskiej to efekt skomplikowanych systemów premiowych i motywacyjnych, mających na celu przyciągnięcie i utrzymanie najlepszych specjalistów. W grę wchodzą także czynniki psychologiczne, takie jak chęć demonstracji sukcesu i prestiżu przez prezesów.

Wielu ekspertów kwestionuje potrzebę tak ogromnych różnic w wynagrodzeniach. Argumentują, że mniejsze dysproporcje nie zaszkodziłyby efektywności firm, a przyczyniłyby się do bardziej sprawiedliwego podziału zysków i większej motywacji pracowników niższego szczebla.

Ogromne dysproporcje w płacach prowadzą do narastania napięć społecznych, poczucia niesprawiedliwości, a także negatywnie wpływają na wydajność pracowników. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do protestów i strajków. Promują również pogłębianie się nierówności ekonomicznych w społeczeństwie.

Choć skala różnic w wynagrodzeniach może się nieco różnić, problem znacznych nierówności płacowych w dużych korporacjach występuje w większości rozwiniętych gospodarek na świecie. Najwyższe kwoty pensji prezesów notuje się często w Stanach Zjednoczonych.

Rozwiązaniami mogą być: ustalenie maksymalnego stosunku między najniższym a najwyższym wynagrodzeniem w firmie, zmiany w systemach premiowych dla kierownictwa, lepsze reprezentowanie praw pracowników czy większa transparentność w kwestii płac. Ostateczne decyzje należą jednak do właścicieli firm.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły