Szymon Hołownia, lider Polski 2050, zaskoczył opinię publiczną propozycją obniżenia wieku wyborczego do 16 lat. Podczas spotkania z młodzieżą w krakowskim liceum argumentował, że w starzejącym się społeczeństwie głos młodych powinien być bardziej słyszalny. Zadeklarował też, że jego ugrupowanie przygotuje projekt zmian w konstytucji niezbędnych do wprowadzenia tej rewolucyjnej propozycji.
Kluczowe wnioski:- Hołownia uważa, że obniżenie wieku wyborczego byłoby sprawiedliwe wobec młodych w starzejącym się społeczeństwie
- Chce, aby głos młodych był bardziej słyszalny i miał realny wpływ
- Polska 2050 szykuje projekt zmian w konstytucji umożliwiających głosowanie od 16. roku życia
- Propozycja wywoła zapewne gorącą debatę o sensie i zasadności tak radykalnego rozwiązania
- Nieznana jest reakcja starszych wyborców, którzy stanowią bazę Hołowni
Hołownia chce obniżyć wiek wyborczy
Szymon Hołownia, lider ugrupowania Polska 2050, zaskoczył opinię publiczną propozycją obniżenia wieku wyborczego w Polsce do 16 lat. Podczas spotkania z młodzieżą w jednym z krakowskich liceów polityk argumentował, że w obliczu starzenia się społeczeństwa głos młodych powinien być bardziej słyszalny i mieć realny wpływ na kształt państwa.
Hołownia podkreślał, że obniżenie wieku wyborczego byłoby sprawiedliwym rozwiązaniem dającym młodemu pokoleniu większe poczucie podmiotowości. Jednocześnie zadeklarował, że jego ugrupowanie przygotuje projekt zmian w konstytucji niezbędnych do wprowadzenia tego rewolucyjnego pomysłu.
Argumenty Hołowni za obniżką wieku
Lider Polski 2050 przedstawił kilka argumentów przemawiających jego zdaniem za obniżeniem wieku wyborczego. Podkreślał, że w starzejącym się społeczeństwie z każdymi kolejnymi wyborami rośnie odsetek starszych wyborców kosztem młodszych.
- Dzisiaj to głównie starsi decydują o przyszłości młodych, układając im życie na długie lata. My zaś, starsi, prędzej czy później się z tego świata odmeldujemy. Dlatego słuszne jest, aby dać większy głos młodemu pokoleniu, którego decyzje wyborcze będą miały wpływ na całe ich dorosłe życie - argumentował Hołownia.
Plany zmian w konstytucji
Aby wprowadzić postulowane rozwiązanie, konieczna byłaby zmiana konstytucji. Obecnie prawo wyborcze w Polsce przysługuje osobom, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 18 lat. Hołownia nie ukrywa, że będzie to wymagało zmiany kilku artykułów ustawy zasadniczej.
Zadeklarowaliśmy, że przygotujemy projekt zmian ws. obniżenia wieku wyborczego. Wiemy, że nie będzie to proste, ale uważamy, że należy dać młodym realny głos w kształtowaniu ich własnej przyszłości - stwierdził Hołownia.
Jeszcze nie wiadomo, jak miałyby wyglądać szczegóły proponowanych rozwiązań i kiedy mogłyby wejść w życie. Biorąc jednak pod uwagę skalę zmian konstytucyjnych, wprowadzenie ich w najbliższych wyborach parlamentarnych wydaje się mało prawdopodobne.
Reakcje młodych na propozycję
Młodzież obecna na spotkaniu z Szymonem Hołownią entuzjastycznie przyjęła jego propozycję. Wiele osób podnosiło, że czują się od lat wykluczeni z procesów decyzyjnych dotyczących ich przyszłości. Obniżenie wieku wyborczego dałoby im realne narzędzia do artykułowania swoich potrzeb.
Nie brakowało też głosów sceptycznych, zwracających uwagę na niedojrzałość czy brak świadomości politycznej wśród części młodych wyborców. Niemniej jednak zdecydowana większość obecnej młodzieży odniosła się do pomysłu pozytywnie.
Czytaj więcej: Microsoft zdobywa miejsce w radzie nadzorczej OpenAI – dowiedz się więcej!
Wpływ starzenia się społeczeństwa
W swojej argumentacji Hołownia często podkreślał problem starzenia się polskiego społeczeństwa i związanego z tym przesuwania się struktury demograficznej w kierunku osób starszych. Jest to rzeczywiście palący problem.
Odsetek osób 65+ w populacji Polski | 2020 rok | 2030 rok (prognoza) |
Mężczyźni | 13% | 17% |
Kobiety | 16% | 21% |
Ponadto z badań wynika, że frekwencja wyborcza w grupach wiekowych 60+ i 70+ systematycznie rośnie. W połączeniu z ogólnym starzeniem się społeczeństwa, prowadzi to do coraz większej dominacji głosów starszych pokoleń i marginalizacji postulatów młodych.
Co na to starsi wyborcy
Na razie brak szerszych badań opinii wśród starszych wyborców na temat obniżenia wieku wyborczego do 16 lat. Można się jednak spodziewać, że pomysł ten spotka się raczej ze sprzeciwem osób, które stanowią trzon elektoratu Hołowni.
Wątpliwe, aby starsze pokolenie chciało się dobrowolnie zrzec części wpływów na rzecz młodych. Dlatego kluczowe będzie przekonanie ich, że to rozwiązanie leży w interesie całego społeczeństwa.
Podsumowanie
W moim artykule omówiłem rewolucyjną propozycję Szymona Hołowni dotyczącą obniżenia wieku wyborczego w Polsce do 16 lat. Przedstawiłem argumentację lidera Polski 2050, który uważa, że byłoby to sprawiedliwe rozwiązanie dające młodym realny głos i wpływ na kształt państwa. Zwróciłem uwagę, że dla wprowadzenia tego pomysłu niezbędne byłyby zmiany w konstytucji.
Przytoczyłem entuzjastyczną reakcję młodzieży, która czuje się często pomijana w decyzjach dotyczących jej przyszłości. Pokazałem też dane o postępującym starzeniu się polskiego społeczeństwa, co zdaniem Hołowni dodatkowo przemawia za wzmocnieniem głosu młodych. Na koniec wskazałem, że propozycja ta może spotkać się ze sprzeciwem starszych wyborców, którzy niechętnie zrzekliby się wpływów.
Mam nadzieję, że mój artykuł pozwolił Ci, drogi Czytelniku, lepiej zrozumieć intencje i możliwe skutki tego odważnego pomysłu lidera Polski 2050. Jest to z pewnością inicjatywa godna uwagi i szerokiej debaty publicznej. Czekam na Twoją opinię w tej sprawie!