News

Tajemnica najzamożniejszej gminy w Polsce. Wójtem nieznany Dariusz Michałek?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk22.04.20244 min.
Tajemnica najzamożniejszej gminy w Polsce. Wójtem nieznany Dariusz Michałek?

Witajcie, drodzy czytelnicy! W małym miasteczku Kleszczów na Ziemi Łódzkiej dokonał się wielki zwrot akcji - nowym wójtem najbogatszej gminy w Polsce został nieznany dotąd nikomu Dariusz Michałek. W drugiej turze wyborów pokonał on Kazimierę Tarkowską, która przez lata rządziła tą zamożną enklawą. Jak to możliwe, że debiutant ograł doświadczoną rywalką? I jakie plany ma nowo wybrany włodarz? Odkryjmy razem tajemnicę Kleszczowa!

Zaskakująca wygrana nieznajomego. Kim jest Dariusz Michałek?

Wybory samorządowe 2024 roku przyniosły prawdziwą sensację w podłódzkiej gminie Kleszczów, uznawanej za najbogatszą gminę w Polsce. Nieznany szerzej Dariusz Michałek dokonał rzeczy niemal niemożliwej - pokonał w drugiej turze głosowania doświadczoną Kazimierę Tarkowską, która przez lata rządziła tą bogatą enklawą.

Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, Dariusz Michałek zdobył imponujące 60,45% głosów, zapewniając mu zwycięstwo i stanowisko nowego wójta Kleszczowa. Jego kontrkandydatka musiała zadowolić się 38,55% poparcia, co oznacza, że była wójt nie zyskała przychylności ponad dwóch tysięcy mieszkańców gminy.

Wynik ten był prawdziwą niespodzianką, biorąc pod uwagę fakt, że Michałek debiutował w wyborach samorządowych w roli kandydata na wójta. Jak się okazuje, ludzie pragnęli nowej twarzy i zmian dla swojej zamożnej społeczności. Zwycięski komitet z radością ogłosił, że wygrała "uśmiechnięta i otwarta" wizja rozwoju Kleszczowa.

 • Pochodzący z pobliskiej Wolicy Michałek ma zaledwie 35 lat, ale swoją determinacją i nowymi pomysłami porwał serca mieszkańców "polskiego emiratu".
 • Przyszły włodarz przekonywał, że gmina Kleszczów nie idzie w kierunku, na jaki liczą lokalni obywatele.
 • Zapewniał, że pod jego rządami zmiany pójdą pełną parą, dając początek zupełnie nowej erze w rozwoju Kleszczowa.

Kleszczów ma nowego włodarza. Plany i priorytety Michałka

Po ogłoszeniu zwycięstwa w wyborach, Dariusz Michałek nie krył entuzjazmu i od razu nakreślił plany na swoją kadencję wójta najbogatszej gminy w Polsce. Nowo wybrany gospodarz Kleszczowa zapowiada daleko idące zmiany i stawia sobie ambitne cele.

Według zapowiedzi, priorytetem nowych władz będzie zapewnienie stałego zatrudnienia dla mieszkańców Kleszczowa. Michałek uważa, że strefy przemysłowe gminy nie są w pełni wykorzystane i mogą stać się w przyszłości obciążeniem. Planuje więc przyciągnąć nowych inwestorów, aby maksymalnie zwiększyć zatrudnienie na miejscu.

Na liście planów nowego wójta znajduje się także efektywniejsze pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej, większe wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców i rolników oraz wzmocnienie kontroli nad wydatkami i inwestycjami gminnymi. Co ciekawe, Michałek zapowiada także wprowadzenie usługi "złotej rączki" dla seniorów 65+, którzy będą mogli liczyć na pomoc gminy w domowych obowiązkach.

 • Nowy gospodarz chce położyć nacisk na rozwój Odnawialnych Źródeł Energii, dając mieszkańcom możliwość wymiany starych urządzeń na nowe.
 • W planach jest też walka z nielegalnymi wysypiskami śmieci, które zagrażają uporządkowanemu charakterowi gminy Kleszczów.
 • Michałek dąży do tego, by jego rodzima miejscowość nie stała się "jednym wielkim wysypiskiem".

Czytaj więcej: Kluczowy sponsor konfliktu: Zaskakująca rola belgijskiej firmy

Najbogatsza gmina w Polsce. Rekordowe zasoby finansowe

Zdjęcie Tajemnica najzamożniejszej gminy w Polsce. Wójtem nieznany Dariusz Michałek?

Aby w pełni zrozumieć wyzwania stojące przed nowym włodarzem Kleszczowa, trzeba znać specyfikę tej niecodziennej gminy. Położona w województwie łódzkim, od lat zaliczana jest do grona najbogatszych gmin w Polsce. Wszystko dzięki obecności na jej terenie potężnej Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów".

To właśnie ta kopalnia, będąca własnością giganta energetycznego PGE, sprawia, że Kleszczów ma przepastne zasoby finansowe. Średni dochód na mieszkańca w tej małej gminie wynosi blisko 18 tysięcy złotych rocznie! Dla porównania, w sąsiedniej Łodzi ta kwota nie przekracza nawet 2,5 tysiąca złotych.

Dzięki tak ogromnym wpływom podatkowym ze strony kopalni, Kleszczów został określony mianem "polskiego emiratu" przez analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Na liście zamożnych gmin o najbogatszych mieszkańcach, obok Kleszczowa znalazły się także inne miejscowości opływające w pieniądze dzięki sąsiedztwu kopalń lub będące popularnymi kurortami turystycznymi.

Najczęstsze pytania

Kleszczów uznawany jest za najbogatszą gminę w Polsce. Dzięki obecności Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów", średni dochód na mieszkańca w tej gminie sięga blisko 18 tysięcy złotych rocznie, znacznie przewyższając dochody mieszkańców sąsiednich miast jak Łódź.

Dariusz Michałek to 35-letni mieszkaniec pobliskiej Wolicy, który w zaskakującym zwrocie akcji pokonał doświadczoną Kazimierę Tarkowską w drugiej turze wyborów samorządowych 2024 roku. Pomimo debiutu, przekonał mieszkańców Kleszczowa swoją energią i nowymi pomysłami na rozwój najbogatszej gminy w Polsce.

Nowy wójt stawia na zapewnienie stałego zatrudnienia dla mieszkańców, przyciąganie nowych inwestorów do gminnych stref przemysłowych oraz pozyskiwanie funduszy z UE. Chce też wspierać lokalnych przedsiębiorców i rolników, a także wprowadzić usługę "złotej rączki" dla seniorów oraz walkę z nielegalnymi wysypiskami śmieci.

Mianem "polskiego emiratu" Kleszczów został określony przez analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego ze względu na swoje ogromne bogactwo wynikające z obecności kopalni węgla brunatnego. Zamożność mieszkańców tej gminy przyrównana została do warunków życia obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Będąc najbogatszą gminą w kraju, Kleszczów może sobie pozwolić na liczne inwestycje i świadczenia dla mieszkańców. Władze zapowiadają m.in. lepsze wsparcie dla przedsiębiorców, rolników i seniorów oraz rozwój infrastruktury opartej na odnawialnych źródłach energii.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły