Finanse

Tajemnice systemu Ognivo - jak nieoceniona pomoc dla komorników wygląda w praktyce?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk21.12.20236 min.
Tajemnice systemu Ognivo - jak nieoceniona pomoc dla komorników wygląda w praktyce?

Ognivo lista banków to kompleksowy system łączący banki i inne instytucje finansowe, który ma ułatwiać wymianę informacji w sposób bezpieczny i zgodny z prawem. Jak w praktyce wygląda pomoc, jaką Ognivo zapewnia komornikom? W poniższym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest ten system, kto może z niego korzystać i jak usprawnia on pracę komorników.

Kluczowe wnioski:

 • Ognivo pozwala na szybką, elektroniczną wymianę danych między bankami a komornikami.
 • Dzięki niemu komornicy sprawniej odnajdują rachunki bankowe dłużników.
 • System zapewnia pełne bezpieczeństwo wrażliwych danych.
 • Wszyscy uczestnicy rynku bankowego w Polsce korzystają z Ognivo.
 • Komornik może wielokrotnie sprawdzać rachunki konkretnego dłużnika w poszukiwaniu środków na spłatę zobowiązań.

Jak system Ognivo ułatwia pracę komornikom?

System Ognivo odgrywa kluczową rolę w usprawnianiu pracy komorników. To rozwiązanie wdrożone we wrześniu 2016 roku, którego celem jest elektroniczna wymiana danych pomiędzy bankami a organami egzekucyjnymi. Dzięki niemu komornicy mogą szybko i sprawnie pozyskiwać informacje na temat rachunków bankowych dłużników.

Wcześniej cały proces przekazywania takich danych odbywał się drogą papierową, co było żmudne i kosztowne. Ognivo zautomatyzowało i przyspieszyło tę procedurę. Komornik przesyła przez system zapytanie o konkretnego dłużnika, a banki udzielają odpowiedzi „tak” lub „nie”, potwierdzając posiadanie konta.

Szybkie blokowanie i przelewanie środków z rachunków

Komornik po identyfikacji rachunku może niezwłocznie przesłać do banku zawiadomienie o zajęciu. Bank musi wtedy zablokować konto lub przelać środki. Dłużnik nie dostaje wcześniej informacji o zajęciu i czasem dowiaduje się o nim dopiero przy próbie płatności. Te sprawne działania Ognivo umożliwia.

Komornik z reguły sprawdza rachunki dłużnika jednorazowo na początku postępowania. Bywa jednak, że po pewnym czasie, np. po 6 miesiącach, ponawia zapytanie w systemie. Nie można więc mieć pewności, jak często komornik szuka informacji o rachunkach.

Ognivo - na czym polega ten system wymiany informacji?

System Ognivo działa w postaci elektronicznej aplikacji, która zawiera wiele modułów odpowiadających potrzebom różnych instytucji. Niektóre z nich są obowiązkowe, a inne opcjonalne. Jednym z kluczowych jest moduł zapytań o rachunki bankowe dłużników, z którego korzystają właśnie komornicy.

Co ważne, Ognivo gwarantuje pełne bezpieczeństwo wrażliwych danych objętych tajemnicą bankową. Posiada certyfikat normy ISO 27001:2013 potwierdzający wysokie standardy w tym zakresie.

Pozostałe funkcje systemu

Oprócz ułatwiania egzekucji komorniczych, Ognivo pełni też inne istotne funkcje. Umożliwia np. dostęp do informacji o rachunkach osób zmarłych, „zapomnianych” rachunkach czy kontach wskazanych przez uprawnione organy.

Operator systemu, KIR, prowadzi w jego ramach Centralną Informację o Rachunkach Bankowych. Daje ona dostęp do danych o rachunkach bankowych na żądanie uprawnionych podmiotów, takich jak urzędy skarbowe, ZUS czy prokuratura.

Czytaj więcej: Poradnik kredytu samochodowego: Czy to opcja dla Ciebie?

Które instytucje korzystają z Ognivo i jakie dane wymieniają?

Z systemu Ognivo korzystają obecnie wszystkie banki w Polsce, w tym SKOK-i i banki spółdzielcze. Oznacza to, że nie istnieją instytucje finansowe działające całkowicie poza tym systemem.

Banki przekazują innym uprawnionym podmiotom, w tym komornikom, dane o:

 • numerach rachunków bankowych klientów,
 • saldach tych rachunków,
 • obrotach i transakcjach na rachunkach.

Pozwala to m.in. organom egzekucyjnym szybko zidentyfikować majątek dłużników i prowadzić skuteczne działania.

Jak działa moduł zapytań o rachunki bankowe dla komorników?

Tajemnice systemu Ognivo - jak nieoceniona pomoc dla komorników wygląda w praktyce?

Najważniejszą funkcją Ognivo z perspektywy komorników jest moduł zapytań o rachunki bankowe osób zadłużonych. Pozwala on organowi egzekucyjnemu wysłać do banków zapytanie dotyczące konkretnego dłużnika.

Komornik musi opatrzyć je bezpiecznym podpisem elektronicznym. System automatycznie weryfikuje zapytanie, a bank udziela odpowiedzi „tak” - gdy dłużnik posiada tam rachunek lub „nie” - gdy rachunku nie ma.

Szczegóły techniczne modułu

Moduł zapytań działa w oparciu o specjalną infrastrukturę teleinformatyczną i ściśle określone standardy wymiany danych. Zapewnia to bezpieczeństwo i szybkość całego procesu. Komornicy mogą przesyłać zapytania przez 24 godziny na dobę.

Odpowiedzi banków trafiają do komorników w ciągu maksymalnie 24 godzin. Banki udzieliły dotąd kilkadziesiąt milionów odpowiedzi w ramach modułu. System cały czas się rozwija i zyskuje nowe funkcjonalności.

Czy Ognivo zapewnia bezpieczną wymianę danych objętych tajemnicą?

Bezpieczeństwo danych objętych tajemnicą, w tym tajemnicą bankową, jest priorytetem dla systemu Ognivo. W tym celu zostały zaimplementowane specjalne rozwiązania techniczne i organizacyjne.

Ognivo posiada certyfikat zgodności z normą ISO/IEC 27001:2013 dotyczącą bezpieczeństwa informacji. Potwierdza on wdrożenie szeregu środków technicznych i procedur zarządzania ryzykiem związanym z cyberbezpieczeństwem.

Gwarancje bezpieczeństwa systemu Ognivo: - szyfrowanie danych,
- kontrola dostępu i rejestrowanie operacji,
- mechanizmy wykrywania i reagowania na incydenty,
- regularne testy bezpieczeństwa systemu.

Inne aspekty bezpieczeństwa Ognivo

Poza rozwiązaniami technicznymi istotne są także kwestie prawne i organizacyjne. Operator systemu musi przestrzegać przepisów dotyczących ochrony danych osobowych i tajemnicy bankowej. Ma też obowiązek archiwizacji informacji przez określony czas.

Wszyscy użytkownicy Ognivo uzyskują dostęp po spełnieniu wymogów uprawniających do pozyskiwania określonych danych. Każda operacja w systemie jest rejestrowana, co zapewnia rozliczalność.

Jak często komornik sprawdza przez Ognivo rachunki dłużników?

Komornik co do zasady wysyła zapytanie o rachunki dłużnika jednorazowo na początku postępowania egzekucyjnego. Nie ma ustalonego harmonogramu takich działań. Niemniej jednak zdarza się, że po jakimś czasie, np. po 6 miesiącach, ponawia zapytania.

Nie można więc mieć pewności, jak często komornik sprawdza rachunki konkretnego dłużnika. Zależy to od okoliczności sprawy i decyzji samego komornika. Nie istnieją sztywne przepisy regulujące tę kwestię.

Nawet jeśli komornik już raz sprawdził rachunki przez Ognivo, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobił to ponownie - nawet kilkakrotnie w trakcie trwania postępowania egzekucyjnego.

Otwarcie nowego rachunku a działania komornika

Jeżeli dłużnik w międzyczasie otworzy nowy rachunek, nawet w banku już sprawdzonym przez komornika, to informacja o tym nie trafi do niego automatycznie. Aby się o tym dowiedzieć, musi wysłać kolejne zapytanie przez system Ognivo.

Dlaczego dłużnik często dowiaduje się o zajęciu konta dopiero przy próbie wypłaty?

Komornik po zidentyfikowaniu rachunku bankowego dłużnika może wysłać do banku zawiadomienie o jego zajęciu. Dzieje się to zazwyczaj jeszcze przed poinformowaniem samego dłużnika o tym fakcie.

Dlatego częstą sytuacją jest, że osoba dłużna próbuje wypłacić pieniądze z bankomatu lub zapłacić kartą, a transakcja nie może zostać zrealizowana. Dopiero wtedy orientuje się, że jej konto zostało zajęte komorniczo.

Dzieje się tak, ponieważ zajęcie rachunku bankowego i przekazanie środków przez bank następuje bardzo szybko – w ciągu maksymalnie kilku dni. Tymczasem dłużnik orientuje się o całej sprawie z opóźnieniem, bo dostaje zawiadomienie pocztą.

Taki sposób działania komornika i banku jest jak najbardziej prawidłowy. Ma na celu skuteczne odzyskanie należności w jak najkrótszym czasie. Jednak dla osoby zadłużonej taka niespodziewana blokada konta stanowi często duże zaskoczenie.

Najczęstsze pytania

Oto propozycja FAQ dotyczącego systemu Ognivo:

Ognivo to system teleinformatyczny umożliwiający elektroniczną wymianę danych między bankami a innymi instytucjami, takimi jak urzędy skarbowe, ZUS, komornicy czy sądy. Jego celem jest usprawnienie przepływu informacji objętych tajemnicą bankową.

Z Ognivo korzystają przede wszystkim banki, które mają obowiązek odpowiadać na zapytania dotyczące rachunków bankowych klientów. Uprawnione do wysyłania zapytań są także m.in. komornicy, sądy i urzędy skarbowe.

Specjalny moduł pozwala komornikom szybko wysyłać do banków zapytania o rachunki dłużników, aby zidentyfikować ich majątek. Banki muszą udzielać odpowiedzi w ciągu 24 godzin.

Tak, Ognivo gwarantuje pełne bezpieczeństwo danych dzięki szyfrowaniu, kontroli dostępu i certyfikacji zgodności z normą ISO 27001 dotyczącą ochrony informacji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły