News

Tajemnicza Gra Traderów przeciw Izraelskiej Giełdzie Przed Wybuchem Wojny

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk05.12.20235 min.
Tajemnicza Gra Traderów przeciw Izraelskiej Giełdzie Przed Wybuchem Wojny

Tajemnicza gra traderów na izraelskiej giełdzie przed wybuchem wojny wzbudziła podejrzenia o wykorzystanie poufnych informacji. Jak wynika z raportu dwóch profesorów prawa, tuż przed atakiem Hamasu 7 października 2022 roku doszło do znacznego wzrostu ryzykownych transakcji krótkiej sprzedaży. Inwestorzy wykazywali się niecodzienną przewidywalnością nadchodzących wydarzeń i zarobili na tym gigantyczne sumy.

Kluczowe wnioski:
 • Inwestorzy dokonywali ryzykownych transakcji krótkiej sprzedaży akcji spółek notowanych na giełdzie w Tel Awiwie.
 • Skala tych transakcji była znacznie większa niż podczas wcześniejszych kryzysów w Izraelu.
 • Działania te nasiliły się tuż przed zamachami, co wskazywało na przewidywanie ataków.
 • Izraelskie władze finansowe prowadzą dochodzenie w tej sprawie.
 • Inwestorzy mogli zarobić nawet ponad 100 milionów dolarów na kontrowersyjnych transakcjach.

Nietypowe transakcje przed atakiem Hamasu w Izraelu

Kilka dni przed atakiem Hamasu 7 października 2022 roku, w trakcie żydowskiego święta Sukkot, na izraelskiej giełdzie doszło do znacznego wzrostu ryzykownych transakcji krótkiej sprzedaży. Z raportu dwóch profesorów prawa wynika, że zawierający je inwestorzy zachowywali się tak, jakby przewidywali nadchodzące zamieszki, dzięki czemu mogli zarobić nawet ponad 100 milionów dolarów.

Robert Jackson Jr z New York University School of Law i Joshua Mitts z Columbia Law School w swoim 60-stronnicowym opracowaniu nie ujawnili nazwisk konkretnych osób, ale określili je jako "poinformowanych traderów". Naukowcy zwrócili uwagę, że skala obserwowanych w tym okresie transakcji była znacznie większa niż podczas wcześniejszych kryzysów w Izraelu, w tym pandemii COVID-19 i wojny w Strefie Gazy w 2014 roku.

Przewidywanie przyszłych wydarzeń

Autorzy raportu podkreślili, że tuż przed samym atakiem Hamasu doszło do gwałtownego wzrostu krótkiej sprzedaży izraelskich papierów wartościowych na giełdzie w Tel Awiwie. Wskazywało to, że inwestorzy zdawali się przewidywać nadchodzące wydarzenia i wykorzystywali tę wiedzę do osiągnięcia zysków.

Co więcej, podobne schematy zaobserwowano także podczas żydowskiego święta Paschy na początku kwietnia 2022 roku. Jak wynika ze zdobytych informacji, właśnie w tym terminie Hamas początkowo planował przeprowadzenie zamachów.

Niecodzienne zyski z krótkiej sprzedaży

W raporcie oszacowano, że nieetyczni inwestorzy wykorzystujący poufne informacje mogli zarobić na kontrowersyjnych transakcjach nawet ponad 100 milionów dolarów. Ta kwota przekracza dochody osiągane z podobnych praktyk podczas wcześniejszych konfliktów i kryzysów w Izraelu.

Skala obserwowanych transakcji była znacznie większa niż podczas wcześniejszych kryzysów w Izraelu

Krótka sprzedaż polega na pożyczaniu akcji spółek i sprzedawaniu ich z zamiarem późniejszego odkupienia po niższej cenie, gdy ich wartość spadnie. Różnica cenowa trafia wówczas do kieszeni inwestora. W przypadku nieetycznych traderów chodziło o wywołanie paniki na rynku poprzez ataki Hamasu i wykorzystanie jej do własnych celów.

Podejrzane wzorce na giełdzie

Eksperci zauważyli, że w okresie poprzedzającym ataki doszło również do wzrostu ryzykownych transakcji na amerykańskich giełdach. Może to oznaczać, że nieetyczni traderzy działali na szeroką skalę, wykorzystując poufne informacje do realizacji zysków kosztem zwykłych inwestorów.

Czytaj więcej: Aktualne kursy walut - jakie ceny czekają nas za euro, dolara oraz franka dzisiaj?

Dochodzenie ws. dziwnych transakcji

Cała sprawa budzi poważne kontrowersje natury etycznej i prawnej. Izraelskie władze finansowe potwierdziły, że znają szczegóły opisywanych transakcji i aktualnie prowadzone jest dochodzenie mające wyjaśnić, czy doszło do nielegalnych działań z wykorzystaniem poufnych informacji.

 • Inwestorzy mogli nielegalnie wykorzystać wiedzę o planowanym ataku Hamasu.
 • Ich zyski z kontrowersyjnych transakcji szacowane są na ponad 100 mln dolarów.

Niezależnie od wyników śledztwa, cała sprawa pokazuje, że niektórzy inwestorzy są gotowi na bardzo ryzykowne i moralnie wątpliwe działania dla osiągnięcia gigantycznych zysków kosztem zwykłych obywateli.

Podsumowanie

Tajemnicza Gra Traderów przeciw Izraelskiej Giełdzie Przed Wybuchem Wojny

W moim artykule opisałem kontrowersyjną sprawę nieetycznych transakcji na izraelskiej giełdzie papierów wartościowych. Tuż przed atakiem Hamasu w październiku 2022 roku doszło tam do gwałtownego wzrostu ryzykownych transakcji krótkiej sprzedaży. Wszystko wskazuje na to, że część inwestorów posiadała poufne informacje na temat planowanego zamachu i postanowiła je wykorzystać dla własnych korzyści.

Powołując się na raport dwóch profesorów prawa, przytoczyłem szacunki mówiące o tym, że nieetyczni traderzy mogli zarobić na tym procederze nawet ponad 100 milionów dolarów. To zdecydowanie więcej niż podczas wcześniejszych kryzysów w Izraelu. Opisałem też, na czym polega kontrowersyjna krótka sprzedaż i w jaki sposób można było nielegalnie manipulować kursem akcji izraelskich spółek.

Zaznaczyłem, że cała sprawa jest obecnie badana przez izraelskie władze finansowe. Niezależnie jednak od rozstrzygnięć, pokazuje ona patologiczne oblicze niektórych inwestorów, gotowych nawet wykorzystać ludzkie tragedie do realizacji gigantycznych zysków. Mam nadzieję, że mój artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć tę bulwersującą historię.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły