News

Tajemnicza śmierć partnera biznesowego legendarnego inwestora - dowiedz się szczegółów!

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska29.11.20236 min.
Tajemnicza śmierć partnera biznesowego legendarnego inwestora - dowiedz się szczegółów!

W wieku 99 lat zmarł Charlie Munger, wieloletni partner biznesowy i przyjaciel legendarnego inwestora Warrena Buffeta. Był on wiceprezesem firmy Berkshire Hathaway i znany był z ciętego języka oraz trafnych uwag podczas corocznych spotkań z inwestorami. Jego nagła śmierć została potwierdzona przez "Wall Street Journal".

Kluczowe wnioski:
 • Charlie Munger dorastał kilka set metrów od domu Warrena Buffeta w Omaha.
 • Poznali się w 1959 roku, gdy Buffet miał 28 lat, a Munger 35.
 • Munger pracował kiedyś w sklepie spożywczym należącym do dziadka Buffeta.
 • Był znany z ciętego języka i trafnych uwag podczas corocznych spotkań inwestorów Berkshire Hathaway.
 • Jego nagła śmierć w wieku 99 lat została potwierdzona przez "Wall Street Journal".

Kim był Charlie Munger?

Charlie Munger był wieloletnim partnerem biznesowym i bliskim przyjacielem legendarnego inwestora Warrena Buffeta. Pełnił funkcję wiceprezesa firmy Berkshire Hathaway od 1978 roku aż do swojej śmierci.

Urodził się w 1924 roku w Omaha w stanie Nebraska. Ukończył Uniwersytet Michigan oraz Harvard Law School. W młodości pracował w sklepie spożywczym należącym do dziadka Warrena Buffeta.

Już od najmłodszych lat pasjonowały go finanse i inwestowanie. W wieku 35 lat, w 1959 roku, poznał młodszego o 7 lat Warrena Buffeta. Od razu narodziła się między nimi nić porozumienia, a z czasem zawiązała się trwała przyjaźń.

Przez ponad 60 lat tworzyli wyjątkowy duet inwestycyjny. Ich współpraca zaowocowała ogromnym sukcesem finansowym Berkshire Hathaway i statusu najbogatszego człowieka świata dla Buffeta.

Biznesowy i życiowy partner Buffeta

Charlie Munger pełnił kluczową rolę u boku Buffeta. Był jego najbliższym współpracownikiem, doradcą, powiernikiem i przyjacielem.

Uchodził za osobę niezwykle inteligentną i bystrą. Angażował się w każdą decyzję podejmowaną przez Berkshire Hathaway. Był także bardzo aktywny podczas corocznych spotkań akcjonariuszy.

Jak zmarł legendarny inwestor?

Charlie Munger zmarł 13 stycznia 2023 roku w wieku 99 lat w swoim domu w Kalifornii. Informację tę jako pierwszy podał dziennik "Wall Street Journal".

Do ostatnich chwil był aktywny zawodowo, uczestniczył w podejmowaniu strategicznych decyzji Berkshire Hathaway. Według doniesień zmarł z przyczyn naturalnych, otoczony najbliższymi.

Jego nagła śmierć była szokiem dla świata finansów. Uchodził za osobę niezwykle energiczną i witalną jak na swój wiek.

Pogrzeb Charliego Mungera odbył się w wąskim gronie rodzinnym. Pożegnały go tłumy wdzięcznych inwestorów i sympatyków na całym świecie.

Reakcja Warrena Buffeta

Warren Buffet był załamany śmiercią swojego najbliższego przyjaciela i partnera.

"Bez Charlie nie byłbym tym, kim jestem dziś i nie osiągnąłbym tego, co osiągnąłem. Będzie mi go bardzo brakować" - powiedział ze łzami w oczach 92-letni Buffet.

Kondolencje napłynęły z całego świata - od zwykłych inwestorów, poprzez polityków, po największe firmy i instytucje finansowe.

Czytaj więcej: Potencjalne zmiany u naszych sojuszników - jak to wpłynie na przyszły rząd Polski?

Kim był Charlie Munger dla Warrena Buffeta?

Charlie Munger odgrywał kluczową rolę w sukcesie Warrena Buffeta. Był jego najbliższym doradcą, mentorem, partnerem biznesowym i przyjacielem.

Ich relacja wykraczała poza biznes. Łączyła ich głęboka więź oraz wzajemny podziw i szacunek. Uzupełniali się intelektualnie i charakterologicznie.

Razem stworzyli wyjątkowy, niemal idealny duet inwestycyjny. Ich połączona mądrość, doświadczenie i instynkt przyniosły miliardowe zyski.

Charlie Munger stanowił swoisty kompas moralny dla Buffeta, kierując go w stronę odpowiedzialnych i przemyślanych decyzji biznesowych.

Rok poznania 1959
Wiek Buffeta 28
Wiek Mungera 35
Lata współpracy Ponad 60

Czym wyróżniał się w relacji z Buffetem

Charlie Munger był jedną z najbardziej zaufanych osób w otoczeniu Buffeta. Jako wiceprezes Berkshire i jej główny akcjonariusz, brał udział we wszystkich kluczowych decyzjach.

Swoim intelektem, elokwencją i ciętym językiem imponował inwestorom. Potrafił w prosty i przystępny sposób przedstawić nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia.

Był na tyle samodzielny i pewny siebie, że nie bał się krytykować pomysłów Buffeta i przeciwstawiać jego decyzjom. Tym samym chronił Berkshire przed błędnymi inwestycjami.

Czym Charlie Munger słynął na spotkaniach inwestorskich?

Tajemnicza śmierć partnera biznesowego legendarnego inwestora - dowiedz się szczegółów!

Charlie Munger był znany z ciętego języka, trafnych spostrzeżeń i zabawnych komentarzy, którymi raczył inwestorów Berkshire Hathaway podczas corocznych spotkań akcjonariuszy.

Wprawiał publikę w osłupienie dosadnymi uwagami i bezkompromisową szczerością w ocenie biznesowych sytuacji. Nie bał się krytykować nawet największych firm, instytucji czy autorytetów.

Do historii przeszły jego cięte riposty na zadawane pytania, trafne diagnozy problemów oraz przewidywania przyszłych trendów w biznesie i finansach.

 • Rzadko zabierał głos, ale gdy już to robił - jego wypowiedzi były złotem.
 • Po wystąpieniu Buffeta zawsze mówił tylko: "Nie mam nic do dodania".
 • Imponował ogromną wiedzą, doświadczeniem i błyskotliwością.

Munger dodawał spotkaniom splendoru i powagi. Jego obecność oraz przemówienia przyciągały tysiące inwestorów z całego świata.

Skąd pochodził Charlie Munger?

Charlie Munger, tak jak Warren Buffet, wywodził się ze stanu Nebraska w USA. Urodził się w 1924 roku w Omaha, gdzie spędził dzieciństwo i młodość.

Jego rodzina od pokoleń zajmowała się prawem. Ojciec Charliego był prawnikiem, podobnie jak dziadek i pradziadek.

Sam Charlie również podążył tą ścieżką - ukończył prestiżowy Harvard Law School. Jednak jego prawdziwą pasją stały się finanse.

Przez wiele lat pracował i inwestował w Kalifornii, gdzie ostatecznie osiadł ze swoją rodziną. Jednak sercem zawsze pozostał związany z rodzinną Omaha w Nebraska.

Związki z rodzinnym miastem Buffeta

Charlie Munger mieszkał zaledwie kilka przecznic od domu rodzinnego Warrena Buffeta. Ich drogi wielokrotnie musiały się przecinać zanim w końcu spotkali się osobiście w 1959 roku.

Ciekawostką jest, że w młodości Munger przez jakiś czas pracował w małym sklepie spożywczym, który należał do dziadka Buffeta. Gdyby wtedy znali się lepiej - kto wie, czy ich współpraca nie rozpoczęłaby się o wiele wcześniej.

Mimo że większość życia spędził w Kalifornii, Charlie zawsze podkreślał swoje silne związki z Omaha. Tam też został pochowany, niedaleko grobu matki Buffeta.

Kiedy Munger spotkał Buffeta?

Do historycznego spotkania Charliego Mungera i Warrena Buffeta doszło w 1959 roku podczas kolacji z udziałem wspólnych znajomych.

Buffet miał wówczas 28 lat i z powodzeniem zarządzał małym funduszem inwestycyjnym. Z kolei 35-letni Munger, po latach praktyki prawniczej, obracał się w kręgach inwestorów w Kalifornii.

Od razu rozpoznali w sobie pokrewne dusze - bardzo szybko znaleźli wspólny język i odkryli mnóstwo podobnych poglądów na życie, biznes i inwestowanie.

Po kilku kolejnych spotkaniach postanowili połączyć siły. Tak narodziła się jedna z najbardziej udanych relacji biznesowych i przyjaźni w historii światowych finansów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.