Finanse

Tajemnicze Ścieżki do Rozliczenia Dochodów z Pracy za Granicą

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska23.12.20237 min.
Tajemnicze Ścieżki do Rozliczenia Dochodów z Pracy za Granicą

Praca sezonowa w Holandii cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Jak jednak poprawnie rozliczyć podatek od dochodów osiągniętych za naszą zachodnią granicą? W artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku przebrnąć przez zawiłości polskiego systemu podatkowego i prawidłowo rozliczyć zagraniczne dochody. Omawiamy m.in. różnice między nieograniczonym a ograniczonym obowiązkiem podatkowym, sposoby łączenia dochodów krajowych i zagranicznych oraz zasady stosowania metod unikania podwójnego opodatkowania.

Kluczowe wnioski:

 • Pracując sezonowo musisz złożyć PIT-ZG, a przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem też PIT-36.
 • Jeśli przekroczysz 183 dni pracy w Holandii, będziesz mieć ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
 • Przy opodatkowaniu dochodów z Holandii stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia.
 • Musisz uiścić 15% zaliczkę na podatek w terminie do 20. dnia miesiąca po powrocie do Polski.
 • Masz czas na złożenie rozliczenia do końca kwietnia następnego roku.

Czy wiesz jak rozliczyć dochody z pracy za granicą w 2023 roku?

Rozliczenie dochodów osiągniętych za granicą może być skomplikowane, zwłaszcza jeśli nastąpiły niedawno zmiany w przepisach podatkowych. W 2023 roku obowiązują nowe regulacje, o których warto wiedzieć, planując pracę poza Polską lub rozliczając zagraniczne wynagrodzenie.

Przede wszystkim od 1 stycznia 2020 r. w życie weszła konwencja MLI, która zmieniła sposób opodatkowania dochodów z Wielkiej Brytanii. Wcześniej stosowano metodę wyłączenia z progresją, a obecnie obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to inny sposób obliczania podatku w Polsce od brityjskich dochodów.

Ponadto w 2021 r. znowelizowano ustawy o PIT, CIT i ryczałcie, wprowadzając zmiany w zakresie ulgi abolicyjnej. Teraz można odliczyć maksymalnie 1 360 zł, ale tylko gdy spełnione są określone warunki.

Kto może skorzystać z ulgi abolicyjnej?

Ulga abolicyjna przysługuje osobom, które:

 • są polskimi rezydentami podatkowymi,
 • rozliczają zagraniczne dochody metodą proporcjonalnego odliczenia,
 • zapłaciły za granicą niższy podatek niż wynosiłby w Polsce,
 • miałyby ponad 1 360 zł korzyści z ulgi abolicyjnej na starych zasadach.

Konwencja MLI zmieniła zasady opodatkowania dochodów z Wielkiej Brytanii

Wspomniana wcześniej Konwencja MLI, czyli Konwencja Wielostronna Implementująca Środki Traktatowego Prawa Podatkowego, która weszła w życie 1 stycznia 2020 r., zmieniła między innymi sposób opodatkowania dochodów z pracy oraz działalności gospodarczej osiąganych przez polskich rezydentów podatkowych w Wielkiej Brytanii.

Do końca 2019 roku stosowano co do zasady metodę wyłączenia z progresją. Od 2020 roku obowiązuje natomiast metoda proporcjonalnego odliczenia. Co to oznacza w praktyce?

Przy metodzie proporcjonalnego odliczenia dochód zagraniczny opodatkowany jest także w Polsce, ale można pomniejszyć należny polski podatek o kwotę równą części podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii. Ta zmiana ma znaczenie dla wielu podatników rozliczających dochody z UK.

Kraj Metoda
Cypr, Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy wyłączenie z progresją
Wielka Brytania, Dania, Irlandia, Norwegia i inne proporcjonalne odliczenie

Czytaj więcej: Revolut infolinia - Kontakt Revolut - Revolut Polska kontakt - Banki -

Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce - różnice

Osoby pracujące lub prowadzące działalność gospodarczą poza granicami Polski, muszą wiedzieć, jaki mają obowiązek podatkowy. Rozróżnia się nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy.

Nieograniczony obowiązek podatkowy oznacza, że rozliczasz w Polsce dochody uzyskane w kraju i za granicą. Natomiast ograniczony obowiązek podatkowy polega na tym, że w Polsce rozliczasz tylko dochody osiągnięte na terenie RP, a z zagranicy w państwie, w którym pracowałeś.

Kiedy zatem masz ograniczony, a kiedy nieograniczony obowiązek podatkowy wobec polskiego fiskusa? O tym decyduje Twoja rezydencja podatkowa.

Kryteria rezydencji podatkowej

Ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce zachodzi, gdy:

 • przebywasz za granicą ponad 183 dni w roku podatkowym lub
 • masz centrum interesów życiowych poza Polską, np. tam masz mieszkanie, rodzinę, prowadzisz działalność.

W pozostałych przypadkach występuje nieograniczony obowiązek podatkowy i rozliczasz całość swoich dochodów przed polskim fiskusem.

Jaki PIT złożyć przy rozliczaniu dochodów zagranicznych?

Tajemnicze Ścieżki do Rozliczenia Dochodów z Pracy za Granicą

Rozliczając dochody z pracy lub działalności gospodarczej za granicą, należy złożyć standardowy PIT (odpowiednio PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38) wraz z dodatkowym załącznikiem PIT-ZG.

W załączniku PIT-ZG wykazuje się wysokość dochodów ze źródeł przychodów położonych za granicą oraz oblicza się należny podatek, zgodnie z regułami opisanymi wcześniej.

Co istotne, przy metodzie wyłączenia z progresją nie ujmuje się na PIT-ZG dochodów zagranicznych, jeśli nie uzyskało się w ogóle przychodów w Polsce. Natomiast stosując metodę odliczenia proporcjonalnego, trzeba wykazać dochody z zagranicy także wtedy, gdy nie miało się dochodów w kraju.

Wakacyjna praca za granicą - gdzie rozliczyć podatek?

Coraz więcej Polaków decyduje się na wakacyjną pracę za granicą, np. w Niemczech, Holandii, Belgii czy Skandynawii. Jak w ich przypadku wygląda rozliczenie podatku?

Jeżeli wyjazd trwa krócej niż pół roku, dochody z zagranicznej pracy rozlicza się w całości w Polsce. Należy więc złożyć standardowy PIT (w zależności od formy opodatkowania) wraz z załącznikiem PIT-ZG, na którym wykazuje się foreign income.

Co więcej, od 2023 r. wprowadzono obowiązek wpłacania zaliczki na podatek w wysokości 17% dochodów w terminie 20 dni od powrotu do kraju. Wcześniej zaliczka nie była wymagana.

Metody unikania podwójnego opodatkowania - jak działają?

Aby zapobiec sytuacji, w której ten sam dochód byłby opodatkowany zarówno w Polsce, jak i w państwie, w którym został osiągnięty, stosuje się metody unikania podwójnego opodatkowania.

W przypadku polskich rezydentów podatkowych pracujących za granicą najczęściej występują:

 • metoda wyłączenia z progresją - dochód zagraniczny pomija się przy ustalaniu podstawy opodatkowania w Polsce, ale bierze się go pod uwagę przy ustalaniu stawki podatku;
 • metoda odliczenia proporcjonalnego - od podatku obliczonego w Polsce odlicza się określoną część podatku zapłaconego za granicą.

W niektórych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazuje się wprost, która metoda ma zastosowanie. W pozostałych przypadkach podatnik może sam wybrać najkorzystniejszą metodę.

Rozliczenie podatku z Niemiec - przykład zastosowania metody wyłączenia z progresją

Przyjmijmy, że w danym roku podatkowym osiągnąłeś w Polsce dochód w kwocie 20 tys. zł, a w Niemczech 30 tys. zł. Łączny Twoj dochód wyniósł więc 50 tys. zł.

Zgodnie z polskimi przepisami, przy takiej kwocie przychodów obowiązuje 17% stawka podatku. Gdyby nie wyłączenie dochodu niemieckiego, należny podatek od 50 tys. zł wyniósłby 7 943,98 zł.

Jednak po zastosowaniu metody wyłączenia z progresją, najpierw trzeba obliczyć efektywną stawkę podatku. W naszym przypadku wynosi ona 15,89%. Według tej stawki obliczamy podatek należny od dochodu osiągniętego w Polsce, czyli 20 tys. zł. Wyniesie on 15,89%, czyli 3 196 zł.

Rozliczenie dochodów z Holandii - jak policzyć podatek do zapłaty?

Załóżmy teraz, że zamiast w Niemczech, drugą część dochodu w kwocie 30 tys. zł osiągnąłeś w Holandii. W tym przypadku stosujemy metodę proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego za granicą.

Najpierw wyliczamy teoretyczny polski podatek od łącznej kwoty dochodów, czyli 50 tys. zł. Wyniesie on 7 943,98 zł.

Następnie obliczamy limit odliczenia, mnożąc kwotę podatku przez udział zagranicznych dochodów w łącznych dochodach. W naszym przykładzie będzie to 7 943,98 zł * (30 000 zł / 50 000 zł) = 4 766,39 zł.

Podatek do zapłaty w Polsce wyniesie zatem: 7 943,98 zł - 4 766,39 zł = 3 177,59 zł.

Rozliczenie dochodów z Anglii i Polski w 2023 roku - przykład

Na koniec rozważmy przykład osoby, która w danym roku osiągnęła w Polsce dochód w wysokości 40 tys. zł, a w Anglii 30 tys. zł. Łączny dochód wyniósł więc 70 tys. zł.

Zgodnie z obecnymi przepisami, w tym przypadku również musimy zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia. Najpierw obliczamy 17% podatek od łącznej kwoty dochodów, czyli 70 tys. zł. Wyniesie on 11 343,98 zł.

Następnie wyliczamy limit odliczenia, mnożąc uzyskaną kwotę podatku przez udział brityjskich dochodów w globalnym dochodzie. W naszej sytuacji daje to 11 343,98 zł * (30 000 zł / 70 000 zł) = 4 861,71 zł.

Ostatecznie podatek do zapłaty w Polsce wyniesie 11 343,98 zł - 4 861,71 zł = 6 482,27 zł.

Pamiętaj, że przy czasowej pracy za granicą, musisz dodatkowo wpłacić 17% zaliczkę na podatek w terminie 20 dni od powrotu. Roczne rozliczenie PIT składasz do końca kwietnia kolejnego roku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik
FinanseJak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik

W obecnych czasach, odpowiednie zarządzanie swoimi pieniędzmi jest bardzo ważne. Równie istotne jest posiadanie oszczędności, co wiele osób wciąż ignoruje. Uznać należy to za duży błąd, ponieważ odłożone pieniądze często mogą nas uratować w przypadku nieplanowanych, dużych wydatków. Z drugiej strony, oszczędności mogą posłużyć także jako sposób na realizację naszych planów życiowych, jak podróże, czy zakup nowego samochodu. Z tego względu, warto wiedzieć jak skutecznie odkładać pieniądze.

Odpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady
FinanseOdpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady

W świecie, gdzie technologia przenika nasze życie, nowe kasyna stają się częścią kultury hazardu. To więcej niż tylko szansa na szczęście - to emocjonująca przygoda. Wybór odpowiedniego kasyna, np. Magic365, oraz metody płatności mają kluczowe znaczenie. Przeanalizujemy popularne metody, ich zalety i wady, oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszą opcję dopasowaną do Twoich potrzeb

Sekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?
FinanseSekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?

Prowadzenie własnej działalności można porównać do niekończącej się podróży, która czasem jest łatwa i przyjemna, a innym razem pełna wybojów i zakrętów. Zdarza się, że w pewnej chwili warto skręcić z głównej trasy i eksplorować nowy nieznany teren. W takiej sytuacji dotacja jest jak piąty bieg, który rozpędza biznes. Dowiedz się, z jakich form finansowania możesz skorzystać.