Finanse

Tajniki usuwania hipoteki: Kompletny Przewodnik wypełnienia wniosku

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska26.12.20234 min.
Tajniki usuwania hipoteki: Kompletny Przewodnik wypełnienia wniosku

Jeśli niedawno spłaciłeś kredyt hipoteczny, z pewnością zastanawiasz się, jak uzyskać zaświadczenie o spłacie kredytu wzór, aby złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. W końcu chcesz jak najszybciej pozbyć się tego obciążenia na swojej nieruchomości. W tym kompletnym poradniku wyjaśniamy krok po kroku, jak poprawnie wypełnić i złożyć wniosek, aby bank wykreślił Cię z hipoteki.

Kluczowe wnioski:

 • Najpierw musisz uzyskać od banku zgodę na wykreślenie hipoteki, czyli tzw. kwit mazalny
 • Do wniosku do wydziału ksiąg wieczystych dołącz wszystkie wymagane załączniki
 • Wniosek możesz złożyć osobiście lub wysłać pocztą do sądu rejonowego
 • Za wykreślenie hipoteki zapłacisz 100 zł opłaty sądowej
 • Na decyzję sądu o wykreśleniu wpisu czeka się zazwyczaj kilka tygodni

Jakie warunki trzeba spełnić, aby złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki?

Aby móc złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki:

Po pierwsze, wierzytelność, która była zabezpieczona hipoteką musi być w całości spłacona. Oznacza to, że jeśli był to np. kredyt hipoteczny, wszystkie raty wraz z odsetkami i opłatami muszą być uregulowane. Nie może być mowy o jakichkolwiek zaległościach czy niedopłatach.

Drugi warunek to uzyskanie pisemnej zgody wierzyciela hipotecznego na wykreślenie hipoteki. W praktyce będzie to bank, który udzielił kredytu zabezpieczonego na nieruchomości. Po spłacie kredytu bank musi wydać dokument - tzw. kwit mazalny - w którym wyrazi zgodę na skreślenie hipoteki.

Kwit mazalny - co zawiera i jak go uzyskać od banku?

Kwit mazalny, inaczej zwany też zaświadczeniem do ksiąg wieczystych jest niezbędny do złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki. Zawiera on m.in. następujące informacje:

 • dane kredytobiorcy
 • dane umowy kredytowej (numer, data zawarcia)
 • potwierdzenie całkowitej spłaty zobowiązania
 • zgodę banku na skreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Większość banków wystawia i przesyła kwit mazalny automatycznie po spłacie kredytu. W niektórych trzeba jednak złożyć wniosek na infolinii lub w oddziale. Niekiedy bank pobiera opłatę administracyjną za wystawienie dokumentu.

Kto może złożyć wniosek o wykreślenie wpisu hipoteki z księgi wieczystej?

Zgodnie z przepisami, prawo do złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki ma zarówno właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką, jak i wierzyciel hipoteczny, np. bank. W praktyce jednak wniosek składa zwykle właściciel, czyli najczęściej kredytobiorca, który spłacił kredyt hipoteczny.

Jeśli nieruchomość ma kilku współwłaścicieli, wniosek musi złożyć każdy z nich. Dotyczy to także małżonków, którzy wspólnie spłacili kredyt na mieszkanie będące ich współwłasnością. W takim przypadku oboje muszą podpisać formularz KW-WPIS.

W jakich sytuacjach bank może odmówić wydania zgody?

Bank co do zasady może odmówić wydania zgody na wykreślenie hipoteki tylko gdy kredyt hipoteczny nie został w całości spłacony. Zdarza się, że przyczyną są drobne kwoty wynikające np. z odsetek za opóźnienie w spłacie rat. Bywa też, że bank i klient się ze sobą nie zgadzają co do wysokości należnych opłat czy prowizji.

W takich sytuacjach dopóki spór nie zostanie rozstrzygnięty polubownie lub przez sąd, bank może odmówić wydania kwitu mazalnego i tym samym zgody na wykreślenie hipoteki. Jest więc bardzo ważne, aby wszystkie kwestie finansowe były jasne przed złożeniem wniosku o skreślenie hipoteki.

Czytaj więcej: Alior bank - jak działają przelewy wychodzące i księgowanie? Przewodnik 2023

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki?

Żeby sąd wykreślił hipotekę z księgi wieczystej, do wniosku KW-WPIS trzeba dołączyć kilka dokumentów:

 • kwit mazalny od banku ze zgodą na wykreślenie hipoteki
 • pełnomocnictwa dla osób podpisanych pod oświadczeniem banku
 • wypełniony formularz wniosku KW-WPIS
 • dowód opłacenia opłaty sądowej za wniosek

Wszystkie dokumenty muszą być oryginałami lub urzędowo poświadczonymi kopiami. Najlepiej złożyć wniosek w 2 egzemplarzach, aby uzyskać potwierdzenie złożenia wniosku od sądu.

Dokument Kto wystawia
Kwit mazalny Bank
Pełnomocnictwa Bank
Wniosek KW-WPIS Właściciel nieruchomości
Dowód opłaty Właściciel nieruchomości

Gdzie i jak złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Tajniki usuwania hipoteki: Kompletny Przewodnik wypełnienia wniosku

Wniosek o wykreślenie hipoteki wraz z załącznikami składa się w sądzie rejonowym, w którym prowadzona jest księga wieczysta danej nieruchomości. Należy udać się do wydziału ksiąg wieczystych i złożyć dokumenty w biurze podawczym.

Najwygodniej jest złożyć wniosek osobiście. Można też wysłać dokumenty pocztą tradycyjną, koniecznie ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Niestety nie ma możliwości złożenia wniosku przez internet.

Zanim złożysz wniosek, sprawdź czy na pewno spłaciłeś cały kredyt i uzyskałeś od banku zgodę na wykreślenie hipoteki. Pomoże Ci to uniknąć niepotrzebnych komplikacji w sądzie.

Ile kosztuje złożenie wniosku o wykreślenie hipoteki?

Za złożenie wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej trzeba zapłacić opłatę sądową w wysokości 100 zł. Można ją uiścić gotówką w kasie sądu albo przelewem na rachunek bankowy właściwego wydziału ksiąg wieczystych.

Jak długo trwa rozpatrzenie wniosku o wykreślenie hipoteki?

Niestety ustawa nie precyzuje, jaki jest maksymalny termin rozpatrzenia wniosku o wykreślenie hipoteki przez sąd. Wszystko zależy więc od obciążenia pracą danego wydziału wieczystoksięgowego.

Zazwyczaj na decyzję sądu o wykreśleniu hipoteki czeka się od 2 tygodni do 3 miesięcy. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz osobiście sprawdzać postępów sprawy w sądzie. Możesz śledzić wpisy w księdze wieczystej online w systemie EKW.

Najczęstsze pytania

Tak, wykreślenie hipoteki po spłacie kredytu jest konieczne. Mimo, że samo wygaśnięcie hipoteki następuje automatycznie po spłacie długu, to usunięcie jej wpisu z księgi wieczystej wymaga złożenia stosownego wniosku do sądu.

Bank ma obowiązek bezzwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni, wydać dokument ze zgodą na wykreślenie hipoteki, czyli tzw. kwit mazalny, po całkowitym uregulowaniu kredytu przez konsumenta.

Tak, wniosek o wykreślenie hipoteki możesz złożyć samodzielnie, bez pomocy radcy prawnego czy adwokata. Wystarczy prawidłowo wypełnić i złożyć odpowiednie dokumenty we właściwym sądzie rejonowym.

Za złożenie wniosku o wykreślenie hipoteki pobierana jest stała opłata sądowa w wysokości 100 zł. Można ją w łatwy sposób opłacić przelewem bankowym lub w kasie sądu.

Informację o wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu w internetowym systemie EKW. Wystarczy na stronie ms.gov.pl wpisać numer księgi nieruchomości.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik
FinanseJak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik

W obecnych czasach, odpowiednie zarządzanie swoimi pieniędzmi jest bardzo ważne. Równie istotne jest posiadanie oszczędności, co wiele osób wciąż ignoruje. Uznać należy to za duży błąd, ponieważ odłożone pieniądze często mogą nas uratować w przypadku nieplanowanych, dużych wydatków. Z drugiej strony, oszczędności mogą posłużyć także jako sposób na realizację naszych planów życiowych, jak podróże, czy zakup nowego samochodu. Z tego względu, warto wiedzieć jak skutecznie odkładać pieniądze.

Odpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady
FinanseOdpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady

W świecie, gdzie technologia przenika nasze życie, nowe kasyna stają się częścią kultury hazardu. To więcej niż tylko szansa na szczęście - to emocjonująca przygoda. Wybór odpowiedniego kasyna, np. Magic365, oraz metody płatności mają kluczowe znaczenie. Przeanalizujemy popularne metody, ich zalety i wady, oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszą opcję dopasowaną do Twoich potrzeb

Sekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?
FinanseSekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?

Prowadzenie własnej działalności można porównać do niekończącej się podróży, która czasem jest łatwa i przyjemna, a innym razem pełna wybojów i zakrętów. Zdarza się, że w pewnej chwili warto skręcić z głównej trasy i eksplorować nowy nieznany teren. W takiej sytuacji dotacja jest jak piąty bieg, który rozpędza biznes. Dowiedz się, z jakich form finansowania możesz skorzystać.