News

Tajny plan Tuska: Seniorzy mogą spać spokojnie

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk18.12.20236 min.
Tajny plan Tuska: Seniorzy mogą spać spokojnie

Trzynastki i czternastki zostaną zagwarantowane w budżecie przynajmniej na najbliższe dwa lata, co oznacza dobre wieści dla seniorów. Według nieoficjalnych informacji rząd Donalda Tuska pracuje nad utrzymaniem dodatkowych emerytur co najmniej do 2025 roku. Ma to związek z nadchodzącymi wyborami i obietnicami wyborczymi, ale emeryci mogą odetchnąć z ulgą - ich świadczenia są bezpieczne. Projekt budżetu zakłada wsparcie dla emerytów i rencistów na poziomie prawie 30 mld zł.

Trzynastki i czternastki zagwarantowane

Rząd Donalda Tuska pracuje obecnie nad projektem budżetu na 2024 rok. Jak donosi RMF FM, na razie jest zgoda na utrzymanie tzw. trzynastej i czternastej emerytury co najmniej przez dwa najbliższe lata. Oznacza to dobre wieści dla polskich seniorów.

Sejmowa większość postanowiła wprowadzić trzynaste i czternaste emerytury co najmniej na dwa najbliższe lata. Jest to zgodne z obietnicami wyborczymi, a także podyktowane nadchodzącymi wyborami samorządowymi, do europarlamentu oraz prezydenckimi.

Do tego czasu nikt trzynastek i czternastek nie ruszy, bo oznaczałoby to zapewne wyborczą porażkę

Po upływie dwóch lat dalszy los dodatkowych świadczeń emerytalnych ma zależeć od kondycji budżetu państwa. Na razie jednak seniorzy mogą spać spokojnie.

Założenia budżetowe według PiS

W projekcie budżetu na 2024 rok, przedstawionym przez rząd Zjednoczonej Prawicy, Ministerstwo Finansów zaplanowało dochody państwa na poziomie 684,5 mld zł. Z kolei limit wydatków budżetu państwa ma wynieść 849,3 mld zł. Oznacza to deficyt budżetowy w wysokości 164,8 mld zł.

Deficyt sektora finansów publicznych (wg metodologii UE) został określony na 4,5 proc. PKB.

Emerytury mają wzrosnąć

W projekcie budżetu na 2024 rok przewidziano zwiększone finansowanie ochrony zdrowia (łącznie z NFZ), które ma wynieść ponad 190,9 mld zł. Znacząco wzrosną także nakłady na obronność, sięgające 158,9 mld zł (ok. 4,2 proc. PKB).

Istotną pozycję stanowi również wsparcie dla rodzin - 93,2 mld zł, w tym 63,7 mld zł na program Rodzina 500+.

Wsparcie emerytów i rencistów w postaci 13. i 14. emerytury prawie 30 mld zł

W budżecie zapisano zatem prawie 30 mld zł na wypłatę 13. i 14. emerytury. Decyzja o systematycznej wypłacie 13. emerytury zapadła w 2020 roku. W tym samym roku przegłosowano również ustawę gwarantującą coroczną wypłatę 14. emerytury.

Optymistyczne prognozy

Budżet na 2024 rok został oparty o optymistyczne założenia. Prognozuje się wzrost PKB w ujęciu realnym na poziomie 3 proc., inflację średnioroczną wynoszącą 6,6 proc. oraz wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej o 9,8 proc.

Czytaj więcej: Skład rządu oraz wysokość pensji ministrów.

Tusk nie zabierze dodatkowych świadczeń

Trzynasta i czternasta emerytura będą co najmniej przez dwa najbliższe lata gwarantowane w budżecie. Ma to bezpośredni związek również z nadchodzącymi wyborami.

Rząd Donalda Tuska zamierza utrzymać dodatkowe świadczenia i zgoda w tej kwestii obecnie jest pełna. Nie należy się więc obawiać, że nowy premier odbierze emerytom i rencistom dotychczas gwarantowane zasiłki.

  • trzynasta i czternasta emerytura zagwarantowane w budżecie co najmniej do 2025 roku
  • dodatkowe świadczenia emerytalne utrzymane ze względu na zbliżające się kluczowe wybory

Po dwóch latach dalszy los 13. i 14. emerytury ma być uzależniony od sytuacji budżetowej państwa. Na razie jednak seniorzy mogą spać spokojnie i liczyć na utrzymanie dodatkowego wsparcia finansowego.

Seniorzy zadowoleni z planów rządu

Tajny plan Tuska: Seniorzy mogą spać spokojnie

Informacje na temat projektu budżetu na 2024 rok to dobra wiadomość dla polskich emerytów i rencistów. Rząd Donalda Tuska nie planuje na razie cięć w dodatkowych świadczeniach emerytalnych. Wręcz przeciwnie, trzynasta i czternasta emerytura mają być utrzymane przynajmniej przez dwa kolejne lata.

Jest to zgodne z obietnicami wyborczymi Platformy Obywatelskiej i wynika również z kalendarza zbliżających się kluczowych wyborów samorządowych, do europarlamentu oraz wyborów prezydenckich.

Polscy seniorzy mogą więc odetchnąć z ulgą. Ich świadczenia są bezpieczne, a budżet na najbliższe lata uwzględnia zarówno trzynastą, jak i czternastą emeryturę.

Budżet zabezpiecza emerytury do 2025 roku

W przedstawionym przez Ministerstwo Finansów projekcie budżetu na 2024 rok założono utrzymanie dodatkowych świadczeń emerytalnych. Zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura mają być gwarantowane co najmniej przez dwa kolejne lata, czyli do 2025 roku.

Łącznie na wsparcie emerytów i rencistów zaplanowano w budżecie prawie 30 mld zł. To znacząca kwota, która pozwoli zapewnić seniorom wypłatę 13. i 14. emerytury na dotychczasowych zasadach.

Projekt budżetu na 2024 rok zakłada ponadto wzrost nakładów na ochronę zdrowia i obronność. Nie przewiduje natomiast redukcji ważnych społecznie dodatkowych świadczeń dla emerytów.

Dobra wiadomość dla seniorów

Zapowiedź utrzymania 13. i 14. emerytury to dobra wiadomość dla polskich seniorów. Oznacza ona, że mogą liczyć na stabilne i przewidywalne świadczenia emerytalne co najmniej do końca 2024 roku.

Gwarancja wypłaty dodatkowych emerytur z pewnością przełoży się także na większe zadowolenie tej grupy społecznej i przełamie obawy przed planowanymi oszczędnościami w budżecie państwa.

Emeryci mogą liczyć na wsparcie

Rząd Donalda Tuska, przygotowując założenia budżetu na 2024 rok, zdecydował o pozostawieniu trzynastej i czternastej emerytury. Oznacza to, że polscy emeryci i renciści nadal mogą liczyć na to dodatkowe wsparcie finansowe.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, zgoda na wypłatę 13. i 14. emerytury obejmie co najmniej dwa kolejne lata. W tym czasie łączne nakłady na świadczenia dla seniorów mają wynieść prawie 30 mld zł.

Jest to dobra wiadomość dla osób pobierających emerytury i renty. Oznacza bowiem utrzymanie dotychczasowego poziomu wsparcia socjalnego dla tej grupy społecznej.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię dodatkowych świadczeń emerytalnych, jakimi są trzynasta i czternasta emerytura. Przedstawiłem informacje na temat planów rządu Donalda Tuska dotyczących utrzymania tych świadczeń w budżecie na najbliższe dwa lata. Jest to dobra wiadomość dla polskich seniorów, gdyż oznacza stabilność ich dochodów.

Szczegółowo opisałem założenia projektu budżetu na 2024 rok przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Zakłada on zagwarantowanie środków na wypłatę trzynastej i czternastej emerytury. Łącznie na wsparcie emerytów i rencistów przeznaczono prawie 30 mld zł.

W artykule poruszyłem również kwestię zbliżających się wyborów samorządowych i parlamentarnych. Utrzymanie dodatkowych świadczeń dla seniorów ma związek z daną wcześniej obietnicą wyborczą. Ma także zabezpieczyć poparcie tej grupy społecznej.

Podsumowując, przedstawiłem pozytywne dla emerytów informacje związane z projektem budżetu na 2024 rok. Mogą oni liczyć na stabilne dochody, w tym wypłaty 13. i 14. emerytury. Oznacza to większe bezpieczeństwo finansowe polskich seniorów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły